images

در پژوهش جدید که بر روی کودکان در ایالات متحده صورت گرفته معلوم شده است که 80 درصد کودکان نمک زیادی استفاده می کنند  و این استفاده بالای نمک می تواند در طولانی سبب افزایش ریسک ابتلای آنها به فشار خون بالا و امراض  قلبی عروقی شود.

محققان مرکز پیشگیری و کنترل بیماری ها در این کشور می گویند در بچه های با سن 18-6 سال میزان نمک در غذا حتی قبل از آنکه نمکدان بر سر سفره غذا گذاشته شود 3300 میلیگرم است در حالیکه این میزان باید کمتر از 2300 میلیگرم باشد. این محققان می گویند از هر 6 بچه در یکی، فشار خون افزایش یافته است و این می تواند موجب بیماری فشار خون بالا در بزرگسالی شود و همین بالا بودن فشار خون مسبب بروز سکته قلبی و مغزی است.

 

غذاهای آماده مانند پیتزا، ساندویچ، سوسیس و کالباس، ناگت، پاستا و انواع اسنک مانند چیپس و پفک مهمترین منابع ورود نمک زیاد به بدن کودکان است. حتی با وجود اینکه ممکن است بسیاری از این مواد شور نباشند ولی حاوی سدیم بالایی هستند که همان تاثیر نمک در افزایش فشار خون را دارد.

این نمک بالا در غذا نه تنها به سلانت زمان حال بچه صدمه میزند بلکه موجب تغییر در ذائقه وی شده و سلامت او در آینده را هم تهدید می کند.

هم اکنون بعضی از تولید کنندگان فست فود ها در ایالات متحده شروع به پایین آوردن میزان نمک در فرآورده های غذایی خود کرده اند. محققان می گویند کم کردن نمک در غذاهایی که در مدارس در اختیار بچه ها قرار داده می شود می تواند نقش مهمی در کاهش مصرف نمک در آنها داشته باشد.