655_973

 

برای خواب شبانه راحت کودک تنها یک روش وجود ندارد، راه حل‌ها و توصیه‌های گوناگونی در این زمینه وجود داردکه دراین مطلب به برخی از آنان اشاره می کنیم.

 به رختخواب بردن کودک یک چیز است، خواباندن او چیز دیگر. ما در اینجا چند روش را که به آرام کردن کودکتان و خواب راحت او کمک می‌کند، آورده‌ایم.

او را به حمام آب گرم ببرید

دمای بدن شما به طور طبیعی در شب، پایین می‌آید. بنابراین حمام کردن کودک با آب گرم قبل از خواب، دمای بدن او را افزایش خواهد داد و او را آرام خواهد کرد.

ماساژ دهید

ماساژ دادن کودکتان با روغن‌های طبیعی به خواب او کمک می‌کند. اگر این کار را هر شب انجام دهید، برای او عادت می‌شود.

اتاق را ساکت کنید

یک اتاق ساکت، کودک را پس از یک روز پر مشغله، آرام می‌کند.

از صداهای سفید (نویز سفید) استفاده کنید

اگر نمی‌توانید اتاق را کاملا ساکت کنید، از صداهای سفید یا صداهای آرام بخش کمک بگیرید تا از ورود صداهای بیرون از اتاق جلوگیری کند. صداهای سفید به دلیل این که شبیه به صداهای داخل رحم مادر است، به کودک آرامش و خواب او را تا 1 یا 2 ساعت افزایش می‌دهد.

دیوارهای اتاق را آبی کنید

تحقیقات نشان داده افرادی که رنگ اتاقشان آبی است، بیشتر از دیگران می‌خوابند. آبی رنگ آرامش است، ضربان قلب و فشار خون را نیز کاهش می‌دهد.

اتاق را تاریک کنید

تحقیقات نشان داده 73% از افرادی که تمام چراغ‌های اتاقشان را هنگام خواب خاموش می‌کنند، بهتر از دیگران می‌خوابند. اگر کودک شما زیر 3 سال دارد، تمام چراغ‌ها را خاموش کنید، اما اگر بزرگ‌تر است، یک چراغ خواب برای جلوگیری از ترس او لازم است.

دمای اتاق را تنظیم کنید

دمای 18 درجه سانتی گراد برای اتاق کودک مناسب است و موجب می‌شود که او راحت‌تر به خواب می‌رود.

غذاهای مناسب به او دهید

اگر کودک شما خوردن غذاهای جامد را آغاز کرد، این اسنک‌های سالم را همراه غذا به او دهید. برای کودکان بزرگ‌تر، موز(که شامل منیزیم و پتاسیم است و عضلات را شل می‌کند) یا توت (که شامل ملاتونین است) بدهید تا به خواب او کمک کند.