image0031
استفاده از لنزها تنها در شرایطی که با رعایت تمام موارد بهداشتی صورت گیرد و هنگام گذاشتن و برداشتن آنها به چشم آسیبی وارد نشود و باعث حساسیت یا خارش یا قرمزی و عفونت چشم نشوند و استاندارد باشد و از محل مناسب خریداری شود امکان پذیر است!

رئیس انجمن اپتومتری ایران با تاکید بر اینکه همه افراد نمی توانند لنز بگذارند از مردم خواست به دلیل بروز آسیب های بینایی از خرید لنز از آرایشگاه ها و دست فروش ها خودداری کنند.

 «علی میرزاجانی» درباره این لنزها افزود: اغلب لنزهای چینی که در کارخانه مهر استاندارد نمی خورند ، باید به صورت فله ای دور ریخته شوند اما برخی افراد به صورت مافیایی به قیمت نازل این لنزها را خریداری و بسته بندی کرده و به ایران آورده و در کنار خیابان یا در آرایشگاه ها می فروشند.

وی تصریح کرد: برخی افراد اصلا نمی توانند لنز بگذارند به دلیل اینکه لایه اشکی چشم این افراد برای لنز گذاشتن مناسب نیست.

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران خاطرنشان کرد: همچنین ممکن است بیماری هایی در سطح کره چشم (در قسمت جلویی چشم) وجود داشته باشد و افراد نتوانند از لنز استفاده کنند.

وی تصریح کرد: برغم این مشکلات متاسفانه در جامعه ما، لنز بدون حساب و کتاب در عینک سازی ها عرضه می شود؛ بسیاری از این عینک فروشی ها نیز مجاز نیستند و اجازه فروش لنز ندارند.

وی تاکید کرد: تجویز لنز باید حتما با معاینه تخصصی در مطب های چشم پزشکی یا اپتومتری، صورت گیرد و اینطور نیست که لنز خوب ، فلان مارک است زیرا برای هر چشمی یک مارک لنز، مناسب است.

رئیس انجمن اپتومتری ایران گفت: لنز باید با توجه به میزان اشک، انحنای سطح جلوی چشم، تعداد پلک زدن بیمار، سایز کره چشم و با توجه به نمره عینک و بسیاری از شاخص های دیگر، تجویز شود.

میرزاجانی افزود: به همین دلیل به مردم توصیه می شود که از آرایشگاه ها لنز نگیرند. گاهی آرایشگاه، لنز چشمی را با قیمت 20 تا 30 هزار تومان به عروس ها اجاره داده و پس از پایان مراسم دوباره آن را پس می گیرند و به فرد دیگری می دهند.

وی ادامه داد: میکروارگانیسم ها و میکروب هایی در چشم وجود دارد که ممکن است سیستم ایمنی یک فرد با آن سازگار بوده و واکنشی نشان ندهد اما این میکروب ها در صورت انتقال از طریق لنز به چشم فرد دیگر می تواند بیماری ایجاد کند که درمان آن ماه ها به طول می انجامد که موارد مشابه آن را زیاد دیده ایم.

رئیس انجمن اپتومتری ایران در ادامه به فروش لنزهای رنگی در کنار خیابان ها اشاره کرد و گفت: متاسفانه مردم لنزهای رنگی کنار خیابان را جدا کرده و می خرند.

میرزاجانی ادامه داد: برغم کنترل های دولت ، همواره اجناس قاچاق مانند لنزهای چشمی وجود دارد اما آگاهی مردم در این زمینه نیز حائزاهمیت است و همانگونه که مردم از کنار خیابان ،ساندویچ نمی خرند لنز هم نباید بخرند.

وی از مردم خواست لنز مورد نیاز خود را فقط از موسسات دارای مسوول فنی اپتومتریست یا از مطب های چشم پزشکی تهیه کنند تا سلامت چشم حفظ شود.

**عینک بهتر از لنز

رئیس انجمن اپتومتری ایران تصریح کرد: تجویزکنندگان لنز یعنی اپتومتریست ها و چشم پزشکان همیشه توصیه می کنند که اولین و آسان ترین روش برای اصلاح عیوب انکساری چشم ، عینک است .

میرزاجانی افزود: فقط برای برخی بیماری ها که عینک کمک نمی کند باید لنز تجویز شود اما برخی افراد به دلیل شغل ، زیبایی یا به دلیل دوست نداشتن عینک، می خواهند لنز بگذارند.

وی اضافه کرد: ما اینگونه افراد را از نظر شاخص های مختلف ارزیابی می کنیم و اگر آن شخص می توانست لنز بگذارد، لنز توصیه می شود اما اگر شاخص ها را نداشت لنز توصیه نمی شود.

وی یادآور شد: برای اصلاح عیوب انکساری چشم در همه جوامع اول عینک، دوم لنز و بعد جراحی عیوب انکساری ، توصیه می شود.

میرزاجانی گفت: درعین حال عدسی ها یا لنزهای تماسی نیز یکی از روش های خوب و کارآمد برای اصلاح عیوب انکساری چشم بوده و گاهی می تواند خیلی خوب جایگزین عینک گردد اما به شرط اینکه ابتدا بیمار ارزیابی شود .