670px-Treat-Children's-Diarrhea-in-the-Wilderness-Step-1

هنگام مبتلا شدن کودک به بیماری اسهال حتما مراقب باشید ؛اگر کودک ادرار نداشته باشد و یا حجم ادرار شدیدا کم شده باشد نشان دهنده کمبود شدید مایعات است.

فوق تخصص عفونی اطفال در گفتگویی گفت: اسهال زمستانی ناشی از ویروسی است که میتواند به مدت 24 ساعت در فضای اتاق زنده و فعال باقی بماند و با رنگ آمیزی می‌توان ویروس را نمایان کرد.

وی افزود: از طریق دست‌ها و در حقیقت رعایت نکردن اقدامات بهداشتی همچون شست‌و شوی مکرر دست در شیرخواران بروز می‌کند زیرا مادر در صورت ابتلای یک فرزند دست خود و فرزند بیمار خود را نمی‌شوید در نتیجه فرزند دیگر نیز به این بیماری مبتلا می‌شود.

طباطبایی خاطرنشان کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا واکسنی را علیه ویروس اسهال زمستانی تهیه کرده‌اند و شیرخواران را واکسینه می‌کنند و انجمن عفونی کودکان نیز این پیشنهاد را داده است اما از ‌آنجا که واکسیناسیون بار مالی زیادی را تحمیل می‌کند و بودجه زیادی می‌خواهد و این امکان تاکنون در ایران به وجود نیامده است بنابراین در حال حاضر تنها راه پیشگیری شست و شوی دست‌هاست.

این فوق تخصص عفونی اطفال توضیح داد:کودکان عادت دارند وسایل بازی و غذا و مواد غذایی خود را به دیگری می‌دهند و بدین نحو ویروس اسهال زمستانی بین کودکان منتقل می‌شود که این مورد در کودکستان‌ها بیش از منازل و محیط‌های دیگر دیده می‌شود بنابراین باید به کودکان آموزش داد با شستن مکرر دست‌ها از ابتلا به این بیماری پیشگیری کنند.

ویروس اسهال زمستانی وراه پیشگیری ودرمان آن

وی تاکید کرد: این بیماری دوره چند روزه دارد و برای درمان معمولا نیازی به آنتی بیوتیک ندارد و رژیم درمانی همچون خوردن مایعات بیشتر و ORS برای درمان این بیماری توصیه می‌شود.

طباطبایی خاطرنشان کرد: اسهال زمستانی در کودکان زیر 5 سال بیشتر دیده می‌شود هر چند که بزرگسالان نیز به این عارضه مبتلا می‌شوند و بیماری خود به خود ایست می‌کند مگر اینکه در کودکانی که نقص ایمنی داشته باشند بیماری مشکل ساز شود ولی معمولا با مایعات درمانی رفع می‌‌شود.

 این فوق تخصص عفونی اطفال گفت: با توجه به اینکه شیرخواران مقاومت چندانی برابر بیماری‌ها ندارند به واسطه اسهال ناشی از این بیماری آب بدن خود را بیش از پیش از دست می‌دهند و با کاهش قدرت بدن به راحتی در معرض ابتلا به بیماری‌های دیگر قرار می‌گیرند.

وی تأکید کرد: کودکانی که از نظر سیستم ایمنی مشکلی ندارند، رژیم غذایی مناسب با مایعات کافی داشته و بهداشت را رعایت کنند در صورت ابتلا به این بیماری به راحتی از آن گذر خواهند کرد.