c89f0c8aec089343d595509b15c40ae6

میزان شکر به شیرینی و رسیدگی طالبی و شیرینی خامه ای که استفاده میکنید بستگی دارداگر دیابت دارید هرگز شکر اضافه نکنید امتحان این ژله برای یک بار خالی از لطف نیست

دسرها به دلیل طعم شیرین و ظاهر زیبایشان، همیشه و هر زمانی طرفداران خاص خود را دارند؛ خوراکی هایی که در فصل گرما انواع سردشان میان تمام گروه های سنی (حتی مقدار جزیی از آنها)پرطرفدار است. طرز تهیه نوعی ژله با آبمیوه را انتخاب کرده ایم که همراه مقداری بستنی سرو می شود.

مقدار کالری

مواداولیه این ژله بستنی در مجموع دارای ۸۳۰ کیلوکالری انرژی است و در صورتی که این مقدار ژله و بستنی را میان ۴ نفر تقسیم کنید، به هر نفر تقریبا ۲۰۷ کیلوکالری انرژی خواهد رسید.

همراه این دسر

می توانید در این دسر تکه های طالبی هم بریزید. البته در صورتی که طالبی هایتان سبز و نارنجی باشند، شکل زیباتری پیدا خواهد کرد. در صورت تمایل می توانید روی تمام محتویات دسر، خامه هم اضافه کنید البته خامه، انتخابی چرب است که به ازای هر قاشق مرباخوری از آن، ۴۵ کیلوکالری به مقدار انرژی دسر اضافه می شود.

طـرز تـهـیـه

۲ بسته پودر ژله را با یک لیوان آب داغ و یک لیوان آب سرد مخلوط کنید و کنار بگذارید. از طرفی، در مخلوط کن تکه های طالبی را به صورت مایه یکنواختی درآورید و به مایه ژله اضافه کنید و خوب این مخلوط را هم بزنید. سپس آن را در ظرفی بریزید و ۳ ساعت در یخچال بگذارید تا کاملا خود را بگیرد. وقتی ژله سفت شد، آن را از یخچال بیرون بیاورید و با چنگال تمام آن را بتراشید. برای سرو نیز به ازای هر نفر، یک لایه ژله را در ته ظرف بلوری بریزید و در لایه بعدی، بستنی بریزید. به این ترتیب لایه لایه بستنی و ژله را در میان یکدیگر اضافه کنید. در مرحله پایانی هم برگ های نعناع را بگذارید.

مـواد لازم (برای ۴ نفر)

ژله لیمو/۲بسته/۲۵۰کیلوکالری

طالبی خرد شده/۳لیوان/۱۸۰کیلوکالری

برگ نعناع/۸برگ/۰کیلوکالری

بستنی وانیلی/۲لیوان/۴۰۰کیلوکالری

نگاه متخصص طب سنتی

شربت آلبالو عسل؛ پیشنهاد تابستانی طب سنتی

دکتر غلامرضا کردافشاری/ استاد دانشکده طب سنتی دانشگاه علوم پزشکی تهران

متاسفانه برخی افراد برای رهایی از گرمای هوا و پایین آوردن درجه حرارت بدن خود، پس از برگشتن به منزل در فصل تابستان، آب یخ می نوشند اما نوشیدن آب یخ باعث ایجاد تغییر ناگهانی در دمای بدن و معده می شود و غلیظ شدن شیره معده در کنار از دست رفتن املاح موجود در خون را به دنبال خواهدداشت. ضمن اینکه نوشیدن آب یخ در هوای گرم می تواند تعادل سدیم و پتاسیم خون را به هم بزند و باعث صدمه سیستم عصبی، کبد و کلیه ها شود. در طب سنتی، یخ ماده ای سودازا محسوب می شود که حتی اگر داخل آب هم ذوب شود، باز هم ابتلا به بیماری های سوداوی را در پی خواهد داشت. به همین دلیل توصیه می شود در گرما و برای خنک شدن بدن، به جای آب یخ خالص، آب خنک که با کمی آبلیموی تازه مخلوط شده است، بخورید تا هم حرارت بدنتان پایین بیاید و هم رفع تشنگی شود.

نکته دیگر درباره برخی بستنی های صنعتی است. مصرف مداوم بستنی هایی که در ترکیب آنها از کربوکسی متیل سلولز به جای پودر ثعلب به عنوان حجم دهنده و پایدارکننده استفاده می شود، می تواند زمینه ابتلا به دردهای شدید ناحیه لگن را به خصوص در دوران قاعدگی، در پی داشته باشد.

