با گسترش بیماری‌ها و اپیدمی‌ها در سال‌های اخیر، خدمات پرستاری از بیمار در منزل در ایران به عنوان یک راهکار موثر برای مراقبت از بیماران به شهرت رسیده است. این خدمات نه تنها به بیماران امکان می‌دهد در محیط آرام و آشنای خانه خود تحت مراقبت قرار بگیرند، بلکه به خانواده‌ها نیز اطمینان می‌دهد که عزیزانشان به بهترین شکل مراقبت می‌شوند. در این مقاله، به بررسی جزئیات پرستاری از بیمار در منزل، انواع آن، و شرکت‌های برتر فعال در این حوزه می‌پردازیم.

پرستاری از بیمار

پرستاری از بیمار در منزل چیست؟

پرستاری از بیمار در منزل، یکی از مهم‌ترین و برجسته‌ترین خدمات مراقبتی بهداشتی است که در این روش، پرستار متخصص از بیمار در خانه‌ی او مراقبت می‌کند. این خدمت، تنها به مراقبت‌های بهداشتی محدود نمی‌شود. بلکه با بهبود روانی و جسمی بیمار، او را تشویق به شکستن بیماری می‌کند و از نظر روحی نیز مراقبت می‌کند.

علاوه بر ارائه تغذیه‌ی سالم و مناسب، پرستار در منزل برای تقویت سیستم ایمنی بدن بیمار نیز کار می‌کند تا به او در غلبه بر بیماری کمک کند. همچنین، او به بیمار در زمان‌های مناسب داروهای تعیین‌شده توسط پزشک را می‌دهد و به رعایت بهداشت فردی برای دوش گرفتن و تعویض لباس‌ها کمک می‌کند.

پرستاری در منزل، راه‌حل ایده‌آلی برای بیمارانی است که نیاز به مراقبت خاص ندارند، وضعیت آنها بحرانی نیست و نیازی به جراحی ندارند. این خدمت همچنین برای موارد دیگر نیز مناسب است.

پرستاری از بیمار در تهران

مواردی که نیاز به پرستاری از بیمار در منزل در تهران دارند

موارد زیادی وجود دارد که نیاز به پرستار از بیمار در منزل برای مراقبت از بیمار یا مصدوم دارد که مهمترین آنها عبارتند از:

 • پرستاری در منزل برای بیماران آلزایمر ، که در آن پرستار برای کمک به بیمار آلزایمری کار می کند تا زندگی عادی خود را داشته باشد و داروهای مناسب را به او بدهد تا وضعیتش بدتر نشود و حافظه اش تقویت شود.
 • پرستاری در منزل برای بیماران مبتلا به انواع دیابت درجه یک و دو، غذای سالم و مناسب و داروهای لازم برای بهبود سلامت بیمار را فراهم می کند و گاهی او را به ورزش تشویق می کند.
 • برای خدمات رسانی به بیماران پارکینسونی مناسب است و به بهبود وضعیت آنها کمک می کند.
 • پرستاری در منزل برای بیماران سکته مغزی و با پیروی از دستورات پزشک به بهبودی آنها کمک می کند.
 • پرستاری در منزل برای سالمندان برای ارائه مراقبت های بهداشتی در بالاترین سطح و ارائه داروی مناسب و غذای خوب که سلامت بیمار را بهبود می بخشد.
 • بیمارانی که از بیماری لاعلاج رنج می برند و به رفع نیازهای روزانه آنها کمک می کند.
 • پرستاری در منزل برای بیماران سرطانی ، و برای کمک به پرستار تا بهبودی از این بیماری مخوف کار می کند.
 • بیماران روانپزشکی که از افسردگی جزئی و افسردگی شدید رنج می برند.
 • پرستاری در منزل برای افراد با نیازهای ویژه ، تلاش برای تشویق بیماران به کسب اعتماد به نفس زیاد و تشویق آنها به پیشرفت و ادامه موفقیت که به بهبود وضعیت آنها کمک می کند.
 • پرستاری در منزل برای مادران پس از زایمان، مراقبت از مادر گرانقدر و نوزادان ، دادن داروها و داروهای تجویز شده توسط پزشک تا زمان بهبودی مادر، او نیز از نوزاد مراقبت می کند، لباس و پوشک را عوض می کند، او را به خوبی تغذیه می کند. و رشد او را زیر نظر دارد.

