20-lower-fat-comfort-food-swaps  انواع گوشت قرمز همچون گوشت گوساله کم چرب، گوشت شترمرغ، گوشت شتر و گوشت بوقلمون، تخم مرغ، تخم بلدرچين و دل و جگر به دليل داشتن آهن زياد در افرادي که دچار کم خوني ناشي از فقر آهن هستند موجب بهبود تمرکز و افزايش قدرت يادگيري مي شود.

مطالعه ای در زمینه حافظه در آمریکا حاکی از آن است که مصرف غذاهای چرب می تواند به تقویت حافظه کمک کند.

تیمی از محققان دانشگاه ایالتی کالیفرنیا در اِرواین کشف کرده است که اسیدهای اولیک موجود در چربی، در معده تبدیل به یک عامل تقویت کننده حافظه می شود. هم اکنون آزمایش داروهایی که رفتار این ترکیب را به نمایش می گذارد برای کنترل چربی خطرناک تریگلیسیرید در جریان است.

شواهد نشان می دهد که میزان بالای اولیوتنالامید یا “OEA” می تواند اشتها را کم کند، به کم شدن وزن منجر شود و کلسترول خون را همراه با میزان تریگلیسیرید پایین آورد، که آن را به گزینه ای جذاب به عنوان یک قرص رژیمی بدل می کند.

غذاهای چرب حافظه را تقویت می کنند

حافظه ساز

دکتر دانیل پیوملی و تیم او کشف کرده اند که «او ای اِی» همچنین با فعال کردن علائم تقویت کننده حافظه در بخش آمیگدالا – بخشی از مغز که به تشکیل خاطرات از حوادث عاطفی مربوط می شود – باعث می شود خاطرات در مغز ذخیره شوند.

وقتی آنها این ماده را به موش ها دادند، قدرت حافظه آنها را در دو آزمایش مختلف بهبود بخشید – دویدن در یک هزارتو و پرهیز از یک تجربه بد. و هنگامی که آنها «او ای اِی» را با کمک یک دارو مسدود کردند، عملکرد آنها در این آزمایش ها ضعیف تر شد.

دکتر پیوملی می گوید که یک توضیح تکاملی برای این نقش «او ای اِی» وجود دارد. او می گوید: به نظر می رسد که او ای اِی با کمک به پستانداران برای به یاد آوردن اینکه کجا و چه زمانی یک غذای چرب خورده اند، یک ابزار مهم تکاملی برای انسان های اولیه و سایر حیوانات بوده است.» همچنین اضافه می کند: «به یاد آوردن محل و شرایط حاکم بر مصرف غذای چرب احتمالا یک مکانیسم مهم برای بقای انسان های اولیه بوده است.

البته این ممکن است همیشه مفید نباشد. درحالی که او ای اِی به حس سیری پس از مصرف غذا کمک می کند، اما می تواند باعث عادت به خوردن غذاهای چرب شود و به چاقی مفرط منجر شود.

ربکا وود مدیر «ای آر تی»  (Alzheimer’s Research Trust) نیز می گوید: «این تحقیقی جالب است و درک ما را از تاثیری که رژیم غذایی می تواند بر فعالیت مغز داشته باشد افزایش می دهد.»

وی افزود: درحالی که این مطالعه حاکیست که غذاهای چرب می تواند به تشکیل خاطرات بلند مدت کمک کند، یک رژیم متوازن سالم هنوز بهترین اندرز برای کاهش خطر ضعف قوای مغزی است.