Herpes-Simplex-5

عواملی مانند تب، استرس، نور خورشید و ضربات باعث عود تبخال می‌شوند.درد، ریزش اشک، قرمزی چشم (بیشتر در اطراف قرنیه)، حساسیت به نور و کاهش بینایی را می‌توان از علائم این بیماری دانست.

چه عواملی موجب می‌شود تا فردی به این عارضه دچار شود؟ علایم ابتلا به این بیماری چیست و در زمان مواجه شدن با این مشکل چه باید کرد؟

 چشم هم تبخال می‌زند، نمی‌دانم آیا تا به حال با این عارضه مبتلا شده‌اید یا خیر، چون رایج‌ترین نوع تبخال که زبانزد خاص و عام است و همه ما آن را یا خود تجربه کرده‌ایم یا اطرافیانمان ایجاد شده روی لب است. اما بد نیست که کمی هم اطلاعات خود را در باره نوع چشمی آن بیشتر کنیم زیرا که چشم یکی از مهم‌ترین ارگان‌های بدن ما است و بروز هر گونه مشکلی در آن دردسرآفرین است.

اینکه چه عواملی موجب می‌شود تا فردی به این عارضه دچار شود؟ علایم ابتلا به این بیماری چیست و در زمان مواجه شدن با این مشکل چه باید کرد؟
تبخالی با دو علت

پله اول برای بالا رفتن از نردبان دانش در این زمینه این است که دو علت برای ابتلا به تبخال چشمی وجود دارد، یکی همان ویروس تبخال است که لب‌های افراد را مبتلا می‌کند و می‌تواند باعث درگیری چشم نیز شود. نوع دوم آن نیز ویروس زونا نام دارد که قادر است چنین عارضه‌ای  را در فرد ایجاد کند. این را هم بگویم که این دو ویروس اگر چه خانواده مشترکی دارند، اما شایع‌ترین آنها برای ابتلا ویروسی است که باعث بروز این مشکل روی لب‌ها می‌شود. نکته مهم دیگر اینکه ویروس تبخال بعد از ابتلا و بهبود در بدن فرد جا خوش می‌کند و هیچ وقت از بین نمی‌رود. بنابراین هر از گاهی از طریق اعصابی که به چشم عصب دهی می‌کنند، وارد عضو شده و باعث در گیری قرنیه می‌شود. این در حالی است که ابتلا به این عارضه به دلیل ابتلا به ویروس ساده تبخال در مقایسه با ویروس زونا شیوع بیشتری دارد.

مراقب باشید، خطر در چند قدمی قرنیه‌ها

پله دوم؛ همانطور که گفتم انتقال این ویروس از طریق اعصاب چشمی درگیری قرنیه را به دنبال دارد که می‌تواند به دو صورت رخ دهد؛ سطح یا بافت قرنیه را مبتلا کند و باعث تخریب آن شود، البته درگیری‌های سطحی به طور معمول خفیف‌تر بوده و عوارض کمتری را نیز ایجاد می‌کند، اما اگر بافت‌های عمقی قرنیه درگیر این ویروس شوند، می‌تواند باعث تخریب آن یا ایجاد لک در قرنیه شود، در نهایت افت شدید بینایی حتی سوراخ شدن چشم را به دنبال داشته باشد.

