رهایی از مشکلات ادراری ناشی از  بزرگی پروستات در مردان

 

چگونه می توان بدون جراحی این عوارض را کنترل کرد

غده پروستات بخشی از سیستم تناسلی مردان است که درست زیر مثانه قرار دارد و مجرای ادرار از میان آن عبور می­کند. این غده که در مردان بالغ حدوداً به اندازه یک گردو می­باشد، در دو مقطع زمانی بزرگ می­شود. اولین مقطع اوایل دوران بلوغ و مرحله دوم حدوداً از سن 30 سالگی به بعد است. بزرگی پروستات در اکثر موارد کاملاً بی­ضرر و خوش­خیم است، اما سبب مشکلات ادراری در سنین بالاتر می­شود. در 50 سالگی حدود 50% مردان شواهدی از بزرگی پروستات را دارندکه این میزان تا سن 80 سالگی به 75% می­رسد. بزرگ شدن تدریجی غده پروستات به مجرای ادرار فشار وارد می­کند و می­تواند عامل مشکلات ادراری از جمله تکرر ادرار، احساس نیاز ناگهانی به دفع ادرار، مشکل در شروع ادرارکردن، دفع قطره قطره ادرار، عدم تخلیه کامل مثانه، بیدار شدن از خواب در شب برای دفع ادرار و گاه حتی قادر نبودن به دفع ادرار باشد. بزرگی خوش­خیم پروستات اگر به موقع پیشگیری و درمان نشود، پیشرفت می­کند و منجر به مشکلات ادراری وخیم­تر و بیماریهای کلیوی مثل عفونتهای کلیه و مجاری ادراری، سنگ مثانه، احتباس ادراری حاد و مزمن و نهایتاً نارسایی کلیه می­شود.

 

علل ایجاد کننده این بیماری را بشناسید

تاکنون تحقیقات بسیاری در زمینهکشف علت ایجاد این بیماری انجام گرفته است. اکثر مطالعات، نقش هورمون­های مردانه (تستوسترون و مشتقات آن) را در بروز این اختلال موثر دانسته­اند. یعنی با این که حضور این هورمون­ها در ایجاد بزرگی خوش­خیم پروستات ضروری است، ولی الزاماً علت مستقیم بوجود آورنده آن نمی­باشند. با اینکه این بیماری در مردان اخته شده دیده نمی­شود ولی از طرف دیگر تجویز تستوسترون بصورت دارویی، سبب افزایش قابل توجه در ریسک ابتلا به این بیماری نیز نمی­گردد. یکی از عوامل موثر در ایجاد بیماری، تبدیل تستوسترون به دی هیدروتستوسترون در بعضی اعضا از جمله پروستات است. دی هیدروتستوسترون حدود ده برابر قویتر از تستوسترون بوده و تولید زیاد آن در غده پروستات سبب رشد و بزرگی تدریجی این غده می­شود. آنزیمی که این واکنش را انجام می­دهد 5 آلفا ردوکتاز نام دارد. موادی که بتوانند این آنزیم را مهار کنند، می­توانند تولید دی هیدروتستوسترون را کاهش داده و از اثرات نامطلوب آن جلوگیری کنند.بعلاوه پژوهشهای جدید نشان داده است که بزرگی خوش خیم پروستات در نتیجه اختلالات عروق وریدی بیضه­ها و واریس این وریدها نیز پدید می­آید. زیرا جریان خون در سیاهرگ­ها آسیب دیده و فشار هیدروستاتیک افزایش می­یابد و درنتیجه مقدار تستوسترون موضعی 100 برابر مقدار این هورمون در خون می­شود. اصلاح و بهبود گردش خون سیاهرگی می­تواند در پیشگیری و بهبود این بیماری نقش مهمی داشته باشد. همچنین رابطه­ای بین گرفتگی عروق و بیماری بزرگی خوش­خیم پروستات دیده شده است. تصلب شرایین یا گرفتگی عروق در 50 الی 75 درصد مردان بالای 50 سال وجود دارد.

اخیراً بزرگی خوش­خیم پروستات به فهرست بیماری­هایی که با التهاب مرتبط هستند اضافه شده است. در حدود نیمی از بافت­های پروستات که از طریق نمونه برداری یا جراحی خارج شده­اند، شواهدی از التهاب وجود داشته است.

