180678_184

 

افرادی که بیماری دیابت دارند چگونه به مسافرت بروند این عنوان بحث امروزما است  که این افراد چه نکاتی را بایدرعایت کنند تا از مسافرتشان  لذت ببرند و در طول سفر مشکلی برای انها پیش نیاید در ادامه مطلب با ما همراه باشد تا کارشناسان درباره  مسافرت  این افراد راهنمایی لازم را بکنند

افراد دیابتی هنگام مسافرت باید به نکات خاصی دقت کنند تا بتوانند با خیال راحت از سفرشان لذت ببرند.

در تفريح و ورزش تنها نباشيد

افراد ديابتي را نبايد به هيچ عنوان تنها گذاشت و همواره بايد همراه آنها بود. در این ایام حتي آنهايي كه اهل ورزش هم نيستند، ممکن است سری به استخر بزنند یا دست‌كم بخواهند در پارك بدوند. در اين ميان افراد ديابتي درصورت انجام چنين فعاليت‌هايي نبايد تنها رها شوند چون ممكن است هنگام ورزش‌هاي سنگين دچار افت قند خون شوند و اگر در جاي بلندي باشند، دچار سرگيجه شده و بيفتند و مشكلاتي براي‌شان ايجاد شود.

لوازم مورد نياز سفر

بيماري كه انسولين دريافت مي‌كند، هنگام مسافرت بايد بيشتر از مقدار موردنياز(۵/1 تا دو برابر) انسولين، سرنگ، لانست و نوارهاي آزمايش قندخون همراه داشته باشد. در ضمن بايد كيف كوچكي حاوي چند عدد قند حبه‌اي، بيسكويت، نبات، يك بطري آب، آبميوه، چند ميان‌وعده كوچك مانند ساندويچ يا ميوه براي خود بردارد تا درصورت افت قندخون احتمالي از آنها استفاده كند. داروهاي مصرفي ديگر را هم بايد بيشتر از اندازه موردنياز همراه داشته باشد.

در سفرهاي خارجي به یاد داشته باشید

پروتكل درماني ديابت در همه جاي دنيا يكسان است، بنابراين افراد ديابتي بايد خيال‌شان از بابت سفرهاي خارجي راحت باشد. هرچند اين امكان وجود دارد كه در آب و هواهاي مختلف و شرايط مختلف اقليمي تغييرات كوچكي اتفاق بيفتد اما معمولا در مسافرت‌هاي 15 -10 روزه بيمار مي‌تواند خود را به آنچه پزشك گفته مجهز كند. نكته مهم آن است كه تهيه دارو را نبايد به سفر موكول كرد چون بيماراني بوده‌اند كه در سفر نتوانسته‌اند داروي لازم را تهيه كنند و مشكل پيدا كرده‌اند، بنابراين بايد خودشان را آماده كنند وسايل موردنياز خود را همراه داشته باشند.

دفترچه بيمه فراموش نشود

در مسافرت‌ها داشتن دفترچه بيمه بسيار مهم است چون داروهايي كه فرد ديابتي استفاده مي‌كند همراه با دوز مصرفي در آن نوشته شده است. اينكه چقدر انسولين مي‌زنند يا چه داروهايي مصرف مي‌كنند يا چه نوع انسوليني مصرف مي‌كنند و… معمولا در دفترچه بيمه هست. اين به پزشك كمك مي‌كند راحت‌تر تصميم بگيرد. دفترچه هم از لحاظ خدماتي مي‌تواند به بيمار كمك كند و هم از لحاظ اطلاعاتي كه به پزشك مي‌دهد.

داشتن كارت انجمن دیابت

افراد ديابتي حتما بايد كارت نشان‌دهنده ديابتي بودن همراه داشته باشند چون اگر در سفرهاي داخلي و خارجي مشكل اورژانسي پيش بيايد و نياز به انسولين پيدا كنند يا هر مشكل ديگري، با داشتن اين كارت مسئولان بهداشتي آگاه خواهند بود كه فرد ديابت دارد. با دانستن اينكه فرد ديابت دارد، مي‌توان از بسياري اشتباهات جلوگيري كرد. به‌عنوان مثال بارها پيش آمده كه تصادفي اتفاق افتاده و مصدوم به بيمارستان منتقل شده‌ و بدون دانستن ديابت فرد، به او سرم قندي تزريق شده و فرد به كما رفته است.