670px-Clean-Your-Whole-Mouth-Step-8

در این مطلب می خواهیم طرز تهیه به صرفه ترین و سالم ترین دهان شویه خانگی را به شما آموزش دهیم ؛ این دهان شویه ساده ،موثر و ضد عفونی کننده برای دهان شماست

اگر دوست دارید یک دهان شویه طبیعی و ارزان قیمت برای خود تهیه کنید که کارایی دهان شویه های گران قیمت داروخانه ها را داشته باشد، می توانید آن را خودتان در منزل درست کنید.

مواد اولیه مورد نیاز برای تهیه این دهان شویه های خانگی ، مواد ساده و در دسترس مثل اوکالیپتوس ، نعنا، دارچین ، سیر،زیره، ریحان ،زنجیل ،رازیانه ، عسل، آویشن ، اورگاف ، مریم گلی، سرکه سیب ، روغن درخت چای و غیره است. علاوه برآن یک محلول ساده و فوری از آب نمک یک دهان شویه ساده وموثر و ضد عفونی کننده می باشد. برای این کار می توانید روزی دو یا سه بار دهان خود را با محلول تشکیل شده از یک لیوان آب ولرم و یک قاشق چای خوری نمک بشویید .

اما چطور دهان شویه های خانگی درست کنیم ؟ برای این کار روش تهیه این دهان شویه را مطالعه کنید:
طرز تهیه دهان شویه خانگی
• چهار قاشق چای خوری جوش شیرین ، یک چهارم قاشق چای خوری نمک دریایی ، سه قطره عصاره گریپ فروت و یک قطره اسانس سیر را در یک فنجان آب مقطر یا آب معدنی جوشیده بریزید وهم بزنید.این دهان شویه باعث کاهش جرم های دندان می شود و از پوسیدگی دندان جلوگیری می کند.
• برای خوشبو کردن دهان خود دو قطره اسانس نعناع ، دو قطره روغن درخت چای و نصف قاشق چای خوری جوش شیرین را در 80 میلی لیتر آب جوشیده سرد شده بریزید و استفاده کنید .
• دو فنجان آب را بجوشانید دو حبه سیر و یک هشتم چای خوری پودر دارچین را به آن بیفزایید و بگذارید آن قدر همانطور بماند تا آب سرد شود . سپس آن را از صافی رد کنید .این دهان شویه را درون یک بطری دربسته قرار دهید و کنار بگذارید . روزی یکبار به میزان یک قاشق غذا خوری از این دهان شویه را به مدت 20 الی 30 ثانیه در دهان بگردانید و خالی کنید. این دهان شویه خاصیت آنتی باکتریال و ضد التهاب دارد و برای رفع مشکلات لثه مفید است .
• یک فنجان آب جوش را بجوشانید وچند شاخه از گیاهان تازه یا خشک را به مدت 20 دقیقه در آن قرار دهید تا عطر و عصاره آن ها را بگیرد . بهتر است برای تهیه دهان شویه خانگی از آب های معدنی استفاده کنید.
• یک چهارم قاشق چایخوری جوش شیرین ، یک قاشق چایخوری ژل آلوئه را ، ده قطره روغن اسانس لیمو و چهار قطره گلیسیرین گیاهی را در یک فنجان آب معدنی بریزید وهم بزنید .
• یک فنجان آب را بجوشانید و در یک ظرف دردار بریزید. دو قاشق غذا خوری نعناع و دو قاشق غذا خوری اسطوخودوس درآن بریزید. در ظرف را ببندید و بگذارید 30 الی 40 دقیقه دم بکشد . حال آن را از صافی رد کنید و با آن دهان را بشویید .
• دو قاشق چای خوری برگ نعناع ، 5/1 قاشق چای خوری رزماری و 5/1 قاشق چای خوری دانه بادیان را در 5/4 فنجان آب جوش بریزید و بگذارید، نیم ساعت دم بکشد. حال صبر کنید تا خنک شود. از این دهان شویه می توانید هر روز استفاده کنید . شما می توانید آن را در یک ظرف تمیز و شیشه ای نگهداری کنید.
• یک راه دیگر برای تمیز کردن محیط دهانی ، استفاده از محلول آب و سرکه سیب است.
• برای درمان زخم های کوچک دهانی یک دهان شویه ساده درست کنید .برای تهیه این دهان شویه دو قسمت آب اکسیژنه را با یک قسمت آب معدنی مخلوط کند.
• نصف فنجان آب و چند قطره عصاره گریپ فروت راه حل خوبی برا ی زخم وخونریزی لثه است. شما می توانید ، اسانس سیر را هم به این دهان شویه اضافه کنید