importance

در بخش قبلی درمورد تأثیر شخصیت انسانها بر روی اضافه وزن و  کالری بالا صحبت کردیم و پنج مورد از  شخصیت ها را مورد ارزیابی قرار دادیم. در این بخش پنج نوع  دیگر را مورد بررسی قرار میدهیم

 

اگر درباره خودتون فرد سخت گیری هستید …

کسانی که به خودشون رحم نمی کنند و با خودشون مهربان نیستند، هر بار هم که اشتباهی ازشون سر بزند، عکس العمل شدید منفی نسبت به خودشون نشان می دهند. اما اگر فرد نسبت به خودش رحم داشته باشد، وقتی هم که اشتباهی می کند، خودش رو می بخشد و سعی می کند که دیگر اشتباه مذکور رو تکرار نکند. اگر شما هم از جمله افراد سخت گیر نسبت به خودتون هستید، احتمال اینکه بعد از هر اشتباهی که در زندگی مرتکب می شوید، به پرخوری روی بیاورید، زیاد است. بعد از پرخوری هم دچار احساس نا امیدی می شوید. پس باید اول یاد بگیریم که خودمون رو ببخشیم و بهترین دوست خودمون باشیم تا با هر اشتباه به پرخوری پناه نبریم.

اگر جغد شب هستید …

تحقیقات دانشگاه پنسیلوانیا نشان می دهند که کسانی که تا ساعت ۴ صبح بیدار می مانند، غذای بیشتری می خورند. نکته جالب اینجاست که این افراد تمایل بیشتری به خوردن غذاهای چرب پیدا می کنند و حتی در ساعات روز هم غذاها و خوراکی های پرچرب رو در برنامه غذایی خودشون قرار می دهند.

اگر مرغ سحر هستید …

تحقیقاتی که در استرالیا بر روی این مورد صورت گرفت، نشان داد که احتمال پرخوری در افراد سحرخیز کمتر از افرادی است که تا دیر وقت بیدار می مانند. حتی اگر هر دو گروه افراد سحر خیز و افرادی که دیر می خوابند، در کل شبانه روز، به یک میزان بخوابند (یعنی مثلاً هر دو گروه در مجموع ۸ ساعت از شبانه روز رو بخوابند) باز هم گروه سحرخیز غذای کمتری نسبت به گروه دیگر، می خورند. پس باید سعی کنیم که شب ها به موقع بخوابیم و حتماً ۸ ساعت خواب شبانه داشته باشیم.

اگر فرد خود محوری هستید …

وقتی که صحبت از وزن کم کردن می شود، خود محور بودن چیز بدی نیست. اینگونه افراد به علاقمندی های خودشون توجه دارند. این امر باعث می شود که انرژی خودشون  رو صرف داشتن اراده بیشتر و داشتن اندامی بهتر کنند. اما افرادی که به خودشون کوچکترین اهمیتی نمی دهند و فقط به فکر دیگران هستند، انقدر دغدغه کمک به دیگران رو دارند که از کمک کردن به خودشون غافل می شوند. در نتیجه انتخاب های غذایی نادرستی دارند و به وزن خود هم بی توجه هستند. اگر جزء چنین افرادی هستید، باید تمرین کنید که کمی هم خودخواه باشید. خودخواهی نه به این معنی که به دیگران بی توجه باشید بلکه بدین معنی که به خودتون هم توجه کنید و از اینکه برای خودتون هم وقت می گذارید، احساس گناه نکنید.

اگر فرد آسان گیر و راحتی هستید …

افرادی که خیال آسوده تری دارند، نسبت به افراد عصبی، موفقیت بیشتری در کاهش وزن پیدا می کنند. استرس یکی از عواملی است که به ممکن است به پرخوری عصبی منجر شود. همچنین، باعث افزایش ترشح هورمون استرس در بدن می شود. این هورمون چربی رو در بدن ذخیره می کند. پس افرادی که استرس ندارند، کمتر به دام پرخوری احساسی و افزایش هورمون استرس در بدن می افتند. پس باید تا جایی که می توانیم، استرس و نگرانی و عصبانیت رو از خودمون دور کرده و با آرامش با مسائل برخورد کنیم.

به امید اینکه این مطلب، به همه ما کمک کند که شخصیت خودمون رو بهتر شناسایی کرده و برنامه ریزی بهتری برای کاهش وزن و جلوگیری از چاقی داشته باشیم

منبع-yeka