sleppless

فقط دکتر می‌تواند بطور  قطعی  درباره وع گلو‌دردتان  تشخیص بدهد‌ اما زمانیکه دچار گلو درد هستید آنرا ساده نگیرید  چون نوع میکروب آن می تواند خطرن داشته باشد !

گلو‌درد معمولی یا میکروبی‌؟

همه‌ ما با آن احساس تلخ و آزار‌دهنده در انتهای گلو آشناییم‌. دلایل آن می‌تواند موضوعاتی ساده مثل هوای خشک زمستانی‌، حساسیت‌های فصلی‌ یا سرما‌خوردگی باشد‌. اما گاهی عامل آن نوعی عفونت باکتریایی ‌(استرپتوکوک‌) است که اگر به آن توجه نشود‌، ممکن است خطرناک باشد‌. تنها دکتر شما می‌تواند تشخصیص قطعی راجب نوع گلو‌دردتان بدهد‌، اما نشانه‌هایی وجود دارد که می‌تواند به شما بگوید که نوع گلودردتان میکروبیست یا معمولی‌.

 

مادری که به فرزندش می‌گوید‌ بگو” آآآآآآ ” و درون گلویش را نگاه می‌کند‌، کار درستی انجام می‌دهد‌. زیرا این کار می‌تواند سرنخ‌هایی از عامل بیماری ارائه دهد‌. استرپ اغلب تکه‌هایی سفید روی گلو و لوزه‌ها ایجاد می‌کند و باعث قرمز شدن و تورم لوزه‌ها می‌شود‌. ممکن است در انتهای گلو چرک دیده شود‌. عوامل دیگری غیر از استرپ هم می‌تواند این علائم را ایجاد کند‌.

آیا نشانه‌های سرماخوردگی دیده می‌شود‌؟

سرفه کردن و آبریزش بینی ممکن است باعث گلودردتان شود‌، اما این نشانه‌ها به ندرت همراه با استرپ بروز می‌کند‌. وقتی گلودرد همراه با گرفتگی و آبریزش بینی و سایر نشانه‌های سرماخوردگی رخ دهد‌، معمولا عامل بیماری ویروس سرماخوردگی است‌.

 

چقدر تب دارید‌؟

سرماخوردگی گاهی اوقات ایجاد تب می‌کند‌، اما میزان آن کم است‌. گلودرد با تب بالای 101 درجه فارنهایت احتمال وجود استرپ را افزایش می‌دهد‌. با این حال استرپ می‌تواند بدون ایجاد تب یا با ایجاد تب پایین در بدن حضور داشته باشد‌.

آیا غدد لنفاوی ورم می‌کند‌؟

گلودرد میکروبی ممکن است باعث تورم و حساس شدن غدد لنفاوی در ناحیه گردن شود‌. غدد لنفاوی مسئول به دام انداختن و نابود کردن میکروب‌ها هستند‌. وقتی بخشی از بدن آلوده می‌شود‌، نزدیک‌‌ترین غده‌ لنفاوی به آن به دلیل انجام این کار ورم می‌کند‌.

 

 

چقدر درد دارید‌‌؟

گلودرد ناشی از سرماخوردگی می‌تواند بسیار دردناک باشد‌، اما معمولا بعد از گذشت دو روز خوب می‌شود‌. گلودردهای میکروبی شدیدتر و سرسخت‌تراند‌، درد آنها می‌تواند اینقدر زیاد باشد که قورت دادن را مشکل کند‌. در بعضی موارد استرپ می‌تواند ایجاد تهوع‌، ازبین‌رفتن اشتها‌ یا سردرد و شکم درد کند‌.

