Blausen_0595_KidneyStones

کسانی که زمینه تولید سنگ مجاری ادراری را دارند، توصیه می شود به صورت مداوم از دم کرده های مختلف گیاهی استفاده کنند و اگر در کلیه هایشان  سنگ ریز دارند بصورت 6 ماهه و سالانه بوسیله سونو گرافی کلیه هایشان را چکاب کنند.

دکترسیم‌فروش گفت: سنگ‌های کلیه که پر سر و صدا هستند به دلیل اندازه کوچکشان دفع می‌شوند و خطر ساز نیستند. دکتر ناصر سیم فروش متخصص جراحی اورولوژی و استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رئیس قطب اورولوژی ایران  در خصوص سنگ کلیه گفت: متاسفانه سنگ‌هایی که پر سرو صدا هستند خطرساز نیستند و معمولا اندازه این سنگها بین 5 تا 6 میلیمتر است که 90 درصد دفع می‌شوند که در هنگام دفع دردی شبیه درد زایمان ایجاد می‌کند.
وی ادامه داد: باید توجه داشت که سنگهای بزرگی که در کلیه مجاری ادراری جاگیر شده‌اند و علائم ندارند به طور موذیانه کلیه را نارسا می‌کنند و مشکلات زیادی را می‌تواند برای فرد ایجاد کنند.
سیم فروش خاطر نشان کرد: افراد بهترین راه برای تشخیص زودرس انجام سونوگرافی است.  یک روش تشخیص کم هزینه و بی ضرر است که بهتر است افراد هر دو سال یک بار یک سونوگرافی کلیه انجام دهند و یا هر سال یک آزمایش ادرار کلیه بدهند که در صورت وجود سنگ هر چه زودتر تشخیص داده شود و تحت درمان قرار گیرد.