boy holding hands on his stomach over white background, pain  شکم درد (دل درد) به دردی گفته می شود که در ناحیه بین قفسه سینه و کشاله ران رخ می دهد. دل درد می تواند دلایل مختلفی داشته باشد و تا پیداشدن علت آن باید از درمان های خانگی بپرهیزید

درد‌های شکمی ممکن است علت‌های متفاوتی داشته باشد. به هر دلیلی اگر فرد دچار درد شکمی شد، نکته قابل توجه و مهم خودداری از درمان خانگی و رساندن سریع بیمار به بیمارستان است. ایرج خسرونیا فوق تخصص بیماری‌های گوارش گفت: هر فردی در زندگی خود ممکن است یکبار دچار درد های شکم شود و این درد را تجربه کرده باشد.

وی افزود: دردهای شکمی ممکن است به داخل شکم و یا به اعضای دیگر مثل قلب و ریه حائز اهمیت است و در مواردی دیده می‌شود که خانواده با درمان‌های سرخود، بیمار را با شرایط بسیار خطرناک به بیمارستان‌ منتقل می‌کنند، بنابراین توصیه می ‌شود هرگز با مشاهده‌ی درد‌های شکمی شدید از درمان‌های سرخود استفاده نکنند.
خسرونیا اذعان داشت: بیماری‌های زیادی هستند که درد‌های شکمی از علائم آن‌ها است، به عنوان مثال پارگی عروق داخل شکم، آپاندیسیت، ورم صفرا و در بعضی موارد هم درد شکمی مربوط به سکته قلبی است.
این متخصص گوارش اذعان داشت: سوراخ شدن معده هم یکی از بیماری‌هایی است که علائم خود را با درد شکم نشان می‌دهد. اگر درد همراه با تب و درد غیر معمولی باشد، نشان دهنده عفونت داخل بدن است. ناگفته نماند که مسمومیت‌ها هم خود را با درد شکمی نشان می‌دهند.