analgesics-tablets-500x500

مصرف آنتی بیوتیک باعث اختلال در انعقاد خود میشود ، مصرف بعضی از آنتی بیوتیک ها با تغییراتی در روده بزرگ اجازه رشد بیش از حد باکتری پاتوژن بنام کلستریدیوم دیفسیل را بوجود می آورد،از عوارض دیگر مصرف بی رویه و خصوصاً گاه به گاهی آنتی بیوتیک ها ایجاد مقاومت در باکتریهای بیماریزا هستند

شواهد موجود نشان می‌دهند که بسیاری از موارد مصرف قرص‌های سردرد بیش از اندازه، بی رویه و در مواردی اصلا مورد نیاز نیست این موضوع با توجه به اثرات و عوارض این قرص‌ها، نگرانی‌ها، عمده‌ای را به وجود آورده است.

محمد علمی معظمی متخصص مغز و اعصاب اظهار داشت: مصرف آنتی بیوتیک‌ها و مسکن‌ها معظلی شایع در جوامع مختلف است که در جامعه ما نیز به شدت احساس می‌شود.

وی گفت: اگر چه تحمل کردن دردها به ویژه سردردها اقدام مناسبی نیست، اما نباید برای هر سردردی اقدام به مصرف مسکن‌ها و قرص‌های سردرد کرد.
معظمی با اشاره به تمایل بیش از اندازه افراد جامعه به مصرف قرص‌های سردرد، تصریح کرد: شواهد موجود نشان می‌دهند که بسیاری از موارد مصرف قرص‌های سردرد بیش از اندازه، بی رویه و در مواردی اصلا مورد نیاز نبوده که این موضوع با توجه به اثرات این قرص‌ها، نگرانی‌های عمده‌ای را به وجود آورده است.
وی با بیان اینکه متاسفانه تجویز قرص‌های سردرد و مسکن‌ها نیز در مواردی بیش از اندازه است، خاطر نشان کرد: باید در  زمینه الگوی صحیح مصرف قرص‌های سردرد فرهنگ سازی صورت گیرد، در غیر اینصورت در آینده نزدیک ممکن است عوارض بیشتر و شدیدتری بر جامعه تحمیل شود.