آیا جوش هم ایجاد می‌شود‌؟

یکی از نشانه‌های نادر عفونت ناشی از استرپ پدیدار شدن جوش در ناحیه گردن و سینه است که کم کم به تمامی نقاط بدن سرایت می‌کند‌. وقتی این جوش‌های سخت و سمباده مانند ایجاد می‌شوند‌، به آن مخملک می‌گویند‌. هرچند که جوش زدن تمام بدن می‌تواند خطرناک باشد‌، بعد از چند روز ازبین خواهد رفت‌. مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند از تشدید عفونت ناشی از استرپ جلوگیری کند‌.

استرپ نوعی عفونت باکتر‌یایی است‌.

دلیل اهمیت تفاوت بین گلودرد معمولی با استرپ این است که استرپ توسط نوعی باکتری (استرپتوکوکوس گروه A) ایجاد می‌شود‌، درحالی که گلودرد معمولی توسط نوعی ویروس‌. مصرف آنتی‌بیوتیک می‌تواند علائم و مدت زمان بیماری را در صورت وجود باکتری‌، کمتر کند‌‌‌‌. این کار همچنین مشکلات ناشی از وجود استرپ را کمتر می‌کند‌. بدون آنتی‌بیوتیک‌، عفونت ناشی از استرپ ممکن است ایجاد مشکلاتی کند که به قلب و سایر اندام‌ها آسیب بزند‌. هرچند که این اتفاق نادر است اما می‌تواند بیماری‌های جدی ایجاد کند‌.

 

سرماخوردگی و آنتی‌بیوتیک‌: قبول نکنید

شما نمی‌توانید از شر گلودرد ناشی از سرماخوردگی با مصرف آنتی‌بیوتیک خلاص شوید‌. زیرا سرماخوردگی توسط ویروس ایجاد می‌شود و آنتی‌بیوتیک‌ها تنها روی باکتری‌ها اثر دارند‌. به‌علاوه مصرف زیاد آنتی‌بیوتیک می‌تواند موجب مشکل مقاومت میکروبی شود‌. وقتی میکروب‌ها مدام تحت تاثیر آنتی‌بیوتیک قرار می‌گیرند‌، تبدیل به ابر میکروب‌هایی می‌شوند که با داروهای معمولی قادر به درمانشان نخواهیم بود‌.

آزمایشات سریع استرپ

برای تشخیص عامل گلودرد‌، پزشک شما می‌تواند از آزمایش سریع استرپ استفاده کند‌. نتیجه آزمایش ظرف 5-10 دقیقه مشخص می‌شود‌، اما این آزمایش تمامی عوامل استرپ را نشان نمی‌دهد‌. اگر نتایج منفی باشد‌، دکتر شما می‌تواند کشت میکروبی گلو را به آزمایشگاه بفرستد‌. این کار دو روز طول می‌کشد‌.

آنتی‌بیوتیک برای استرپ

اگر به استرپ مبتلا شوید‌، ممکن است دکترتان به شما 5 الی 10 روز مصرف آنتی‌بیوتیک یا یک آمپول آن را تجویز کند‌. شما با گذشت یک یا 2 روز احساس بهتری می‌کنید‌‌، اما بهتر است تمام طول درمان را رعایت کنید‌، زیرا در غیر این صورت برخی از باکتری‌ها زنده می‌مانند‌. به یاد داشته باشید‌، این باکتری تا 24 الی 48 ساعت پس ازمصرف آنتی‌بیوتیک هنوز قابل سرایت است‌، از این رو دست‌هایتان را زود به زود بشویید و لوازمتان را با دیگران یکی نکنید‌. پس از این بیماری حتما مسواک خود را دور بیندازید‌.

