ابتدا شما را با تعریف و معنا و عملکرد شیپور استاش آشنا می کنیم. به این سوال که برای خیلی ها جالب است بدانند که چگونه می شنویم پاسخ می دهیم. اختلال در عملکرد شیپور استاش چگونه است؟ درمان اختلال شیپور استاش به چه شکل است؟ نام لاتین و علمی آن Eustachian tube است. با این بخش از مجله پزشکی دکتر سلام همراه باشید. این مقاله، یکی از جامع ترین مقالاتی است که در مورد گوش و شیپیور استاش خوانده اید. ایجاد مشکل در شیپور استاش موجب اختلال در شنوایی می شود که این مشکل موقت بوده برای چند هفته یا بیشتر طول می کشد اغلب در طی سرماخوردگی یا پس از ان رخ می دهد اما علل دیگری نیز می تواند داشته باشد اما اغلب هیچ گونه درمانی نیاز نمی باشد ولی معمولا از ضد احتقان ها ,انتی هیستامین ها یا اسپری استروئیدی بینی گاهی اوقات استفاده می شود.

شیپور استاش به چه صورتی است و چگونه کار می کند؟

شیپور استاش لوله باریکی است که به گوش میانی یا پشت بینی متصل است . در بزرگسالان طولانی بوده و حدود 3 -4 سانتی متر می باشد فضای گوش میانی در پشت پرده صماخ به طور معمول از هوا پر شده است هوا در گوش میانی به طور مداوم توسط سلول های خطی گوش میانی جذب می شود در نتیجه تامین هوای کافی برای گوش میانی به طور مرتب انجام می شود.

عکس برای مطلب از تعریف تا درمان اختلال شیپور استاش

شیپور استاش به طور معمول در زمانهایی که عمل بلع را انجام می دهید و خمیازه می کشید و سخن می گویید و همچنین جویدن بازو بسته می شود و این اجازه می دهد هوا در داخل گوش و مخاط ان جریان یابد فشار هوا را در دوطرف پرده گوش متعادل نگه می دارد.داشتن فشار هوای متعادل در دو طرف پرده گوش موجب می شود که گوش به خوبی مرتعش شود و کار خود را به درستی انجام دهد و به خوبی بشنویم.   

 

 

چگونه می شنویم؟

امواج صوتی به پرده گوش برخورد می کند و ارتعاشات پس  پرده گوش به استخوان نازک موجود در گوش میانی برخورد می کند و این استخوان ها ارتعاشات را به حلزون گوش در گوش داخلی انتقال می دهند و این سیگنال ها از حلزون گوش به عصب گوش انتقال یافته و پس از ان به مغز رسیده و ما می شنویم.

اختلال در عملکرد شیپور استاش چگونه است؟

اختلال در شیپور استاش به این معنی می باشد که شیپور استاش مسدود شده است یا به درستی کار نمی کند سپس هوا به گوش میانی راه پیدا نمی کند بنابراین هوا در بخش خارجی پرده گوش بیشتر از بخش داخلی شده است و پرده گوش را به سمت داخل گوش هل داده و اعصاب پرده گوش را تحت تاثیر قرار داده ودر نتیجه در اثر برخورد امواج صوتی به خوبی مرتعش نمی شود.

علائم و نشانه های ایجاد اختلال در عملکرد شیپور استاش چیست؟

علامت اصلی ان اختلال در شنوایی می باشد و شما همچنین ممکن است درد گوش داشته باشید زیرا پرده گوش مرتعش و کشیده شده است از جمله علائم دیگر:احساس پری در گوش ,وزوز گوش(احساس شنیدن صدای زنگ در گوش) ,سرگیجه که یک یا هر دو گوش ممکن است مبتلا شوند.

علائم می تواند تا چند ساعت یا چند هفته باقی بماند که به عوامل متعددی بستگی  دارد که یکی از این علائم سرما می باشد و این علائم به احتمال زیاد در عرض چند ساعت یا چند هفته رفع می شوند.و همانطور که نشانه ها رفع می شود شما احساس می کنید میزان شنوایی شما بهتر شده است و این اختلال در شنوایی برای مدت زمان کوتاهی پیش می اید.

چه عواملی سبب اختلال در عملکرد شیپور استاش می شوند؟

در صورتی که شیپور استاش مسدود شود (ای تی دی)رخ می دهد و یا لوله متورم شده و به راحتی اجازه نمی دهد هوا وارد یا خارج شود.

سرماخوردگی و یا عفونت بینی ,سینوس ,گوش ,گلو :اینها عوامل رایجی می باشند که سبب ای تی دی می شوند و یا ترشحات مخاطی ضخیم که سبب می شوند شیپور استاش مسدود شود.عفونت همچنین ممکن است سبب شود که لوله استاش متورم و ملتهب شود بسیاری از مردم در زندگی خود این تجربه را داشته اند که در اثر سرماخوردگی و یا سایر عوامل شنوایی انها اختلال پیدا کرده است علائم ای تی دی ممکن است از چند روز تا چند هفته پس از رفع عفونت باقی بماند.که این به این دلیل می باشد که مخاط به دام افتاده و التهاب تا زمانی که مدت طولانی از رفع میکروب گذرد رفع نمی شوند.

