cancer-pink-ribbon-fb-1024x537

در ایران هرسال  تقریبا نزدیک به صد هزار نفر به سرطان دچار می شوند. طبق سرشماری تخمین زده شده است  که از هر 3 (33%) نفر یک نفر  به  بیماری سرطان دچار می شود. متداولترین سرطان در بزرگسالان 25 تا 49 ساله سرطان پستان، ملانوم، سرطان روده کوچک و سرطان رحم است.

سرطان پستان به عنوان شايع‌ترين سرطان و اولين عامل مرگ در سن باروري و بازدهي زنان مطرح است. به طور متوسط از هر ۸ زن یک نفر در معرض ابتلا به سرطان پستان است. دکتر زهرا شیخی‌مبارکه، رئیس پژوهشکده سرطان پستان در سال 92 میزان ابتلا به سرطان پستان در کشور را بین 8500 تا 9000 نفر در سال عنوان کرده.

متأسفانه این بیماری بار زيادي هم از لحاظ مادي و اقتصادي و هم از لحاظ روحي و رواني بر خانواده و جامعه وارد مي‌كند.علاوه بر اینکه در میان عموم مردم، تابوی یک بیماری غیر قابل درمان را به دوش می کشد، در میان گروه پزشکی نیز وضعیت چندان بهتری ندارد.

به طور کلی حدود 200 نوع سرطان متفاوت وجود دارد. ما علت اغلب آنها را نمی دانیم ولی تعداد زیادی از عواملی را که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می دهند را می شناسیم. . مهمترین دلیل افزایش تعداد بیماران مبتلا به سرطان افزایش امید به زندگی است و چون هر چه سن افزایش می یابد بروز سرطان نیز بیشتر می شود. غیر از این مورد ،افزایش میزان مصرف دخانیات ، همچنین تغییر در شیوه زندگی شامل زندگی با فعالیت فیزیکی کم و مصرف غذاهای نامناسب، عوامل محیطی مانند افزایش آلودگی هوا، استفاده غیر علمی از کود و سموم در فرایند تولید محصولات کشاورزی و افزایش ابتلا به برخی از عفونت ها از دیگر عوامل بروز سرطان در ایران است. نکته مهم دیگر که در کشور ما اهمیت دارد این است که بسیاری از موارد سرطان در مراحل پیشرفته  بروز می کنند، که ضمن کم اثر کردن درمان ها در مقیاس فردی، هزینه های بیشتر را بر سبد سلامت در کشور وارد خواهد کرد.

منبع-iranpink