business_people

مدیریت که‌لازمه‌ پیاده‌ شدن‌ آن‌، مستلزم‌ به‌کارگیری‌ اصول‌ و شیوه‌های‌ مشخص‌است‌همچنین  فرآیند کسب‌ و کار ، روش‌و شیوه‌ و یا راهکارهای‌برای‌موفقیت بهتر در این زمینه است‌.

بسیاری از کارآفرینان شباهتهایی با شیر دارند. شیرها هنگام شکار متمرکز می‌شوند و برای اینکه سلطان جنگل بمانند استراحت می‌کنند و رژیم غذایی خاص خود را دارند، همچنین برای موفقیت به تلاشهای تیمی متکی هستند.

در ادبيات فارسي همواره از شير به‌عنوان سلطان جنگل و مظهر شجاعت و جسارت ياد مي‌شود. بزرگي مي‌گويد: لشکر گوسفندان که توسط یک شیر اداره می‌شود، می‌تواند لشکر شیران را که توسط یک گوسفند اداره می‌شود، شکست دهد. پس اگر می‌خواهید مولدتر و سالم‌تر باشید و به یک مدیر و رهبرکسب و کار بهتر تبدیل شوید، و از رفتار شیرها الگو برداری آگاهانه کنید.

بسیاری از کارآفرینان شباهتهایی با شیر دارند. شیرها هنگام شکار متمرکز می‌شوند و برای اینکه سلطان جنگل بمانند استراحت می‌کنند و رژیم غذایی خاص خود را دارند، همچنین برای موفقیت به تلاشهای تیمی متکی هستند. در اینجا سه راه که می‌توانید به شیر کسب‌وکار و زندگی تبدیل شوید باهم می‌خوانیم:

1. داشتن تمرکز لیزری با حذف هرگونه عامل انحرافی

هنگامی که شیرها در حال شکار حيواني هستند تمام حواس خود را  بروی کاری که قصد آن را  دارند متمرکز می‌کنند. اآنها ممكن هستند. حتي تا ساعت‌ها در كمين بنشينند، اما حتي لحظه‌اي چشم از هدف خود برنمي‌دارند. شما نیز باید هنگام انجام کسب‌وکار به همین شیوه عمل کنید. بهترین راه برای انجام این کار این است که عوامل انحرافی اطراف خود را حذف کنید.

ابتدا از شر فناوري هاي جديد از جمله شبکه‌های اجتماعی هر چقدر که  شده براي ساعاتي از روز خلاص شوید زیرا یکی از بدترین قاتلان زمان است. دوم لیستی از افرادی که به طور منظم با آنها رفت‌وآمد می‌کنید تهیه کنید. سپس از خود بپرسید که کدام یک از این افراد به شما در تبدیل شدن به شخصی که می‌خواهید بشوید، کمک می‌کنند. آنهایی که چنین تاثیری ندارند را از زندگی خود حذف کنید. ممکن است سخت و خشن به نظر برسد، اما اگر آنها را از مسیر خود حذف نکنید، باعث شکستتان خواهند شد.

در نهایت اینکه شروع راز و نیاز جدی بگیرید. ده دقیقه راز و نیاز بعد از بیدار شدن از خواب، ذهن شما را باز خواهد کرد و به شما کمک می‌کند تا بتوانید بروی کارهای روز خود تمرکز کنید. همچنین با گذشت زمان، به شما کمک خواهد کرد که اهمیت کمتری به آنچه مردم درمورد شما فکر می‌کنند، بدهید. یک شیر هیچگاه خود را اسیر حرفهای موجودات ضعيف نمی‌کند.

3 راه برای اینکه در کسب‌وکار و در زندگی شیر باشید

2. مراقبت از خود

شیرها ساعاتی زیادی را در خواب هستند. لازم نیست که شما هم طولانی مدت بخوابید اما باید زمانی را صرف استراحت کنید. محروم کردن خود از خواب را متوقف کنید. به دلایلی کارآفرینان و مدیران به اینکه بگویند فقط 4 یا 5 ساعت در شبانه‌روز می‌خوابند، افتخار می‌کنند. اما اینگونه برنامه خواب نه تنها باعث از دست رفتن تمرکز و سلامتي می ‌شود بلکه می‌‌تواند اینطور به نظر می‌رسد که شما به تیم خود اعتماد و اطمینان ندارید.

افراد شما را با نتایج قضاوت خواهند کرد. لیستی از کارهایی که در هر روز مسئول انجام دادن آنها هستید، تهیه کنید. هنگامی که دیدید قادر به تکمیل وظایف خود نیستید، آنها را به اعضای تیم تفویض کنید یا چند ساعت از آخر هفته خود را برای کار اضافی برنامه‌ریزی کنید. تا جایی کار کنید که بتوانید هفت تا هشت ساعت خواب در هر شب داشته باشید.

پس از گنجاندن خواب کافی در برنامه، نوبت ورزش است. بسیاری از افراد در آغاز یک کسب‌وکار، سلامتی خود را قربانی کارآفرین شدن می‌کنند زیرا زمان زیادی را صرف فکر کردن به آن می‌کنند. گام کلیدی برای شروع یک زندگی سالم این است که یک عادت سالم را پیش بگیرید. سپس، اضافه کردن عادات بیشتر در طول زمان ساده‌تر می‌شود. صبحها زود بیدار شوید و حتی به تیم خود بگویید که دیرتر سرکار می‌آیید زیرا باید ورزش کنید. اگر به این برنامه‌ها در طول یک ماه ادامه دهید، اضافه کردن دیگر عادات سالم بسیار آسانتر خواهد شد.

3. کار با دیگر شیرها

در میان گربه‌سانان، شیرها تنها حیوانات اجتماعی هستند، (به ویژه هنگام شکار). برای اینکه یک کارآفرین موفق باشید، باید افرادی را که ذهنی کارآفرینانه دارند استخدام کنید. به اعضای تیم خود اجازه دهید و حتی آنها را تشویق کنید تا خود تصمیم بگیرند و چالشهای جدیدی را برای خود ایجاد کنند. زمانی را صرف یافتن راه‌هایی کنید تا به کارکنانتان کمک کند تا در سازمان رشد کنند.

درمورد افرادی که مایل به یادگیری مهارتهای جدید نیستند محتاط باشید. اگر این افراد در سازمان شما وجود دارند، باید هرچه زودتر آنها را از آنجا دور کنید. تمرکز بر برنامه‌های خودارتقايي، بهترین راه برای تشویق تیم خود به ریسک‌پذیری، کار بیشتر و علاقه به شرکت است. هنگامی که کارکنان شما چشم‌اندازی هماهنگ با سازمان نداشته باشند و در جهت آن حرکت نکنند، باعث شکست سازمان می‌شوند. همانطور که استیو جابز می گوید: ” یک تیم کوچک با اعضای درجه یک، بسیار بهتر از یک تیم بزرگ و شلوغ با اعضای درجه دو و سه است.”