38465_289

دررابطه با مشکلات رایج گوارشی ، باورهای نادرستی وجود دارد ، با درک علل اصلی این مشکلات می توانید به شکل علمی از بروز آنها جلوگیری کنید همیشه یک سری عقاید و باورهای نادرست درباره بیماری ها و مسائل مربوط به سلامتی بین افراد وجود دارد. هر چند گاهی اوقات ممکن است این باورها درست از آب دربیایند، ولی هیچ پایه و اساس علمی ندارند و نباید آنها را پذیرفت برخی از رایج ترین باورهای غلط را در زیر می بینید

اینجا هزاران نفر تونستن به وزن ایده آل برسند

شما به کمک این کلینیک به صورت تضمینی میتونید وزن کم کنید. نه نیازی به ورزش های سخت هست نه قرص و داروی خطرناک، خیلی ساده و بدون دردسر فقط با تکنیک های اختصاصی این کلینیک آنلاین.

باور غلط 1 – سالها طول می کشد که آدامس هضم شود .

ممکن است به نظر برسد که آدامس در معده شما برای مدت زمان زیادی باقی می ماند چون مانند غذاهای دیگر در دهانتان حل نمی شود و معده شما نمی تواند مانند غذاهای دیگر آن را خورد کند و به پایین بفرستد , اما هیچ دلیلی براین ادعا وجود ندارد .
صمغ آن به جایی نمی چسبد زیرا دستگاه گوارش آن را حرکت می دهد درست مثل هرچیز دیگری و طی چندروز از طریق مدفوع از بدن خارج می شود .

باور غلط  2 – غذاهای ادویه دار باعث زخم معده می شوند .

در گذشته غذاهای ادویه دار باعث افزایش زخم معده می شدند . اما این نظریه خیلی درست نیست.
بسیاری از زخم معده ها یا عفونت , با یک باکتری به نام هلیکوباکترپیلوری و یا با استفاده از داروهای ضد درد مانند آسپرین – ایبوپروفن و ناپروکسن ایجاد میشود .
غذاهای ادویه دار ممکن است در بعضی از افراد باعث تشدید زخم معدشان شود اما خود به تنهایی باعث ایجاد زخم معده نمی شوند .

باور غلط  3 – بلندکردن اجسام سنگین علل ایجاد فتق است .

بلندکردن اجسام سنگین تنها علت ایجاد فتق نیست . فتق در واقع از ترکیبی از فشار و باز شدن و یا ضعف در عضلات پوشاننده حفره شکم ایجاد میشود. یک عضو و یا بافت های چرب از طریق بازو بسته شدن باد می کند .
رایج ترین انواع فتق عبارتند از : اینگونال ( کشاله ران درونی) – فمونال ( کشاله ران خارجی ) – ناف و هیاتال ( قسمت فوقانی معده )

باور غلط 4 – الکل باعث سیروز کبدی میشود .

اعتیاد به الکل و سیروز وضعیتیست که در آن سلول های سالم در کبد آسیب میبیند . درست است که اعتیاد به الکل شایع ترین علت موارد سیروز کبدی در ایالات متحده آمریکاست اما بسیاری از عوامل دیگری نیز وجود دارد . اگرچه مصرف زیاد الکل تقریبا همیشه منجر به برخی از آسیب های کبدی میشود اما همیشه منجر به سیروز کبدی نمیشود . از علل شایع سیروز کبدی هپاتیت B وC است .

باور غلط  5-  آجیل باعث دایورتیکولیتیس میشود .

در گذشته مردم به دایورتیکولیتیس دچار میشدند , بیماری که در آن کیسه دو دیواره روده بزرگ ملتهب و آلوده میشود که در این حال اجتناب از آجیل ها ,ذرت بوداده و مواد غذایی با دانه های کوچک مثل توت فرنگی به شدت توصیه میشد .
ترس مردم ازاین بود که تکه های هضم شده این غذاها در کیسه بماند و ایجاد درد نماید . اما در یک مطالعه در سال 2008 نشان دادند که افرادی که از رژیم غذایی بافیبر بالا استفاده می کنند کمتر در معرض این بیماری هستند .

باور غلط  6 – لوبیا باعث افزایش گاز میشود .

باوجود جک های بسیاری در این مورد ، لوبیا علت اصلی تولید گاز نیست . این مربوط به فرآورده های لبنی است به خصوص وقتی سنمان بالا می رود و قند موجود در شیر (لاکتوز) کمتر جذب میشود . بنابراین تنها شما نیستید که پس از خوردن این فرآورده ها متوجه شنیدن صداهایی میشوید .
راه مناسب خوردن غذاهای عاری از لاکتوز یا ضد آنزیم لاکتوز قبل از خوردن فراورده های لبنی است .

باور غلط  7- برای جلوگیری از تاثیر لاکتوز هیچگونه مواد لبنی استفاده نکنید .

