receptionV2

 محیط زیبا،آرامش بخش، پاکیزه تر و با امکانات رفاهی قابل قبول تر برای مراجعه کنندگان از بهترین ویژگیهای یک مطب است اما متاسفانه در برخی کلینیک ها با قرادادن لوازم شیک و لوکس به فریب بیمار می پردازند و هزینه های بسیارگزافی از آنان می گیرند!

دکتر شهریار خاقانی، مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی ایران در برنامه» ره آورد» گروه سلامت اجتماعی شبکه رادیویی سلامت با بیان اینکه مردم در برخی از مطب‌ها، هزینه‌های بسیار زیادی را برای دریافت خدمات عادی و معمولی پرداخت می‌کنند، افزود: در بازدیدهای صورت گرفته، مشخص شد که فضای برخی از مطب‌ها به گونه‌ای طراحی می‌شود که بیمار تحت تاثیر این فضا قرار می‌گیرد و هزینه زیادی را برای دریافت خدمات ارائه می‌کند.

وی ادامه داد: اگر می‌خواهید خدمتی را از گروه پزشکی دریافت کنید، بهترین جا، مکانی است که تابلو دارد. تابلو برای ما یکی از ملاک‌های ارزیابی است؛ برای اینکه تابلوی تمام اماکن درمانی استاندارد است و بر اساس آن تابلو و نوشته‌های روی آن، مکان را بررسی می‌کنیم؛ اما در خیلی از موارد، شهروندان آدرس مطب را از اینترنت پیدا می‌کنند و مرجع آن‌ها اینترنت است که این برای ما استاندارد نیست.

خاقانی در ادامه تصریح کرد: اگر افراد در ساختمان بدون تابلو، برای دریافت خدمات پزشکی مراجعه کنند، یا فرد پزشک است و در برخی از موارد نیز پزشک نیستند؛ بلکه این‌ها برخی از تکنسین‌های اتاق عمل هستند که از این طریق کارهای جراحی را انجام می‌دهند و بیمار را دچار آسیب‌های دیگر می‌کنند.

وی خدمات پزشکی زیبایی را بحث امروز جامعه دانست و اظهارکرد: شرکت‌هایی که دستگاه‌هایی زیبایی ارائه می‌دهند، تبلیغات زیادی را انجام می‌دهند تا مردم فکر کنند، زشت هستند و یک تصوری از بدن ایجاد می‌کنند که همه (چه خانم، چه آقا) تصور می‌کنند، باید مانکن باشند. آقایان از طریق باشگاه‌های بدنسازی و خانم‌ها از طریق کلینیک‌های جراحی به این هدف می‌خواهند دست یابند. ما معتقدیم خیلی از جراحی‌ها؛ مثل جراحی بینی، لاغر کردن شکم و… نباید انجام شود، این سوال وجود دارد چرا مردم خودشان را در خطر بزرگ جراحی قرار می‌دهند؟

مدیر کل نظارت سازمان نظام پزشکی ایران در پایان با بیان اینکه طرح ملی نظارت را سازمان نظام پزشکی با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی کشور و سازمان‌های بیمه گر شروع کرده است، که قسمت اول آن تعرفه و سپس وارد مباحث دیگر مثل صلاحیت‌های حرفه‌ای خواهیم شد، خاطرنشان کرد: هر فردی که خدمتی ارائه می‌دهد از چندین لحاظ باید مورد بررسی صلاحیت‌های اخلاقی و جسمی قرار گیرد. نخستین کاری که ما خبری را بشنویم که مکانی به دلیل لوکس بودن هزینه‌های دریافتی زیادی را بابت ارائه خدمات دریافت می‌کند، مسلماً آن مکان را پلمپ خواهیم کرد؛ و پزشکی که دچار تخلف شده است در سازمان نظام پزشکی تشکیل پرونده و آن را مورد ارزیابی و بررسی قرار خواهیم داد. البته مردم خودشان چشم و گوش ما هستند. مطبی که تابلو ندارد و فضای آن شیک باشد، امکان زیادی برای جراحی بدون پزشک متخصص وجود دارد، از این رو فریب این مکان‌های شیک را نخورند، و در صورت دید به ما اطلاع دهند تا مورد بازرسی قرار گیرند. بنابراین مردم مراکز درمانی که می‌تواند به آن‌ها خدمت ارائه دهند، را آگاهانه انتخاب کنند