ورزش + فشار خون

معمولا بسیاری از افراد از ورزش دوری میکنند و آنرا جزو عوامل اصلی نمیدانند در صورتیکه ورزش بسیاری از بیماریهارا از انسان دور میکند و درواقع  مقدمه ای بر پیشگیری  بیماریها است و اگر دقت کنیم  میبینیم که ورزش راحت ترین و رایگان ترین وسیله برای جلوگیری از بیماریهاست پس از همین امروز به خود قول بدهید که ورزش را شروع کنید تا از بسیاری از بیماریها دورباشید

دوری از ورزش به همان اندازه که زیان‌بار است، گرایش به آن می‌تواند بسیار مفید فایده باشد و علاوه بر پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی و مغزی، خطر ابتلا به بسیاری بیماری‌های دیگر را هم کاهش می‌دهد. بر این اساس با انجام ورزش دائمی در کنار داشتن یک برنامه زندگی منظم با برنامه غذایی حساب شده می‌توان همیشه سالم زندگی کرد. به گزارش مهر، امروزه ثابت شده تنها کشورهایی می‌توانند به مدال‌های متعدد المپیکی، جهانی، قاره‌ای و بین‌المللی دست یابند که ورزشکاران، مربیان و مدیران ورزشی آنها از علوم‌پزشکی – ورزشی به بهترین نحو ممکن استفاده کنند. به‌خصوص اینکه علم پزشكی ثابت كرده كه ورزش به عنوان علمی‌ترين، ارزان‌ترين و ساده‌ترين روش برای پيشگيری و درمان انواع بيمار‌های جهان صنعتی امروز مفيد است.

بر همین اساس آموزش‌های مدرن علمی برای پیشگیری و درمان بیماری‌ها، آسیب‌های ورزشی، دوپینگ و مکمل‌های مجاز و غیرمجاز، توانبخشی، تغذیه و روانشناسی ورزش بسیار ضروری هستند.

دکتر لطفعلی پورکاظمی در کتابی تحت عنوان «ورزش درمان بیماری‌ها» اطلاعات کامل و نوینی را در مورد نقش پزشکی ورزش در پیشگیری و درمان بیماری‌های رایج در جهان امروز، اختلالات ارتوپدی، سكته‌هاي قلبی و مغزی، بيماری‌های عفونی، سرطان، بيماری‌های مغز و اعصاب، مضرات مواد مخدر، رژيم‌های غذايی ورزشكاران و ساختار کمیته‌های پزشکی ارائه کرده است

 

دوری از ورزش چه عوارضی دارد؟

در بخشی از این کتاب تاکید شده ورزش به همان اندازه که برای فرد ورزشکار مفید است، دوری از آن هم عوارضی دارد. ازدیاد بروز سکته‌های قلبی و مغزی، انسداد عروق کرونر قلبی و نیاز بیشتر به جراحی قلب، گشادی قلب، فشارخون بالا، چاقی، بیماری‌های تنفسی، کاهش سیستم دفاعی بدن در برابر بیماری‌های عفونی، بیماری‌های کبدی، آرتروز و بیماری‌های ستون مهره‌ها از انواع بیماری هاست که دوری از ورزش میزان ابتلا به آنها را بیشتر می‌کند.

همچنین کم تحرکی و ورزش نکردن در بسیاری موارد موجب بروز دیسک کمر و گردن، سنگ کلیه، کاهش واکنش‌های مغزی، احساس رخوت و خستگی مزمن و روحیه ضعیف در فعالیت‌های روزمره می‌شود و از همه بدتر اینکه تمایل افراد به استفاده از مواد مخدر و الکل و مصرف بیشتر داروهای روانگردان را هم بیشتر می‌کند. کاهش ذخایر کلسیم و فسفر بدن، اختلالات پوستی و کاهش غلظت خون هم از دیگر عوارض ورزش نکردن است.

 

با ورزش از سکته دورتر شوید

ازدیاد چربی خون و به ویژه کلسترول، چاقی و کم تحرکی، استرس، ژنتیک(استعداد ارثی)، سیگار، مواد مخدر و الکل از عواملی است که موجب بروز سکته قلبی می‌شود این در حالی است که بهترین روش برای پیشگیری از بروز سکته‌های قلبی و مغزی ورزش است. علم پزشکی مدرن در تحقیقات جدید ثابت كرده است که با انجام فعالیت‌های ورزشی منظم و مداوم همراه با رژیم غذایی مناسب می‌توان از بسته شدن رگ‌های قلبی و مغزی جلوگیری کرد و از بروز سکته‌های حاد قلبی و مغزی که نتیجه‌اش مرگ آنی یا فلج شدن بدن است، پیشگیری کرد.

بر این اساس اگر روزانه به مدت نیم ساعت پیاده روی یا آرام دویدن و نرمش‌های سبک روزمره در برنامه زندگی روزمره افراد قرار بگیرد و همزمان از مصرف بی‌رویه برخی غذاها پرهیز کنند، هرگز به سکته قلبی دچار نمی‌شوند.فشارخون که دشمن آرام و کشنده بی‌صدا نام گرفته است، یکی از بیماری‌های شایع در ایران است که عوارض زیادی همچون عوارض قلبی و عروقی، عصبی و مغزی، جسمی و کلیوی را موجب می‌شود. برای پیشگیری از بیماری فشارخون باید از چاقی جلوگیری کرد. البته علاوه بر کنترل اضافه وزن، محدود کردن نمک و غذاهای چرب و گوشتی همواره ضرورت دارد. با همه اینها افرادی که از سنین نوجوانی و جوانی به ورزش‌های منظم ادامه دهند هرگز بیماری فشارخون نمی‌گیرند.