شما می توانید برای خنک شدن و رفع عطش در تابستان، شربت آلبالوی سنتی بنوشید. به این ترتیب که حدود یک کیلوگرم آلبالوی بدون هسته را با نیم کیلو عسل و مقداری آب سرد مخلوط کنید و آنها را در مخلوط کن بریزید. شربت غلیظ به دست آمده را در شیشه ای دربسته داخل یخچال نگهداری کنید. هربار که از بیرون آمدید، یک سوم لیوان از این شربت را با دوسوم لیوان آب خنک بدون یخ مخلوط کنید و بنوشید. این شربت مغذی، حاوی ویتامین ها و املاح فراوانی است و مصرف آن می تواند کمک زیادی به رفع عطش، ناراحتی های کبدی، گوارشی، غلظت خون و چربی خون بالا کند. مصرف میوه های تابستانی و خنک مانند انواع صیفی ها هم کمک زیادی به پایین آمدن درجه حرارت بدن و رفع عطش در طول روزهای گرم تابستان خواهد کرد.

پیشنهاد سرآشپز

سامان گلریز

مدرس آشپزی

۷ راز

بستنی با ژله لیمو و طالبی

دسرهای خنک در تابستان طرفداران فراوانی دارند. مخلوط میوه ها با انواع بستنی از جمله گزینه هایی است که در روزهای گرم بیشتر تهیه و میل می شود. خوردن ژله طالبی با بستنی هم بعد از یک روز گرم تابستانی بسیار می چسبد. البته هنگام تهیه آن باید نکته هایی را در نظر داشت که به ترتیب عبارتند از:

۱. طالبی ای که برای تهیه این ژله استفاده می کنید، لازم نیست شیرین باشد. البته شیرین بودن آن اشکالی ندارد اما لازم نیست برای هرچه شیرین تر شدن این دسر به آن شکر بیفزایید زیرا علاوه بر افزایش کالری دریافتی، این کار باعث می شود ژله به خوبی نگیرد.

۲. برای اینکه ژله کاملا سفت شود، بهتر است آن را با یک لیوان آب داغ و یک لیوان آب سرد مخلوط کنید و خوب هم بزنید. در غیر این صورت یا ته ژله ورقه ای سفت و غیرقابل خوردن ایجاد می شود یا اینکه سطحی که از ژله بسته می شود، شل خواهدشد و هنگام تراشیدن ریزریز نمی شود.

۳. ظرفی که برای گرفتن ژله استفاده می شود نیز در سفت شدن هرچه بهتر آن موثر است. استفاده از ظروف پیرکس را به شما پیشنهاد می کنیم.

۴. هنگامی که ژله را با آب داغ و سرد مخلوط کردید، بهتر است ابتدا بگذارید در محیط آشپزخانه کمی خنک شود و بعد آن را در یخچال قرار دهید تا بخار نگیرد.

۵. بعد از تراشیدن ژله بهتر است تکه های آن را کمی با هم مخلوط کنید و ۳۰ دقیقه دیگر هم در یخچال قرار دهید. به این ترتیب ژله های خرد شده بیشتر خود را می گیرد.

۶. به جای بستنی وانیلی از بستنی هایی با طعم طالبی، گردو، پسته و حتی انبه استفاده کنید. مخلوط شدن این بستنی ها با ژله طالبی و لیمو طعم مناسبی ایجاد می کند.

۷. بهتر است دسر را در یک کاسه بلوری پایه دار بریزید و روی آن را با برگ های تازه نعناع تزئین کنید. به این ترتیب بهترین ظاهر را پیدا خواهد کرد.

اگر لاغر هستید

می توانید کمی خامه پاستوریزه هم به این دسر بیفزایید و آن را با کمی مغزهای گردو و پسته تزئین کنید. این موادغذایی در واحد حجمی کم هم دارای کالری قابل ملاحظه ای هستند بنابراین خوردنشان می تواند به دریافت کالری بیشتر و افزایش وزن کمک کند.

اگر دیابت دارید

هرگز به ژله شکر نزنید و از طالبی های کم شیرین برای تهیه این دسر استفاده کنید. در ضمن بهتر است ژله تان نیز از نوع رژیمی و بدون قند باشد و از مقدار کمی بستنی برای تهیه این دسر استفاده کنید تا با خوردن آن قندخونتان بیش از حد افزایش پیدا نکند.

اگر یبوست دارید

بهتر است تکه های طالبی هم در این دسر اضافه و از مقدار بستنی کم کنید. به این ترتیب مقدار فیبر دریافتی تان افزایش پیدا می کند و مشکل گوارشی تان بهبود خواهد یافت.