1107w-oops-nutrition-intro-m

بسیاری از این تصورات غلط به طور گسترده به عنوان حقیقت پذیرفته شده اند بعد از تحقیقات بر روی رایج ترین باورهای نادرست در بین افراد و ثابت شدن نادرستی انان برخی از انها را برایتان اورده ایم.


در زندگی روزمره همیشه از طرف اطرافیان عنوان می‌شود که مثلاً فلان فعالیت و یا تغذیه، از شاخص‌های بهداشتی است و یا اینکه چنین اقدامی مضر است، براین اساس 10 مورد رایج که اتفاقاً اشتباه نیز هست، برای آگاهی بیشتر تشریح می‌شود.

1. خورردن تخم مرغ برای قلب شما مضر است

خوردن یک یا دو تخم مرغ در روز خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را در افراد سالم افزایش نمی‌دهد بلکه مصرف بیش از حد چربی‌ غذاهای گوناگون در بالا رفتن کلسترول موثر است. تخم مرغ همچنین حاوی امگا 3 است که می‌تواند خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را نیز کاهش دهد.

2. روزانه 8 لیوان آب بنوشید

نوشیدن 8 لیوان آب در روز از جمله اشتباهات رایج در میان مردم است. نوشیدن آب تنها هنگامی توصیه می‌شود که فرد احساس تشنگی کند. ممکن است فرد مورد نظر یک ورزشکار باشد که آب زیادی از بدن او تبخیر می‌شود بنابراین وی به مقدار بیشتری آب نیازمند است و از طرفی دیگر ممکن است شما احساس تشنگی نکنید و بدن شما نیازی به آب نداشته باشد.

از ملاک تشخیص نیاز به آب و مایعات در هر فرد رنگ ادرار وی است. هرچه رنگ آن به زرد تیره میل کند بدن شما دچار کم آبی است و به نوشیدن آب نیاز دارید و هرچه این رنگ کم رنگ تر باشد و به سفیدی و یا بی‌رنگی میل کند بدن شما نسبت به مایعات در آن زمان نیاز کمتری دارد.

3. استعمال دئودورانت موجب ابتلا به سرطان سینه می‌شود

برخی از محققان بر این باورند که استعمال این مواد منجر به ابتلا به سرطان سینه می‌شود و مواد مضر و شیمیایی موجود در دئودورانت‌ها جذب بدن خواهد شد و به صورت یک تومور نمایان می‌شوند در حالیکه تحقیقات اخیر نشان دهنده این هستند که هیچ گونه مدرکی دال بر این ادعا یافت نشده است.

4. احساس سرما باعث سرماخوردگی می‌شود

هیچ اهمیتی ندارد در گذشته مردم چه چیزهای در مورد ابتلا به سرما خوردگی می‌گفتند. سردی هوا با سرما خوردگی شما هیچ گونه ارتباطی ندارد. بلکه مهمتریتن عامل سرماخوردگی ماندن در محیط‌های بسته است که ویروس‌ها و باکتری‌ها به راحتی می‌توانند در این محیط بین افراد انتقال یابند. بنابراین احتمال سرماخوردگی در محیط‌های بسته بیشتر از راه رفتن روی برف در دمای صفر درجه است.

5. بدن شما روزانه به قرص‌های مولتی ویتامین نیازمند است

هنوز تمامی محققان در این مورد به توافقی جامع نرسیدند و بهترین منبع ویتامینی و انرژی برای بدن شما میوه‌ها و سبزیجات و دانه‌های روغنی و چربی‌های سالم و مفید هستند. البته در زمان بارداری مصرف اسید فولیک برای جلوگیری از نقص مولود بسیار مفید و ضروری است، چنانچه پزشک به شما مصرف آنها را تجویز کرده است شما می‌بایست به تجویز پزشک خود عمل کنید.

6. خوردن صبحانه باعث کاهش وزن می‌شود

جمله بالا جمله‌ای کاملاً اشتباه است. بهتر است بگوییم خوردن صبحانه باعث می‌شود برخی از افراد وزن خود را کم کنند. خوردن صبحانه ممکن است باعث شود فرد به هنگام وعده ناهار احساس سیری کند و دیگر لب به غذا نگشاید در حالیکه مطالعات و بررسی‌ها نشان دهنده آن بود که در یک مطالعه از بین افراد جامعه به هنگام وعده غذایی ظهر غذای خود را به صورت کامل میل کردند و کسانی که صبحانه نخورده بودند 400 کالری کمتر در آن روز جذب بدنشان کرده بودند.

7. مخاط و آب بینی سبز معنای عفونت دارد

دستمال کاغذی شما به هیچ وجه نمی‌تواند همانند یک آزمایشگاه پزشکی عمل کند. البته مطالعات نشان می‌دهند که مخاط سبز و یا زرد رنگ احتمال ابتلای باکتریایی را نشان می‌دهند اما این بدان معنا نیست که حتماً شما دچار عفونت شدید و نیاز به آنتی بیوتیک دارید. عفونت سینوسی ممکن است رنگ آن سفید؛ و سرماخوردگی معمولی نیز می‌تواند رنگ آن را به سبز متمایل کند.

8. شکر باعث فعالیت زیاد کودکان می‌شود

گرچه شکر و مواد شیرین برای کودکان مضر است اما خوراکی‌های شیرین باعث نمی‌شوند کودکان در فعالیت‌های مدرسه شان دچار افت شوند و یا مشکلات تمرکزی برای کودکان ایجاد کند.

9. توالت فرنگی موجبات بیماری شما را فراهم می‌کند

صندلی‌ توالت‌های فرنگی معمولاً تمیز هستند ولی دستگیره و در توالت معمولاً از آلوده ترین قسمت‌های سرویس‌های بهداشتی است که بهتر است بعد از خارج شدن از سرویس حتماً دستان خود را با ضد عفونی کننده بشویید.

10. در آوردن صدای انگشتان از علل ابتلا به آرتروز است

در آوردن صدای انگشتانتان ممکن است باعث آزردگی اطرافیان شما شود ولی عده ای بر این باورند که این صدا حاصل برخورد و سایش مفاصل و یا استخوان‌هاست که اصلاً درست نیست. صدای ایجاد شده، در اصل صدای گاز (هوای) محبوس بین مفاصل و استخوان‌هاست که در این فضا‌ها شکل می‌گیرند و به هنگام آزادسازی هوا این صدا تولید می‌شود.
اگر از انجام آن لذت می‌برید ولی موجب ابتلای شما به آرتروز نمی‌شود ولی اگر به هنگام انجام این کار احساس درد می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.