علایم چیست؟

نگران نباشید، پله سوم علایم ابتلا به این بیماری است که دانستن آنها می‌تواند کمک زیادی به شما بکند تا از خطرات ناشی از پیشرفت این عارضه جلوگیری کنید. درد، قرمزی چشم، ترس یا حساسیت  نور،  کاهش دید و ریزش اشک نشانه‌هایی هستند که باید آنها را به خاطر بسپارید و زمانی که با چنین علایمی مواجه شدید به پزشک متخصص مراجعه کنید. البته کدورت، رگ دار و نازک شدن قرنیه هم نشانه‌هایی هستند که نباید از آنها غافل شد، حواستان باشد این عارضه حتی می‌تواند، موجب پارگی قرنیه شود. اگر می‌خواهید به محض ابتلا به تبخال چشمی از آن مطلع شوید و مشکلاتی را که می‌تواند با خود به دنبال داشته باشد، به حداقل برسانید، حواستان به لبه های پلکتان باشد. به طور حتم می‌پرسید یعنی چه؟  پاسخ شما این است که تبخال چشمی می‌تواند همان علایمی را که روی لب ایجاد می‌کند در لبه های پلکتان نیز ایجاد کند، از سوی دیگر می‌تواند سطح چشم را درگیر کند و تنها موجب قرمزی آن شود.

عود، مشکل دیگر مبتلایان به تبخال چشمی

در پله چهارم باید بگویم که، تبخالی که دلیل آن ویروس زونا باشد، به طور معمول در چشم عود نمی‌کند در حالی که تبخال نوع اول، که دلیل آن همان ویروس ساده تبخال است، می‌تواند به طور مکررعود کند. نکته مهم دیگر که اشاره به آن ضرورت دارد این است؛ در عود‌های بعدی علایم بیشتر بوده و ممکن است باعث افت بینایی  نیز شود، پس این عارضه را جدی بگیرید.

توصیه ای برای مبتلاشدگان به این عارضه

حالا که به پله پنجم رسیدیم، برایتان بگویم که اگر فردی یک بار به تبخال چشمی مبتلا شده با علایم آن آشناست، در حملات بعدی می‌تواند متوجه بازگشت آن شود. در چنین شرایطی باید به سرعت به پزشک مراجعه کند و تحت درمان قرار گیرد، زیرا همانطور که گفته شد در عود های بعدی بینایی فرد بیشتر در معرض تهدید قرار دارد و با توجه به اینکه بیمار چند بار دچار بازگشت این عارضه شده، ابتلا به این عارضه چقدر درگیری چشمی ایجاد کرده است یا نوع آن چیست؟ پزشک متخصص درمان را که به وسیله قطره یا پمادهای موضعی آغاز می‌کند. علاوه بر این  در صورت نیاز باتوجه به شرایط قرص‌های ضد تبخال نیز برای فرد تجویز می‌شود.

سن هم مهم است

به گفته متخصصان این رشته، هنگامی که سیستم ایمنی بدن یک فرد تضعیف شود احتمال مبتلا شدن به این عارضه هم افزایش می‌یابد. هر چند که جنس نقشی در شانس ابتلا به تبخال چشمی ندارد، اما سن می‌تواند تا حدی تاثیر داشته باشد. به طور مثال افرادی که بیش از 50 سال دارند، بیشتر در معرض ابتلا به تبخال چشمی نوع 2 که دلیل آن زوناست، قرار دارند.
اما تبخال نوع یک بیشتر در سنین میان سالی دیده می‌شود، همچنین دچار شدن به بیماری‌های دیگر مانند، سرما خوردگی شدید و سوء تغدیه هم در این امر نقش دارند. این هم پله ششم نردبان.

چگونه پیشگیری کنیم

اما چگونه فرد مبتلا به این بیماری می‌شود و تبخال در چشمانش جا خوش می‌کند؟ پاسخ این پرسش این است که ویروس این عارضه چشمی از فرد مبتلا، به راحتی به فرد دیگر منتقل می‌شود بنابراین یادتان باشد باید از مواجهه با بیمارانی که دارای ضایعات فعال تبخال روی پوست خود هستند، اجتناب کنید. علاوه بر این یادتان باشد، برای پیشگیری حداقل باید این نکته را رعایت کنید؛ با دستی که به ضایعات آلوده روی لب خود زده‌اید، چشمتان را لمس نکنید. راستی این هم پله هفتم و آخر نردبان اطلاعات برای دستیابی به گوی دانش درباره این بیماری بود.