hearthealth2

آیا دچار تنگی نفس و تپش قلب شده اید،  و نگران سلامتی تان هستید؟ باید این را بدانید که سما سخص مضطربی هستید و در این مشکل، تنها نیستید.کانون پیشگیری و کنترل بیماری ها در آمریکابیان میکند: بیش از 15 درصد مردان و 20 درصد خانمها بیشتر وقتها احساس نگرانی، عصبی بودن و اضطراب می کنند. حدس زده می شود تقریبا 40 میلیون آمریکایی دچار اختلالات اضطرابی باشند. متخصصان بیشتر «رفتار درمانی» را به عوض استعمال از دارو توصیه می کنند. این چند شیوه هم می تواند به شما کمک کند:

 

1. نفس بکشید. نفس عمیق با دم و بازدم آهسته، بدن و ذهن شما را آرام می کند.
2. نگران شوید. اضطراب نتیجه نگرانی هایی است که در طول روز دارید. به خودتان اجازه دهید نگران شوید، اما برای آن حد و مرز قایل باشید. هر روز 20 تا 30 دقیقه به نگرانی های تان فکر کنید یا آنها را بنویسید.
3. درست و منظم غذا بخورید که باعث می شود قند خون تان متعادل شود و اضطراب از شما دور بماند.
4. حتی اگر 8 ساعت هم بخوابید ولی خواب راحتی نداشته باشید، روز بعد باز خسته و نگران خواهید بود. از الکل، کافئین و ورزش قبل از خواب دوری کنید. چراغ ها را خاموش کنید، هوای اتاق را خنک نگه دارید و سعی کنید قبل از خواب، از تلویزیون یا وسایل الکترونیک استفاده نکنید.
5. از پیشانی تا پا، هر قسمت از بدن را 5 تا 10 ثانیه سفت کنید و نگه دارید و بعد رهایش کنید. این کار باعث می شود حواس تان پرت شود، به شرط اینکه کاملا روی آن تمرکز کنید.
6. ورزش کنید.
7. نگرانی ها اغلب ریشه در گذشته یا آینده دارند، بنابراین کاملا روی اطراف تان و اتفاقات زمان حال تمرکز کنید تا اضطراب از یادتان برود.
8. 10 دقیقه وقت به منظم کردن وسایل تان اختصاص دهید، چون مثلا یک میز کار به هم ریخته یا ظرف های تلنبار شده در سینک، می تواند اضطراب شما را افزایش دهد. علاوه بر این، برای چک کردن گوشی یا ای میل، محدودیت قایل شوید.
9. پیش دکتر بروید.
10. آروماتراپی یا عطردرمانی را امتحان کنید.

منبع-سلامانه