eyelid1

جراحی پلک،  عمل جراحی برای بهبود ظاهر پلک است.جراحی را می توان در هر دو پلک بالا و پایین و یا هر دو انجام داد. در جراحی زیبایی پلک  رسوب چربی اضافی که به صورت ورم در پلک ظاهر می شود از بین می برد. همچنین کیسه های زیر چشم را درمان میکند

عمل لیفتینگ چشم، نوعی عمل زیبایی است که برای حذف چربی و پوست اضافه پلک ها و به منظور رفع پف چشم و افتادگی پلک ها انجام می شود و به این ترتیب موجب جوان سازی و زیبایی هر چه بیشتر چشم ها می گردد.

 

افرادی که دچار پف چشم یا افتادگی پلک هستند، می توانند از این روش استفاده نمایند.بروز این دو مورد، جزء علائم پیری و افزایش سن محسوب می شوند.افزایش سن، موجب کاهش خاصیت کشسانی پوست و ظهور خطوط و  چین و چروک های پوست خواهند شد.

نحوه انجام عمل لیفتینگ چشم

تمامی مراحل عمل، تحت بی حسی موضعی انجام می گیرد.البته گاهی از بیهوشی کامل هم استفاده می شود.

این عمل، بین ۱ تا ۳ ساعت به طول می انجامد.

در این عمل، به طور معمول، جراح ،برشی را در امتداد چین پلک بالایی ایجاد می کند.در مورد پلک پایین، برش ها فقط زیر مژه ها زده می شود.گاهی این برش ها، می تواند تا گوشه خارجی چشم هم امتداد داشته باشد.

بعد از برش، بافت های اضافه چربی و همچنین عضلات برداشته می شوند.پوست اضافه هم فقط در موارد لزوم برداشته می شود.

البته در بسیاری از موارد، فرد می تواند عمل لیزر را هم برای این منظور انتخاب نماید.عموما لیزر در مقایسه با لیفتینگ، خونریزی و تورم کمتری را به دنبال خواهد داشت.

در بسیاری از موارد، به منظور جوانسازی بیشتر چهره، عمل لیفتینگ همراه با کشیدن صورت انجام می شود.

مراقبت در دوران نقاهت

پس از عمل جراحی، لازم است فرد، مراقبت های خاصی را برای بهبود سریعتر مورد توجه قرار دهد.

البته وجود قرمزی و تورم در اطراف محل بخیه، کاملا طبیعی است.اما بعد از برطرف شدن بخیه ها، این علائم هم کم کم بهبود می یابند که در این میان، توجه به دستور العمل های ارائه شده از سوی دکتر، اهمیت زیادی خواهد داشت.

طبق دستور پزشک، در این مدت باید از آرایش چشم ها صرف نظر نمود و چشم ها را کاملا تمیز نگه داشت.

برای کاهش این التهاب و تورم، در صورت صلاحدید دکتر، کمپرس سرد هم بسیار موثر خواهد بود. در ضمن، قطره های چشمی نیز مانع از خشکی چشم ها می شوند که این مورد هم حتما باید با تایید دکتر متخصص انجام گیرد.

پمادهای تجویز شده از سوی پزشک، برای بهبود بخیه ها سودمند و مفید خواهند بود.

در طول هفته اول پس از عمل، بهتر است از برخی فعالیت های خاص مثل تماشای تلویزیون و کار با کامپیوتر اجتناب شود.

زمان بهبود

هر چند بخیه ها در عرض یک هفته برداشته می شوند،اما بهبود کامل این قسمت ممکن است مدتی طول کشیده و کبودی و قرمزی آن می تواند معمولا در حدود ۱۰ روز ادامه داشته باشد و پس از این مدت، به تدریج کمرنگ شده و ناپدید می شوند.

در طی این دوره، فرد باید از فعالیت هایی که فشاری را بر چشم تحمیل می کنند، اجتباب نماید و چنانچه دقیقا مطابق دستورات متخصص زیباییعمل کند، بهبودی حتی سریعتر از زمان انتظار، حاصل خواهد شد.با مراقبت های لازم، حتی ممکن است فرد بتواند حدود ۱۰ روز پس از عمل، فعالیت های عادی خود را ازسرگیرد.

عوارض لیفتینگ

شایع ترین عوارض لیفتینگ چشم؛ قرمزی، تورم، کبودی، سوزش و خارش چشم می باشد. برخی افراد ممکن است  عوارضی مثل خشکی چشم، دوبینی یا تاری دید و افزایش حساسیت نسبت به نور را هم تجربه کنند.

این عوارض ممکن است چند روز طول بکشد.

علاوه براین، مشکل بستن چشم در هنگام خواب و ectropion اکتروپیون (برگشت پلک ها به سمت خارج و نمایان شدن ملتحمه چشم) نیز در موارد بسیار نادری دیده شده است.

از دیگر عوامل احتمالی این عمل، می توان به عفونت، زخم و اسکار اشاره کرد.

البته با رعایت تمامی دستورالعمل های مراقبتی لازم از سوی پزشک، می توان از بروز بسیاری از این عوارض جلوگیری نمود.

هزینه این عمل جراحی، به طور معمول شامل هزینه جراح، متخصص بیهوشی، اتاق عمل و مواد و تجهیزات مورد استفاده  در این عمل زیبایی بوده و ممکن است بسته به محل انجام عمل و پیچیدگی عمل جراحی، متفاوت باشد.

بنابراین قبل از تصمیم به انجام اینکار، بهتر است در ابتدا با دکتر متخصص در خصوص اهداف  خود در اجرای عمل جراحی و شرایط قبل و بعد از آن، مشورت کرده و تمامی جوانب کار را کاملا بررسی نمایید.

منبع- مه شو