افراد حساس به لاکتوز تواناییشان برای تحمل محصولات لبنی متفاوت است . در حالی که یک فرد ممکن است علائمش بعد از نوشیدن یک لیوان شیر آشکار شود و یک فرد دیگر بعد از 2لیوان شیر . اگر بعضی از مردم به طور مستقیم تحمل نوشیدن شیر را ندارند میتوانند از ماست یا بستنی استفاده کنند .
پنیرهایی مانند سوئیسی یا پنیر چدار اغلب گزینه های مناسبی برای اینگونه افراد است .این یک روش آزمون خطا برای یافتن گزینه مناسب شما برای مصرف لبنیات است .

باور غلط  8 – سیگار سوزش معده را تسکین می دهد .

برخلاف این باور رایج که دود آرامش بخش است سیگار کشیدن ممکن است سوزش معده را افزایش دهد. نیکوتین می تواند اسفنکتر تحتانی مری , ماهیچه بین مری و معده را شل کند و اجازه دهد که محتویات اسیدی معده به مری برگردد (ریفلاکس )که این افزایش  اسید, سوزش سر دل را افزایش میدهد .

باور غلط  9 – پیری باعث یبوست میشود .

افراد سن بالا احتمالا دچار یبوست هستند ,افراد مسن اغلب داروهای زیادی برای درمانشان مصرف میکنند . این افراد اکثرا ورزش و تحرک کافی ندارند و یا خوب غذا نمی خورند و مایعات کمی می نوشند که همه آنها باعث ایجاد یبوست میشود .

باور غلط  10 – فیبر به اسهال کمکی نمی کند .

به نظر میرسد که فیبر برای درمان یبوست چندان شناخته شده نیست و اینکه باعث کمک به اسهال هم میشود . خوردن غذاهای غنی از فیبر کمک میکند تا مدفوع تنظیم شود .

باور غلط 11- شما می فهمید که مبتلا به سرطان هستید .

سرطان کولون اغلب درمراحل اولیه بدون علامت است که تشخیص زودرس آن بسیار مهم است . بعد از سن 50 سالگی غربالگری روتین کولورکتال , آزمایش خون و مدفوع سالانه , سیگموئیدوسکوپی در هر5سال و یک کولونوسکوپی هر10سال باید انجام شود .

باور غلط 12 – کولونوسکوپی بسیار بد است .

کولونوسکوپی یک روش مخوف برای تشخیص و درمان مشکلات روده بزرگ و راست روده شناخته شده که معمولا حدود 30 تا 60 دقیقه طول میکشد بیمار باید تقریبا در بیهوشی یا کم هوشی باشد .
با این حال برای کولونوسکوپی و تخلیه شدن روده بزرگ , باید تا قبل از این عمل یک رژیم غذایی مایع و نوشیدنی ملایم بنوشید و در مورد روشهای آماده سازی برای این کار با پزشک صحبت کنید.

باور غلط 13 – ترش کردن معده و نشسته خوابیدن !

هیچ توضیح علمی برای این موضوع نیست که افراد مبتلا به سوزش معده باید نشسته بخوابند . خوب است که سر و سینه خود را 4 تا 6 اینچ بلندتر قرار دهند و یا بالش زیر سر خود را بلندتر کنند اما نیازی به نشسته خوابیدن نیست .

باور غلط 14 – سندروم روده تحریک پذیر تنها به رژیم غذاییتان مربوط است .

غذاهای خاص می توانند موجب تحریک پذیری سندروم روده شوند لذا باید در رژیم غذایی به طور کلی تغییراتی اعمال شود . گاهی اوقات فقط عمل غذا خوردن می تواند باعث شکم درد – نفخ –اسهال و یا یبوست شود که عامل تحریک پذیری سندروم شناخته شده است .
البته استرس و اضطراب هم از موارد کلیدی این امر است .

باور غلط 15 – IBD بیماری التهابی روده توسط استرس ایجاد میشود .

درحالیکه استرس میتواند در بسیاری از موارد باعث تشدید التهاب روده شود اما علت دقیق این امر هنوز شناخته شده نیست . بیماری التهاب روده اصطلاحیست که اشاره به دو بیماری کرون و کولیت اولسراتیو دارد . در دیواره مخاطی روده کوچک و یا بزرگ التهاب ایجاد میشود . به نظر می رسد ژنتیک در این مسئله نقش دارد، با ایجاد تغییراتی در سیستم ایمنی بدن به واسطه باکتری و یا ویروس ها .

باور غلط  16- سلیاک به معنای درد مداوم

اگرچه بیشترین علایم شناخته شده بیماری سلیاک عبارتند از : نفخ – گاز و اسهال , اما بسیاری از مردم گمان می کنند علایم سلیاک عدم تحمل پروتئین گلوتن میباشد .
علایم دیگر این بیماری که بسیار متداول است اما ربطی به روده ندارد شامل : کم خونی – پوکی استخوان – افسردگی – مشکلات رشد و جوش پوستی به نام درماتیتیس هرپتی فرمیس میباشد .