 

با نحوه پیشگیری و درمان بیماری آشنا شوید

با توجه به علل ایجاد کننده این بیماری، راهکارهایی برای پیشگیری و درمان بزرگی خوش خیم پروستات ارائه شده است. تغییر در نحوه و عادات زندگی می­تواند به کاهش نشانه­های بیماری کمک کند، مثلاً مصرف مایعات کمتر در ساعات عصر و قبل از خواب، اجتناب از نوشیدن چای و قهوه زیاد و منظم کردن زمان ادرار کردن توصیه شده است. مصرف برخی داروها مانند آنتی هیستامین­ها، داروهای مدر، مواد مخدر و بعضی از داروهای ضدافسردگیممکنست علائم بیماری را شدیدتر کنند و مبتلایان به بزرگی خوش­خیم پروستات باید تا حد امکان از این داروها اجتناب کنند.

 

از طبیعت برای مقابله با بیماری استفاده کنید

از درمان­های طبیعی گیاهی برای رفع علائم ادراری و پیشگیری از این بیماری استفاده شده است. تحقیقات زیادی در مورد میوه نخل اره­ای Saw Palmetto و روغن تخم کدو و تاثیر آنها در بهبود علائم بزرگی پروستات انجام شده و نتایج حاصله، مفید بودن مصرف این مواد را در روند بیماری نشان داده است. این مواد دارای اسیدهای چرب ضروری امگا 6 و چربی­های گیاهی مفیدی هستند که پیش ساز هورمون های جنسی بوده و میزان این هورمون­ها را در بدن تعدیل می­کنند. همچنین مصرف چربی­های مفیدو اسیدهای چرب ضروری امگا 3 و امگا 6 از بیماری­های عروقی و اختلالات گردش خونی نیز پیشگیری کرده و در بهبود جریان خون موضعی و کاهش فشار هیدروستاتیک وارد بر بیضه­ها موثر می­باشند، و از این طریق در کاهش علائم ادراری ناشی از بزرگی پروستات کمک می­کنند.

 

3

<<<>>>

6

 

از جمله مواد دیگر طبیعی که می­تواند برای بهبود عوارض ادراری ناشی از بزرگی پروستات موثر واقع شود روغن دانه گل گاوزبان است که سرشار از اسیدچرب ضروری امگا 6، گامالینولنیکاسیدمی­باشد. این چربی مفید گیاهی می­تواند برطرف کننده مشکلات ناشی از کمبود مواد اساسی لازم برای ساخت هورمون­های طبیعی جنسی باشد. همچنین این ماده می­تواند در پروستات از فعالیت آنزیم 5 آلفا ردوکتاز ممانعت کرده و از اثر دی هیدروتستوسترونبر بافت پروستات که منجر به رشد تدریجی این غده می­شود، بکاهد.

 

2

<<<>>>

5

 

دریافت ویتامین E کافی و چربی­های مفید گیاهی موجود در این مواد طبیعی به حفاظت از غشاهای سلولی به خصوص سلول­های پروستات کمک می­کنند.

ازجمله درمان­های طبیعی و گیاهی دیگری که تاکنون برای پیشگیری و بهبود علائم بیماری بزرگی خوش خیم پروستات بکار رفته است، نوعی سیب­زمینی شیرین بنام yam است که دارای مواد آنزیمی و پیش­سازهای هورمون جنسی مردانه است و در تبدیل صحیح چربی­های گیاهی به هورمون­ها نقش دارد.این نوع سیب­زمینی در مناطق گرمسیری مانند آمریکای جنوبی، افریقا و هندوستان کشت می­شود و مصارف غذایی و داروئی دارد.

 

7

<<<>>>

8

 

سبزیجات شفابخش

جلبک­های دریایی نیز برای مقابله با این بیماری پیش­رونده استفاده شده­اند. این گیاه دریایی اصولاً مواد معدنی و ریزمغذی­هایی را که در واکنش­های آنزیمی برای محافظت بافت از روند پیری نقش دارند، تامین می­کند.

عصاره پیاز نیز که غنی از ریزمغذی­های گوگرد ارگانیک، فلاوونوئیدها و آنتی­اکسیدان­های مختلف است و از کنسانتره آب پیاز تازه خام گرفته شده است، در کنترل این بیماری مورد استفاده قرار گرفته است. این ماده طبیعی از اکسید شدن چربی­ها جلوگیری کرده و همچنین به سلامت غشاهای سلولی کمک می­کند. بعلاوه، مواد موجود در این عصاره از مویرگ­ها محافظت می­نماید.

 

4

 

جالب است بدانیم مواد طبیعی که در پیشگیری و بهبود بزرگی خوش خیم پروستات مفیدند، در مقابله با ریزش موی آندروژنیک نیز موثر واقع شده­اند.

 

این مطلب توسط سرکار خانم میترا اسدزاده، کارشناس ارشد بیوشیمی(ariansalamat.com)  برای مجله پزشکی دکتر سلام(hiDoctor.ir) ارسال شده است. استفاده از این مطلب فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.