indexض4ض4
خوردن وعده های کوچک و متعدد،یک دوش آب سرد،یک تمرین بدنی سریع، ویتامین ب،پیاده روی و بسیاری موار دیگر می تواند شما را از این وضعیت نجات دهد

یک وقت‌هایی هم هست که از در و دیوار برای آدم می‌بارد. زن که باشی محتمل‌تر است این وقت‌ها وحشتناک‌تر هم باشند. توی یک روزهایی ناگهان آینه‌ها آدم را چاق‌تر نشان می‌دهند، بچه آدم بی‌ادب می‌شود و آب دماغش را هیچ جوره نمی‌شود جمع کرد. شوهر از جلوی تلویزیون تکان نمی‌خورد و به‌نظر می‌رسد نتایج لیگ دسته سوم برایش مهم‌تر از حرف‌هایی است که می‌زنید. گوشه ناخن‌ها شکسته و چروک‌های دور چشم یک جور بدی عمیق شده‌اند. اینها هر کدام به تنهایی می‌توانند با یک زن و البته کمتر یک مرد کاری کنند که به کل دل و دماغ آدم از دست برود و حال و هوای آدم در پایین‌ترین جای ممکن قرار بگیرد.
به گزارش مجله پزشکی سلام دکتر به نقل از دیلی میل، یک پژوهش که به تازگی منتشر شده است نشان می‌دهد که زن‌ها 10 روز در سال را در حال و هوا و شرایط خلقی بدی قرار دارند و در کل حال و روز خوشی ندارند. به عبارت دیگر دل و دماغ انجام هیچ کاری را ندارند. دلایل رفتن به حال و هوای مزخرف رنگارنگ و گسترده است، می‌تواند از هوای بد و شرجی تا مشکلات کاری و حرفه‌ای را در بر داشته باشد. نیمی از زنانی که در این تحقیق مورد مطالعه قرار گرفته‌اند گفته‌اند که آنها بیش از این روزهایی تجربه کرده‌اند که در آن دل و دماغ نداشته‌اند و 25 درصد آنها گفته‌اند که با بالا رفتن سن این حالت آنها بدتر شده است.
مردان: 5 ساعت کم است
مردان اما با رقم 5 ساعت در هفته برای بداخلاقی و بی‌حوصلگی همسرانشان موافق نیستند. آنها تصور می‌کنند این ساعت‌ها خیلی بیشتر از 5 ساعت است و در حدود دو برابر این یعنی 8 ساعت در هفته را در برمی‌گیرد.
اما در جایی که به‌نظر می‌رسد زنان از اساس خلق و خوی ناپایدارتری نسبت به مردان دارند، خود آنها هم می‌پذیرند که بیشتر از مردان دچار حالت بدخلقی می‌شوند. در واقع نزدیک به 30 درصد زنان می‌گویند که آنها نسبت به مردان اطرافشان زمان‌های بیشتری دل و دماغ ندارند. یک آمار تکان‌دهنده دیگر هم هست. یک هفتم زنانی که در مطالعه با آنها گفت‌و‌گو شده اذعان کرده‌اند که زمان‌های بی‌حوصلگی و «مود بد» آنها به مراتب بیش از زمان‌هایی است که خوشحال هستند.
مردانی که فرار می‌کنند
از 1000 مردی که در این مطالعه مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند، 68 درصد گفته‌اند در هنگامی که همسر یا نامزد آنها دل و دماغ ندارد ترجیح می‌دهند در نزدیکی او آفتابی نشوند. در این میان اما مردهای شجاعی هم وجود دارد. 15 درصد از مردان که در واقع در گروه این مردان قرار می‌گیرند، گفته‌اند که ترجیح می‌دهند به جای فرار کردن کاری کنند که زن مقابلشان از این حال بد رها شود.
«سالی براون»، روان شناس است. او در مورد مود افراد می‌گوید: «حال و روز و دل و دماغ داشتن یا نداشتن ما یک‌جور فشارسنج است. در واقع این مورد هم در زنان و هم در مردان دیده می‌شود؛ اما موضوع مهم آن است که زوج‌ها چگونه با چنین پدیده‌ای برخورد می‌کنند.»
زن‌ها تنها می‌مانند و مردها به زن‌ها تکیه می‌دهند
زن‌ها ترجیح می‌دهند در لحظاتی که دل و دماغ ندارند، تنها باشند و مردها ترجیح می‌دهند با تکیه به همسرشان از این حال و هوا رها شوند. در واقع باید گفت که 23 درصد افرادی که در نظرسنجی مورد مصاحبه قرار گرفته‌اند گفته‌اند که این حال و هوا بر روابط عاطفی‌شان تاثیرگذار بوده است. در جایی که زن‌ها از چیزهای بسیاری ممکن است تاثیر بگیرند و حال و هوایشان بد شود، به‌نظر می‌رسد هورمون‌ها نقش عمده‌ای در خراب شدن خلق آنها دارد. خوشبختانه این حال و هوای مزخرف چیزی است که با کمترین هزینه می‌توان به آن چیره شد. روش‌های گوناگونی برای غلبه بر آن وجود دارد که یکی از بهترین آنها معاشرت با آدم‌های خوشحال است. افراد زیادی گفته‌اند که حتی یک دوش آبگرم هم می‌تواند دل و دماغ از دست رفته را به آنها برگرداند.
دلیل حال بد زنان: مردان
در این مطالعه با 1000 زن و 1000 مرد مصاحبه شده است. یکی از نتایج عجیب این بررسی آن است که 25 درصد زنان گفته‌اند که همسرانشان دلیل اصلی به هم خوردن حال و هوا و از دست دادن دل و دماغ آنها هستند. برای رهایی از حال و هوا و خلق بد، افراد روش‌های متفاوتی دارند. ورزش، خوردن شکلات یا نوشیدنی از جمله این روش‌ها هستند که بیشتر در میان زن‌ها دیده می‌شود. 22 درصد زن‌ها گفته‌اند که ورزش و فعالیت‌های بدنی می‌تواند به آنها کمک کند حال و هوایشان مساعد شود. 10 درصد زن‌ها گفته‌اند که برای غلبه بر خلق بدشان به خوردن شکلات پناه می‌برند؛ اما خرید کردن کاری است که بدون تردید در مورد زن‌ها می‌تواند اطمینان داشت که دل و دماغ از دست رفته را به بهترین شکل ممکن بازمی‌گرداند. 20 درصد زن‌هایی که مورد بررسی قرار گرفته‌اند، گفته‌اند که خرید کردن می‌تواند به آنها کمک کند خلقشان خوش شود و نیم درصد از آنها هم گفته‌اند که استراحت کردن حالشان را خوب می‌کند.