در این بخش که با عنوان کارهایی که باعث می شود جوش ها بدتر شوند، در مجله پزشکی دکتر سلام منتشر شده است به شما کارهایی که نباید در رابطه با جوش ها انجام بدهید می گوییم. این کارها باعث می شوند که نه تنها جوش های صورت و پوست شما بهتر شوند بلکه باعث بدتر شدن جوش ها می شوند.

 

کارهایی که باعث می شود جوش ها بدتر شوند

 

هفت اشتباه که جوش ها را بدتر می کند  

 

1 – جوش های خود را فشار ندهید

این کار باعث تشدید آکنه و گسترش التهاب می گردد. اگر لازم باشد که جوش های سر سفید و سر سیاه فشرده شوند، باید این کار توسط پزشک متخصص پوست انجام شود.
2 – صورت خود را بیش از حد با آب ولرم و پاک کننده های ملایم  نشویید
جوش صورت به دلیل بهداشت کم و نامناسب نیست. در واقع شستشوی شدید باعث تحریک پوست و تشدید آکنه می شود.
3 – هنگام خرید مواد آرایشی پوست و مو دقت کنید که جوش زا نباشد و لفظ   NON COMEDOGENIC  روی آن حک شده باشد
 COMEDO  به معنای جوش سر سیاه در صورت می باشد و لفظ NON COMEDOGENIC  یعنی اینکه کرم ضد آفتاب یا ماده آرایشی کاربردی، باعث انسداد سوراخ های پوست و در نتیجه تشدید آکنه نمی شود.
4 – موی چرب یا لوازم ورزشی در تماس با پوست می تواند باعث تحریک پوست و تشدید آکنه شود
پس اگر موی شما چرب است هر روز آن را بشویید و از تماس آن با پوست صورت جلوگیری کنید. دقت کنید موادی که به موهای خود می مالید، چرب نباشند. پوشیدن لباس نخی زیر لباس های ورزشی از تماس با پوست و تحریک آن جلوگیری می کند.
5 – اجازه دهید اثرات داروها با گذر زمان ظاهر شود
از پزشک خود راجع به شروع اثر داروها و زمان حداکثر اثر دارو بپرسید. به طور معمول 8 – 6 هفته طول می کشد تا اثر داروها شروع شود. پس تا این زمان داروها را منظم مصرف کنید.
6 – داروها را دقیقا طبق نظر پزشکتان مصرف کنید
مصرف بیش از حد داروها نه تنها باعث بهبود سریع تر نمی شود، بلکه گاهی آکنه را بدتر می کند.
7 – از آفتاب دوری کنید
بر خلاف نظر عامه مردم، آفتاب گرفتن  TANNING  و تابش معمول آفتاب آکنه را بدترمی کند. به علاوه بعضی از داروهای آکنه، پوست را به تابش آفتاب و اشعه ماورای بنفش حساس می کند و می تواند موجب آفتاب سوختگی شود. پس مهم است که از وسایل محافظت از آفتاب ( کلاه، ضد آفتاب و …) استفاده کنید. دقت کنید ضد آفتاب شما حتما باید فاقد چربی باشد.