 

درمان‌ خانگی گلودرد با آب نمک

چه گلودرد ناشی از استرپ باشد و چه سرماخوردگی‌، کار‌هاییست که با انجام آنها در خانه می‌توانید دردتان را رفع کنید‌. یکی از این روش‌ها، قرقره کردن آب نمک است‌. سعی کنید یک قاشق چای‌خوری نمک را در یک لیوان آب حل کنید تا از این درمان آسان برای رفع احساس تلخ و آزار‌دهنده‌ گلو و مرطوب کردن‌ آن استفاده کنید. پس از قرقره کردن‌، حتما آب نمک را بیرون بریزید‌.

wattterr

مصرف آب

از آنجایی که تب و سختی در بلعیدن باعث کاهش آب بدن می‌شود‌، مهم است که مصرف مایعات خود را بیشتر کنید‌. آب و نوشیدنی زنجبیل انتخاب‌های خوبی هستند‌. از نوشیدن مرکبات خود‌داری کنید‌، زیرا التهاب گلو را بیشتر می‌کند‌.

 

 

بخور یا مرطوب‌کننده هوا

تنفس در بخار ناشی از بخور یا مرطوب‌کننده هوا می‌تواند گلودرد را رفع کرده و گلو را مرطوب کند‌. همین نتیجه از تنفس روی یک ظرف آب گرم هم حاصل می‌شود‌‌. یک حوله روی سرتان بیندازید تا موجب تجمع بخار شود و نفس عمیق بکشید‌. روزی چندبار به مدت 5 الی 10 دقیقه این کار را انجام دهید‌.

غذا‌های تسکین دهنده

اگر به دنبال بهانه‌ای برای خوردن بستنی هستید‌، گلودرد بهانه‌ مناسبیست‌. سرما خاصیت بی‌حس‌کنندگی دارد و خامه‌ای بودن هم باعث راحتی در بلعیدن آن می‌شود‌. این غذا برای شاد کردن مریض‌های جوان ‌(و حتی غیر جوان‌) هم مناسب است‌. از دیگر غذا‌های تسکین دهنده می‌توان به میلک شیک‌، ژله‌ و سوپ داغ اشاره کرد‌. در گلو‌درد‌های شدید از مصرف غذا‌های برشته یا تند خود‌داری کنید‌.

کمپرس گرم

سعی کنید کیسه آب گرم روی گلوی خود قرار دهید یا با خیس کردن یک حوله با آب گرم گلوی خود را کمپرس کنید‌. این‌کار برای رفع درد غدد لنفاوی گردن هم مناسب است‌.

 

آرام‌‌بخش‌ها

آرام‌بخش‌های اضافی مثل آستامینوفن‌، ایبوپروفن‌ یا ناپروکسن ممکن است به طور موقت گلو‌درد را آرام کند‌. به دلیل خطر نادر اما مرگبار Reye’s syndrome‌ به کودکان و نوجوانان آسپرین ندهید‌.

اسپری‌های گلو‌درد

می‌توانید با استفاده از اسپری‌های گلو‌درد یا lozenge، درد گلو را آرام کنید‌. مک زدن یخ هم آرامش‌‌بخش است‌. شما می‌توانید یک اسپری کوچک مسافرتی هم برای رفع گلو‌درد در سفر‌ها با خود همراه داشته باشید‌.

ضداحتقان

اگر سرما خورده‌اید و مایعات بینی به گلو‌یتان وارد می‌شود و آن را تحریک می‌کند‌، استفاده از یک ضداحتقان می‌تواند مشکلتان را رفع کند‌. برخی افراد با شرایط خاص یا افرادی که دارو‌های خاصی مصرف می‌کنند نباید از ضداحتقان استفاده کنند‌.

گلو‌درد مزمن

اگر گلو‌دردتان بیش از یک هفته طول بکشد یا بد‌تر شود‌، مجددا با دکترتان ملاقات کنید‌، حتی اگر جواب آزمایشات اولیه منفی باشد‌. ممکن است باکتری در آزمایش ثبت نشده باشد‌ و شما نیاز به آزمایش مجدد داشته باشید‌. گلو‌درد مزمن ممکن است در اثر بالا آمدن اسید معده‌، عفونت لوزه‌ یا شرایط دیگری هم باشد‌. در شرایط خاص‌، یک بیماری قابل انتقال از راه روابط جنسی عامل آن است‌.

منبع-http://ibanoo.ir