artofliving1

استرس و خستگی به انسان احساس نا امیدی و نارضایتی از زندگی میدهد. حتی بر روی سلامتی ما تاثیر می گذارد و برای از بین بردن این احساس نیاز به مراقبه داریم ولی برخی از انسانها از انجام این کار طفره می روند و دائما بهانه می آورند و انجام نمیدهند و یا با آن آشنا نیستند و یا میگویند زمان نداریم.مراقبه یعنی همه چیز را پیدا کردن است .پیدا کردن درون خود و آشتی با جسم و روح شما است. مراقبه مسیر شناخت خود واقعی تان است. همراه با مقدار زیادی از فواید سلامتی که مدیتیشن  ارائه کرده است،، لذت بخش و موثر برای رهایی از استرس و دستیابی به سلامتی است

شاید فکر می‌کنید هر روز آگاه بودن خیالی باطل و غیر ممکن است؛ اما به این زودی کنارنکشید! تنها لازمه آگاهی، حضور کامل در لحظه است؛ چه این لحظه، لحظه مراقبه و تمرکز باشد و چه لحظه‌ای از یک گفتگو! حقیقت این است که برخی اعمال روزانه شما ذاتا با تمرکز همراهند و این شما هستید که از آن بی خبرید.در ادامه 6 عادت را معرفی می کنیم که احتمالا شما خیلی وقت است به انجامش مشغولید!

1- توجه به توضیحات کودکتان وقتی که کارهای امروزش را برایتان بازگو می‌کند.

وقتی کوچولوی شما با هیجان داخل ماشین می‌پرد و برایتان از بازی‌هایی که امروز انجام داده می‌گوید و شما هم با توجه کامل پاسخش را می دهید، در حقیقت مشغول تمرین حضور در لحظه هستید! آگاهی یا عدم آگاهی شما می‌تواند تاثیر شگرفی بر کودکانتان بگذارد. اغلب مردم می‌گویند در تمرکز کردن دچار مشکل هستند. در لحظه بودن مشکل است – خصوصا وقتی مشغول مراقبت از فرزندانیم و نیاز به توجه به سایر جوانب زندگی هم داریم. اگر به عنوان یک انسان بالغ در مدیریت عواملی که مانع تمرکز ما می‌شوند مشکل داریم، تعجبی ندارد که فرزندانمان هم اینگونه باشند.
دفعه بعدی که فرزندتان با حرکات بدنش برایتان داستانی می‌گوید، برای تمرین تمرکزی که به خرج می‌دهید خدا را شکر کنید. چرا که موجب خاطرات خوبی در آینده خواهد شد.

2- تماشای غروب خورشید

تماشا نکردن غروب خورشید در انتهای روز کار سختیست؛ وقتی که مشغول لذت بردن از این لحظات هستید، در حقیقت مشغول تمرکزکردن می‌باشید. جون کبات زین محقق تمرکز میگوید: ” حضور در لحظه به معنای توجه‌کردن به روشی خاص است: با هدف، در لحظه و بدون تعصب” برای این جمله هیچ مثالی بهتر از تماشای غروب زیبای خورشید نیست.

3- خوردن یک کیک با تمام وجود

هیچ چیزی مثل مزه دسر مورد علاقه آدم نیست! اگر به آرامی از ذره ذره این خوردنی خاص لذت می‌برید در حقیقت مشغول تجربه خوردن با آگاهی هستید. البته این تنها فایده خوردن با دقت نیست! حاضر بودن در لحظه و آرام‌تر خوردن در کاهش وزن هم موثر است!

4- غرق شدن در یک بازی

بر همگان آشکار شده که بسیاری از بهترین ورزشکاران دنیا از تمرکز حواس برای بازی بهتر استفاده می‌کنند ؛ تکنیکی که موثر هم هست. در حقیقت بر اساس گفته های جوآن داهلکوتر ، مربی روانشناسی ورزشی، هنر بازی‌کردن در یک مسابقه ورزشی در ذات خود با تمرکز همراه است. تمرکز کردن بر آنچه باید هم اکنون انجام شود ، خود نوعی تمرین تمرکز در هنگام ورزش است.

5- آشپزی (برای خود یا دیگران )

همانطور که متخصصین مدیتیشن می‌گویند: آشپزی، مراقبه عملی است. وقتی مشغول آشپزی هستید، تماما آگاه و در لحظه به سر می‌برید؛ زیرا هیچ کسی نمی‌خواهد با حواس‌پرتی چاقو به دست بگیرد. اگر با دقت مشغول تمرکز بر کار پیش رویتان هستید (مثل جوشاندن آب) بیش از آنچه فکر می‌کنید درحال تمرکز می‌باشید.

6- لذت بردن از یک دوش زیبا و طولانی در انتهای روز

احتمالا شما برای داشتن این لحظات کوتاه در زیر آب گرمی که فشار کاری روزانه را از تنتان می شوید خوشحالید. این لحظات آرامش‌بخش، آکنده از تمرکز می‌باشند؛ و البته شما به صورت روزانه آن را تجربه می‌کنید. یک دوش گرم، بهترین جا برای کمی آگاهیست؛ و البته پس از لذت بردن کافی، جایی مناسب برای تفکرات مهم!

منبع-http://ibanoo.ir