80731928-4528817

 

در این ماه بییشتر مشکلاتی که روزه دارن  با آن مواجه هستند خوردن داروهایی که بیش از یک نوبت است این ا فراد باید دارو های خودرا چگونه مصرف کنند که در ماه رمضان به سلامتی خود توجه کنند و از خود غافل نشوند با کلیک بر ادامه مطلب  کارشناسان دارویی توصیه هایی دارند که باهم میخوانیم

كارشناسان دارويي توصيه مي كنند بيماراني كه مجبور به مصرف دو بار دارو از يك نوع در روز هستند ممكن است پس از مشورت با پزشك معالج خود بتوانند داروهاي خود را در فاصله بين افطار تا سحر استفاده كنند.
به گفته كارشناسان سازمان غذا و دارو، در خصوص بيماراني كه تعداد دفعات مصرف دارو بيشتر است ممكن است پزشك معالج در صورت صلاحديد با جايگزين كردن داروهايي با خاصيت اثر طولاني و همچنين اشكال غير خوراكي آنها، امكان روزه داري را براي بيماران فراهم كنند.
يك متخصص به خبرنگار ايرنا گفت: از آنجا كه مصرف آب و مايعات نقش بسيار مهمي در دفع داروها و متابوليت هاي ناشي از آنها دارد بيماران بايد در فاصله افطار تا سحر به ميزان كافي آب و مايعات مصرف كنند.
دكترسعيد اصلاحي افزود: در صورتي كه لازم است دارويي با معده خالي مصرف شود بهترين زمان مصرف دارو يك ساعت قبل از سحري يا دو ساعت بعد از افطار است.
وي ادامه داد: برخي از داروها حتما بايد همراه غذا صرف شود و بهترين نوشيدني براي مصرف دارو، يك ليوان آب معمولي است.
دكتر اصلاحي ادامه داد: آنتي‌بيوتيك‌ها از جمله داروهايي هستند كه حتما بايد در زمان مشخص خود مصرف شوند و امكان تغيير ساعت آنها وجود ندارد اما پزشك معالج شما مي‌تواند با در نظر گرفتن نوع بيماري آنتي‌بيوتيكي را انتخاب كند كه با برنامه روزه‌داري بيماران تداخل پيدا نكند.
وي اظهار داشت: بهترين كار براي روزه‌داراني كه به علت بيماري مجبور به مصرف دارو هستند و نمي‌خواهند از فيض ماه مبارك نيز محروم شوند، اين است كه با پزشك معالج خود مشورت كنند.
به اعتقاد كارشناسان داروي سازمان غذا و دارو، تغيير خودسرانه دوز داروها و يا قطع ناگهاني آنها در بيماري هاي ديابت، آسم و بيماري انسداد ريه ، صرع، كليوي، قلبي عروقي، اختلالات انعقادي، بالا بودن چربي و فشار خون، بيماري هاي رواني و بيماري هاي غدد درون ريز بسيار خطرناك است و حتما بايد با پزشك معالج در اين زمينه مشورت شود.