Vitiligo-of-Hands

ملانين، رنگدانه اي است كه عامل تعيين كننده رنگ پوست، مو و چشم هاي ما مي باشد و توسط سلول هايي به نام ملانوسيت (سلول هاي رنگدانه ساز) توليد مي شود. اگر اين سول ها از بين بروند و يا نتوانند رنگدانه ملانين را توليد كنند، رنگ پوست روشن تر شده و يا بطور كلي سفيد مي شود

حسین طباطبایی متخصص پوست و مو و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در خصوص بیماری پوستی برص اذعان داشت: بیماری برص یا ویتیلیگو ( لک و پیس) یک بیماری خود ایمنی است.

وی ادامه داد: زمانی که یک ماده بیگانه وارد بدن می شود و در این حالت گاهی بدن اشتباهاً به جای تولید پادزهر یا آنتی بادی علیه عوامل بیرونی این کار را علیه سلولهای رنگی پوست انجام می‌دهد که موجب بروز بیماری برص می شود.
طباطبایی گفت: خود ایمنی یک سیر وسیعی از بیماریهای داخلی و پوستی است و چنانچه هر جایی از بدن اتفاق بیافتد می تواند آن قسمت را درگیر کند.
این متخصص با اشاره به دلایل بروز این بیماری تصریح کرد: دلیل ناشناخته است ولی یک سری فاکتورها به عنوان فرضیه وجود داد که در آن دخالت می کند شامل ژنتیک، استرس های عصبی ، برخی عفونتها است که می تواند این سیستم را به هم بریزد.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی با بیان اینکه این بیماری به دلیل اینکه عفونی نیست به هیچ عنوان واگیردار نیست گفت: در هر سنی می تواند بروز کند اما عمدتاً بین بلوغ تا 30 سالگی شایع ترین زمان بروز اولین لکه‌ها است.

وی در پایان به راههای درمانی اشاره کرد و گفت: هر اندازه که زودتر اقدام شود درمان آسانتر است و در برخی مصرف ضد آفتاب و پیوند پوست و در برخی نور آفتاب را می توان از راه‌های درمانی نام برد