Causes of Sick Gums and Pyorrhea
 از علائم اولیه پیوره خونریزی لثه ها خصوصا هنگام مسواک زدن است که در صورت عدم پیشگیری و در نتیجه عفونت حاد و راه یافتن میکروب به بدن ، احتمال بروز نفریت – رماتیسم حاد مفصلی – بیماریهای قلبی و اندو کاردیت نیز می رود

وقتی شخصی مبتلا به بیماری‌های لثه مثل پیوره می‌شود، به مرور زمان دندان‌ها لق می‌شوند و می‌ریزند.
احسان صادقی نژاد، متخصص دندانپزشکی  گفت: وجود رسوب در قالب جرم دندانی در مواقعی می‌تواند بسیار مشکل ساز شود تا جایی که به یک بیماری با نام پیوره تبدیل شود و در طول زمان فرد دندان‌هایش را از دست بدهد.
وی افزود: بزاق هم دارای املاح زیادی است که می‌تواند تحت شرایطی در مناطقی از دندان‌ها ایجاد رسوب کند. البته مناطقی که با غذا و مسواک کمتر در تماس هستند. رسوب و جرم بستر بسیار مناسبی برای جایگزینی میکروب‌هایی است که به طور طبیعی در دهان وجود دارند.
صادقی نژاد اذعان داشت: پیوره نوعی بیماری لثه‌ای است که موجب التهاب لثه و در نهایت لق شدن دندان می‌شود که معمولا این افراد به همراه مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان با خونریزی مواجه می‌شوند.
صادقی نژاد در پایان گفت: پیوره موجب تحلیل رفتن استخوان‌ها می‌شود که اگر در مراحل اول تشخیص داده شود، می‌توان با پیوند استخوان تا حدودی از پیشرفت آن جلوگیری کرد. ممکن است پیوره زمینه وراثتی هم داشته باشد.
وی ادامه داد: این افراد پس از بازسازی استخوان می‌توانند از کاشتن دندان استفاده کنند. در نهایت برای پیشگیری از این اتفاق باید از رسوب جرم و پلاک روی دندان پیشگیری کرد.