مزایای پرستاری از بیمار

مزایای پرستاری از بیمار در منزل در تهران

پرستاری از بیمار در منزل خدمات بسیار متفاوتی را به بیماران و خانواده های آنها ارائه می دهد و دارای مزایای مختلفی است که مهمترین آنها عبارتند از:

 1. پرستاری در خانه در تهران باعث صرفه جویی در زمان و تلاش صرف رفت و آمد به بیمارستان می شود.
 2. پرستاری در منزل باعث صرفه جویی زیادی در هزینه های پرداختی به بیمارستان های خصوصی و مراکز اصلی متخصص در مراقبت از بیمار می شود.
 3. مراقبت های پزشکی ممتاز در صورت شکستگی، مراقبت های لازم بعد از شکستگی و جلسات فیزیوتراپی خانگی .
 4. مراقبت های بعد از جراحی، تعویض زخم، نظارت بر دما و دادن داروهای لازم، آنتی بیوتیک ها و مسکن ها زیر نظر پزشک متخصص.
 5. کار برای نظارت مداوم بر سلامت روزانه بیمار، اندازه گیری فشار خون، نظارت بر سطح قند خون و غیره.
 6. پرستار خانه یا پرستار مراقبت شخصی از بیمار را انجام می دهد و به او کمک می کند حمام کند و لباس عوض کند.
 7. نظارت بر غذای ارائه شده به بیمار، کمک به تهیه غذای سالم و تشویق او به خوردن آن تا بهبودی.
 8. نظارت بر تنفس، اندازه گیری ضربان قلب، تعویض مداوم کاتتر، نصب کانول و کمک به بیمار برای رفع نیازهای شخصی خود.
 9. پرستاری در منزل باعث مکش مایعات اضافی و کمک به تنفس خوب بیمار می شود.
 10. او تراکئوستومی را در موارد بحرانی کنترل می کند و میزان مایعات مصرف شده توسط هر بیمار و میزان از دست رفتن را کنترل می کند.

انواع پرستاری از بیمار در منزل

انواع پرستاری از بیمار در منزل

به طور کلی 3 نوع اصلی پرستاری در منزل وجود دارد:

1. پرستاری موقت در منزل

پرستاری موقت در منزل یکی از رایج ترین انواع پرستاری در منزل به شمار می رود و به ارائه پرستار در منزل بیمار و تلاش برای مراقبت موقت از وی تا زمان بهبودی وی بستگی دارد تولد، در موارد شکستگی و عمل جراحی و برخورد با پرستار یا پایان یافتن بیماری در صورت بهبودی کامل.

2. پرستاری دائمی در منزل

پرستاری دائمی در منزل یکی از مهم ترین انواع پرستاری در منزل است که به حضور پرستار زن یا مرد با اقامت دائم و روزانه در منزل بیمار بستگی دارد. بیماران آلزایمر، همی پلژی، فلج کامل و بیماری های مزمن مختلف دیگر.

3. پرستاری در منزل برای بیماران کرونایی

این نوع پرستاری اخیراً در سال 2020 و پس از شیوع اپیدمی کرونا پدیدار شد که در آن پرستار از بیمار کرونایی مراقبت می‌کند و ضمن رعایت احتیاط‌های لازم به بهبودی وی کمک می‌کند تا در معرض ابتلا به این ویروس قرار نگیرد.

قیمت پرستاری در خانه در تهران سال 1403

قیمت پرستاری از بیمار در خانه بسته به چند نکته مهم که باید در هنگام استفاده از این خدمات در نظر گرفته شود متفاوت است و این استانداردها عبارتند از:

 1. تعداد ساعاتی که پرستار با بیمار در خانه می نشیند، هر چه تعداد ساعات بیشتر باشد، هزینه خدمات نیز بیشتر می شود.
 2. تعداد پرستارانی که نیاز دارد به اندازه نیاز بیمار است، گاهی اوقات یک بیمار به دو یا سه پرستار نیاز دارد و با افزایش تعداد پرستاران، هزینه ها افزایش می یابد.
 3. نوع خدمات پرستاری که ارائه می شود قیمت پرستاری در منزل با توجه به نیاز هر بیمار متفاوت است.
 4. محل اقامتی که قرار است خدمات در آن ارائه شود، هر چه موقعیت جغرافیایی از محل سکونت پرستار دورتر باشد، هزینه ها بیشتر می شود.
 5. وضعیت سلامت و سن بیمار.
 6. وسایل و لوازم پزشکی که باید با توجه به شرایط هر بیمار در دسترس باشد.
 7. قیمت اقامت در بیمارستان ها و مراکز درمانی تخصصی همزمان با درخواست بیمار از خدمات.