infertility1

محققان  دانشگاه منچستر و   کینگز لندن درپژوهشهای  جدید خود به این نتیجه رسیده اند که در شیوه های فعلی تشخیص دیابت نوع 2 که بر پایه اندازه قند موجود درخون انجام می شود باید هر چه زودتر تجدید  نظر شود. آنها بر این باورند  تشخیص دیابت با این شیوه ها آنقدر دیر است که بعد از تخریب عروق  خونی صورت می گیرد.  این تحقیق درمجله  PLOS ONEمنتشر گردید.

دیابت نوع 2 که بیش از 90 در صد از بالغین مبتلا به دیابت را درگیر کرده است اغلب منجر به آسیب های قلبی و مشکلات عروق خونی در مغز، کلیه ها  و چشم می شود. این بیماری با افزایش  میزان چاقی، فقدان  تحرک، رژیم های غذایی ناسالم و پیری جمعیت ارتباط نزدیک دارد.

 در این تحقیق دانشمندان به بررسی زنان جوانی پرداختند که قبلاً باردار بوده و در دوره ی پیگیری  در معرض افزایش خطر متوسط و کم ابتلا به دیابت  نوع 2 قرار داشتند. محققین  به بررسی مارکرهای بیوشیمیایی درخون این افراد قبل از افزایش مقدار قند خون یعنی قبل از رسیدن  به مرحله ی پیش دیابت  پرداختند.

 یافته های آنها نشان می دهد تغییراتی که در نوع متابولیت چربیهای خون بوقوع می پیوندد، شاخص های  خوبی برای بررسی ابتلا به دیابت نوع 2 هستند. چنین تغییراتی دراین ذرات (ذراتی که بطور  طبیعی تشکیل چربیهای خون  را می دهند) قبل از بروز هر گونه تغییری در مقدار قندخون  (قبل از رسیدن به پیش دیابت و دیابت ) قابل تشخیص می باشند.

پرفسور Cruickshankنویسنده ی  ارشد این مقاله و استاد قلب ودیابت درکالج کینگز می گوید: یافته های گروه تحقیقاتی ما برای  ابداع  روشهای تشخیص و درمان دیابت در آینده بسیار اهمیت دارند. او می افزاید: ما دریافتیم قبل از تغییر مقدار قندخون، چندین گروه از متابولیت های چربی- که با چربی بدنی در ارتباطند- درخون  تغییر می کنند همچنین تغییراتی در اسیدهای آمینه و تا حدی  در ویتامین Dایجاد می شود. درچنین شرایطی رگهای خونی تخریب می شوند اما مشکلات عروقی قبل از افزایش قند خون و رسیدن  به مرحله ی پیش دیابت ایجاد می شوند.

 پرفسور Cruickshankمعتقد است روشهای فعلی تشخیص دیابت نوع 2 که صرفاً بر اساس مقدار قند خون بیمار انجام می گیرد پس از بروز آسیب درعروق خونی، وجود دیابت یا پیش دیابت  را در بیماران  مشخص می کند و به همین  دلیل نتایج درمانی ضعیفی پس از تشخیص حاصل می شود.

نویسندگان اظهار می دارند صرفاً تمرکز  بروی  درمان های مستقیم قندخون که موجب بهبود  سلامت  عروق خونی  نمی شوند نتایج خوبی به همراه  ندارد وباید تعریف جدید وکاملاً متفاوتی برای دیابت  نوع 2 ارائه دهیم که بخشی به دلیل توزیع متابولیت های چربی درخون درمرحله ی پیش دیابت است.

 دکتر Andersonاز انستیتو ملی تحقیقات بالینی سلامت از دانشگاه  منچستر می گوید: این تحقیق دراز مدت بروی زنان  درمنچستر شواهد دیگری را درباره ی نقش اساسی چربیها و متابولیت چربیها در سلامت عروق خونی و در بروز دیابت به شواهد موجود افزود.

برای کمک به روشن شدن وضعیت متابولیکی که منجر به ابتلا به دیابت نوع 2 میگردد ارزیابی های بیشتری از کل مواد شیمیایی موجود درخون(متابولیت ها) باید صورت گیرد. در دراز مدت هدف دانشمندان، تشخیص بیومارکر یا اختلالی در یک  مسیر شیمیایی  است که با سلامت عروق خونی و به دنبال آن دیابت مرتبط باشد.

 در نهایت این تحقیقات  می تواند  به ابداع  یک آزمایش خون اختصاصی برای تشخیص افراد در معرض  خطر ابتلا به دیابت نوع 2 در مراحل اولیه کمک کند، دراین  صورت  با مشاوره در جهت تغییر شیوه ی زندگی در مراحل ابتدایی می توان تأثیرات بلند مدت دیابت را بر افراد  کاهش داد.

محققین می گویند برای تأیید صحت این روش تشخیصی جایگزین نیاز به تحقیقات  بیشتری  وجود دارد  درحال حاضر پژوهشگران کالج کینگز درحال بررسی درمانهای زود هنگام  برای آسیبهای وارده به عروق  خونی و قلب افراد در معرض خطر دیابت  هستند  و محققین  دانشگاه منچستر  به بررسی خطر ابتلا به دیابت در کودکان  متولد شده از مادران  مبتلا به  دیابت بارداری  و درجات متفاوتی  از چاقی هستند.