در اینجا که با عنوان جلوگیری از درد گوش در هنگام پرواز با هواپیما، در سایت دکتر سلام منتشر شده است، پرسش این سوال که چگونه می توان در هنگام پرواز از درد گوش جلوگیری کرد؟ را بطور کامل خواهیم داد. همیشه هنگام پرواز با هواپیما گوش درد می گیرد ما برای جلوگیری از درد گرفتن و آسیب رسیدن به پرده گوش و پیشگیری از آسیب های احتمالی روش های بسیار مناسبی را معرفی می کنیم. در حالت ایده ال هر فردی که دچار سرما خوردگی، عفونت تنفسی، عفونت گوش وغیره شود نباید پرواز کند ولی چون بسیاری از افراد نمی خواهند سفر خود را از دست دهند موارد زیر کمک می کنند تا افراد به درد گوش مبتلا نشوند:

جلوگیری از درد گوش در هنگام پرواز با هواپیما

بلع کردن هنگام فرود آمدن هواپیما یکی از عوامل می باشد. هوا در هنگام بلع، سخن گفتن هنگام خمیازه کشیدن و جویدن به میزان زیادی از طریق شیپور استاش جا به جا می شود. در رابطه با کودکان بلعیدن یا نوشیدن زمان خوبی می باشد تا شیپور استاش به راحتی کار خود را انجام دهد به همین دلیل خوب است کودکان را تشویق به جویدن کنیم.  

پیشگیری از درد گوش در هنگام پرواز با هواپیما

سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

  • نفس بکشید و سعی کنید نقس را وارد دهان کرده و دهان خود را ببندید و هوای محبوس شده را از راه بینی خارج کنید.این هوای دمیده شده سبب باز شدن مجرای شیپور استاش می شود و در نهایت فشار را بر روی پرده گوش خود احساس می کنید.این درمان اغلب مشکل می باشد ولی سعی کنید در هنگام فرود هواپیما ان را به طور مرتب تکرار کنید.
  • هنگام فرود هواپیما هرگز نخوابید (والا یک ماسك اكسيژن هنگام فرود هواپیما درخواست کنید) اگر بیدار هستید  ببلعید و بنوشید و هوا را برای ورود به گوش میانی تشویق کنید.

موارد ذکر شده در بالا معمولا در رابطه با بسیاری از افراد جواب می دهد ولی اگر نسبت به این نوع اسیب دیدگی بسیار مستعد هستید می توانید از موارد زیر استفاده کنید:

  • استفاده از قرص انتی هیستامین که با توجه به دز پیشنهادی روز قبل و بعد سفر مصرف کنید اين دارو می تواند تا حدودی بر تولید موکوس تاثیر گذاشته و تولید ان را محدود کند.
  • استفاده از اسپری ضد احتقان که موجب خشک شدن بینی می شود.به عنوان مثال استفاده از اگزیلو متازون که در داروخانه ها موحود است اسپری بینی از جمله داروهایی است که باید یک ساعت قبل از زمان مورد نظر مصرف شود.