IMG_3382

خوراکی مغذی و خوشمزه برای زنگ تفریح اصلی ترین مایحتاج روزانه آنها هستند،آنها در زنگ های تفریح باید با این خوراکی ها تجدید قوا کنند تا بتوانند یک ساعت و نیم دیگر را به راحتی سپری کنند.

یک کارشناس تغذیه معتقد است: کودکان در مدرسه هر یک ساعت و نیم تا دو ساعت به یک میان وعده سالم نیاز دارند.

مریم شیرمستی در گفت و گو با ایسنا، به خانواده‌ها توصیه کرد برای مدرسه فرزندان خود از ساندویچ‌های خانگی و سالم استفاده کنند.

وی لقمه نان و پنیر و گردو همراه با خیار و گوجه را یک میان وعده مناسب برای زنگ تفریح دانش آموزان دانست و ادامه داد: این نوع میان وعده کلسیم و پروتئین مورد نیاز بدن دانش آموز را تامین می‌کند که کلسیم برای طبقه بندی اطلاعات در ذهن دانش آموز مفید است.

این کارشناس تغذیه، مصرف انواع میوه‌های تازه از جمله سیب را برای میان وعده زنگ تفریح مناسب دانست که می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی و پیشگیری از بروز بیمای بین دانش آموزان کمک کند.

شیرمستی، گلوکز را سوخت اصلی مغز برشمرد و تاکید کرد: مصرف انواع میوه‌های خشک از جمله کشمش، انجیر خشک، برگه خشک و … علاوه بر تامین گلوکز طبیعی مورد نیاز مغز به تامین کالری بدن کودکان هم کمک می‌کند.

وی افزود: استفاده از انواع مغزها از جمله بادام، پسته، فندق، نخودچی و … برای زنگ‌های تفریح مفید است و چربی مورد نیاز بدن را نیز تامین کرده و به علاوه اسید آمینه “ال_ آرژنین” موجود در بادام به ترشح هورمون رشد در کودکان کمک می کند.

به گفته این کارشناس تغذیه، برخی مواقع در زنگ‌های تفریح در مدرسه شیر بین دانش آموزان توزیع می‌شود که می‌توانند آن را همراه با چند عدد بیسکویت یا خرما استفاده کنند.

شیرمستی با اشاره به اینکه حجم معده بچه‌ها کوچک است، تاکید کرد: توصیه می‌شود دانش آموزان هر یک ساعت و نیم یا دو ساعت یک میان وعده داشته باشند تا از افت قند خون در آنها جلوگیری شود.

وی یادآوری کرد: برای صبحانه دانش آموزان نیز به جهت اینکه صبحانه تکراری نشود، می‌تواند از عدسی، حلیم، فرنی، شیربرنج، تخم مرغ و … کنار نان و پنیر و یا نان و کره و عسل استفاده کرد.