گاهی اوقات ممکن است عفونت بسیار خفیف باشد که این مشکل زمانی پیش می اید که شما به یک سرماخوردگی خفیف دچار شده باشید.

چسب گوش:

چسب گوش یک بیماری می باشد که در ان گوش میانی از مایع چسبناکی پر می شود و شیپور استاش دچار اختلال می شود و موجب می شود که هوا به خوبی جریان پیدا نکند و سبب اختلاف فشار هوا در دو طرف پرده گوش می شود پرده گوش تنگ شده وبخه خوبی مرتعش نمی شود و شنوایی مختل می شود ابلته گاهی میزان ارتعاشات پوستی حتی بیشتر می شود که در کودکان شایع می باشد که در اغلب موارد به صورت دستی پاک شده و گاهی هم نیاز به عمل جراحی دارد(برای اطلاعات بیشتر به بروشور جداگانه ای به نام چسب گوش مراجعه کنید)

آلرژی :

الرژی که بر روی بینی تاثیر می گذارد مثل رینیت چند ساله و تب یونجه می تواند موجب ایجاد مخاط اضافه در بینی و التهاب شیپور استاش شود که در نتیجه سبب ای تی دی می شود.

انسداد :

هر چیزی که سبب انسداد شیپور استاش می شود سبب ای تی دی می شود به عنوان مثال ادنوئید بزرگ شده به ندرت ای تی دی می تواند از علائم تومور نادري در گوش باشد و علاوه بر ای تی دی علائم دیگری وجود دارند که نشان دهنده تومور هستند.

جریان هوا در لوله استاش:

بعضی از افراد هنگام فرود هواپیما دچار گوش درد می شوند که به دلیل فشار های نابرابر دو طرف گوش می باشد زیرا فشار هوا در نزدیک زمین بیشتر می باشد که این فشار پرده گوش را به داخل هل می دهد و سبب می شود گوش درد بگیرد اکثر افراد به صورت طبیعی در اثر بلع و جویدن سبب می شوند فشار در دو طرف پرده گوش هماهنگ شود.

بعضی از شرکت های هواپیمایی در هنگامی که افراد در هواپیما هستند هواپیما در حال فرود است مردم را به نوشیدن و خوردن خوراکی تشویق می کنند زیرا اگر به هر دلیلی شیپور استاش تنگ شود و انسداد یابد سبب می شود فشار هوا در دو طرف پرده گوش مختل و فرد گوش درد شود.

برای درمان اختلال شیپور استاش باید چه کنیم؟

گزینه های درمان به علت و شدت بیماری بستگی دارد اغلب هیچ درمانی مورد نیاز نمی باشد اغلب اوقات ای تی دی خفیف از چند روز تا چند هفته  طول می کشد برای مثال شخص پس از سرماخوردگی بدون هیچ درمانی خوب می شود و علائم به زودی رفع می شوند.

سعی کنید کاری کنید تا هوا به راحتی در داخل لوله استاش جریان یابد که این کار به وسیله عمل بلع سخن گفتن,خمیازه کشیدن و جویدن امکان پذیر می باشد.همچنین سعی کنید امکانات زیر را انجام دهید:

به ارامی نفس بکشید هوا را واردریه ها کرده و سپس در حالی که دهان شما بسته است هوا را به ارامی از بینی خارج کنید .در این حالت شما به راحتی باعث جریان یافتن هوا در بینی می شوید.همچنین شما با گوش دادن به یک اهنگ پاپ نیز می توانید هوا را داخل گوش خود به جریان بیندازید که با این کار باعث می شوید در هنگام فرود هواپیما دچار گوش درد نشوید.

استفاده از اسپری یا قطره بینی:

که ممکن است در صورتی که شما سرما خورده بودید یا به علت گرفتگی بینی به شما توسط پزشک توصیه شود شما می توانید ان را از داروخانه ها خریداری کنید و در نهایت منجر به کاهش انسداد بینی می شود شما نباید قطره یا اسپری را به طور همزمان به مدت 5-7 روزبیشتر استفاده کنید زیرا ممکن است احتقان در بینی بیشتر شود.

قرص های انتی هیستامین و اسپری های بینی:

در صورتی که شما به الرژی مانند تب یونجه مبتلا باشید توسط پزشک توصیه خواهند شد در این حالت دارو کمک می کند كه به راحتی احتقان و التهاب بینی رفع شود.

اسپری استروئیدی بینی:

اسپری استروئیدی در صورتی که آلرژی داشته یا التهابات دائمی مشکوک مبتلا باشید ممکن است توسط پزشک توصیه شود که چند روز طول می کشد تا اسپری اثر کند بنابراین پس از چند روز به سرعت علائم تسکین یافته و التهابات رفع شده که به محض انکه رفع شوند اختلالات موجود در شیپور استاش نیز رفع می شوند.

در صورتی که علائم ادامه پیدا کردند به پزشک مراجعه کنید همچنین ممکن است شما یک متخصص گوش نیاز پیدا کنید گزینه های درمان با توجه به علائم درمان متفاوت است.

منبع: مجله پزشکی دکتر سلام