 

غذاهای مجاز و غیر مجاز

همچنین تاکید شده است که انواع میوه‌ها و سبزی‌ها، ماهی، مرغ، حبوبات، غلات، روغن‌های گیاهی مثل روغن زیتون، ذرت، بادام زمینی، اغذیه آب پز و پختنی، لبنیات کم چرب یا بدون چربی برای حفظ سلامت قلب و مغز مفید است و باید به اندازه کافی در سبد غذایی روزانه قرار بگیرند. به همان میزان استفاده بیش از اندازه نمک، گوشت قرمز، اغذیه سرخ شده و پرچرب، پیتزا، همبرگر، سوسیس، کالباس، لبنیات چرب و روغن‌های حیوانی باید کاهش داده شود چون بیماری‌های قلبی و فشارخون و چربی بالا در نتیجه استفاده مداوم این دسته از غذاها ایجاد می‌شود که همگی برای قلب و مغز غیرمجاز هستند.

 

بخندید تا سکته نکنید

استرس‌های روزمره نیز می‌توانند از طریق ازدیاد فشارخون عاملی برای سکته باشند در نتیجه در طول شبانه روز به‌رغم مشکلات فردی و اجتماعی، بایستی شاداب و خندان بود تا تنش‌های زندگی سبب مرگ آنی یا سکته نشود.

 

سیگار، الکل و مواد مخدر هرگز

مصرف سیگار و الکل و مواد مخدر هم می‌توانند سبب بسته شدن رگ‌های قلبی و مغزی شوند و هم اختلالات کبدی، کلیوی، گوارشی، ریوی و مغزی ایجاد كنند و توسط سکته عاملی برای فلج شدن اعضای بدن می‌شوند. برای مبتلا نشدن به سکته قلبی باید این موارد را به‌طور کامل در نظر گرفت یعنی از غذاهایی استفاده شود که پرچرب نباشند و هر 6 ماه با آزمایش، چربی خون را كنترل کرد. بنابراین هرگز سیگار نکشیم و ورزش را فراموش نکنیم. افرادی که ورزش مداوم و یکنواخت می‌کنند هرگز سکته نمی‌کنند.

دخانیات یکی از علل اصلی سکته‌های قلبی و مغزی است زیرا ذرات نیکوتین سیگار به چربی‌های خون از نوع کلسترول و تری‌گلیسیرید متصل می‌شوند و در داخل رگ‌های کرونر قلب رسوب می‌كنند و آنها را می‌بندند. در نتیجه لخته بسته شده سبب سکته قلبی می‌شود و فرد را از پای در می‌آورد. چراکه نیکوتین بر خاصیت چسبندگی و لخته سازی پلاکت‌های خونی می‌افزاید.

 

افراد قندی و فشارخونی توجه کنند

افرادی که بیماری قند دارند باید بیشتر از سایر افراد دقت کنند و از طریق ورزش، رژيم غذایی و احتمالاً مصرف دارو، اجازه ندهند بیماری قندشان تشدید شود. مرض قند یا همان دیابت را می‌توان طوری کنترل کرد که نتواند حتی یک روز از عمر انسان بکاهد. فشارخون بالا می‌تواند در طولانی‌مدت و درصورتی که رعایت نشود و فرد تحت درمان نباشد سبب گشادی قلب و سکته قلبی شود، از اين رو، افرادی که فشارخون بالا دارند باید در مصرف نمک بسیار احتياط کنند و معاینات کلینیکی را به‌طور مرتب انجام دهند و از ازدیاد چربی خون غافل نمانند چراکه این دو در ارتباط تنگاتنگ با هم هستند.

علاوه‌بر این فشارهای روحی روزمره و استرس‌های مکرر می‌تواند یکی از علت‌های دیگر سکته قلبی باشد زیرا وقتی که فرد همیشه در معرض مشکلات روحی و تنش‌های عصبی و کاری باشد، از طریق ترشح برخی هورمون‌ها در بدن، فشارخون او بی‌ثبات می‌شود و اسپاسم عروقی رخ می‌دهد و سبب می‌شود تا فرد بسیار مستعد به سکته قلبی شود و اگر فردی که فشارخون دارد یا سیگاری است، استرس زیاد نیز داشته باشد بسیار بیشتر در معرض اختلالات قلبی و در نهایت سکته قلبی است.

 

یک نتیجه، یک عمر زندگی

داشتن یک برنامه زندگی به‌ طور منظم و حساب شده برای سلامتی افراد بسیار مهم است. فردی که از نظر غذایی مواد لازم و ضروری را رعایت می‌کند و پرخوری و زیاده روی نمی‌کند، به ورزش و تمرینات بدنی می‌پردازد، از هوای سرشار از اکسیژن پارک‌ها یا مناطق جنگلی بهره می‌‌برد و زندگی را سخت نمی‌گیرد هرگز دلیلی ندارد که سکته قلبی کند و به فلج مغزی و مشکلات طبی دچار شود. پس منظم و شاد باشیم و ورزش کنیم تا همواره سالم و موفق زندگی کنیم.