1013978_10151710609183923_1786675536_n

 

در این بخش نحوه سردردهایی که انواع مختلف بیماری را نشان میدهد باهم میخوانیم . اگر دچار سردرد هستید احتمال 4 بیماری وجوددارد که با توجه به نوع سردرد  بیماری را تشخیص دهید

*سردرد تنشی یا هیجانی:

درد از پشت سر و بالای گردن شروع شده و سفتی و فشار را ایجاد می کند. اغلب این درد بیشتر در بالای ابرو احساس می شود. درد معمولا خفیف است و دو طرف سر می باشد.
درد همراه با تهوع، استفراغ، حساسیت به نور و یا صدا نیست.
درد معمولا نامنظم می باشد، اما می تواند به طور مکرر و حتی روزانه در افراد رخ دهد. با این درد، افراد می توانند کارهایشان را انجام دهند.
یکی از علت های سردرد تنشی طولانی مدت، استفاده بیش از حد از داروهای ضد درد می باشد، پس حتما تحت نظر پزشک دارو را مصرف کنید.
————————–

سردردهای سینوسی:

سردرد ناشی از التهاب و عفونت سینوس ها (سینوزیت) اغلب در ناحیه پیشانــــی متمرکز می شود. این دردها با حرکت سر و دراز کشیدن تشدید می شود و پس از بیدار شدن از خــواب به حداکثر شدت خود می رسد. این سردردها با درمان التهاب یا عفونت سینوس ها مرتفع می شوند.
——————————

*سردرد خوشه ای:

این نوع سردرد ، شدیدترین درد را به همراه دارد، در عین حال کمتر از انواع دیگر شایع است.این سردرد هفته ها و یا ماه ها ادامه دارند و ممکن است در دوره ای بدون درد باشید. درد یک تا دو بار در روز اتفاق می افتد. اما برخی بیماران درد بیشتر از دو بار در روز را تجربه می کنند. هر درد 30 تا 90 دقیقه طول می کشد. هر حمله در یک زمان مشخص واقع می شود و اغلب در خواب شب است.
درد آزار دهنده است و در پشت و یا اطراف یک چشم واقع می شود. تحت تاثیر این درد، چشم قرمز، متورم و آبکی می شود. بینی نیز ممکن است بگیرد و آبریزش داشته باشد.
بر خلاف سردرد های میگرنی، بیماران دارای سردرد خوشه ای بی قرارند. آنها غالبا سر خود را به دیوار می کوبند و در فشار بسیار سختی می باشند. سردرد خوشه ای در مردان شایع تر است.
—————————-

*سردرد میگرنی:

این بیماری می‌تواند به صورت‌های مختلف خود را نشان دهد. علایم عصبی به‌صورت تاری دید و توهمات بینایی، گاهی اوقات کوری کامل و گذرا و در مواردی سایر علایم مانند اضطراب، تپش قلب، تعریق، بی‌اشتهایی و گاهی افزایش اشتها هم می‌تواند باشد.
این بیماری معمولاً یک نیمه ی سر را گرفتار می‌کند، ولی گاهی کل سر را نیز درگیر می‌کند. مدت حمله 2 تا 8 ساعت می‌باشد و در بعضی موارد تا 24 ساعت هم ممکن است طول بکشد (نوعی میگرن که استاتوس میگرن نام دارد 2 تا 3 روز طول می‌کشد).
بیماری بدین‌گونه اتفاق می‌افتد که قبل از سردرد، فرد ابتلا علایم قبل از سردرد مانند تهوع، استفراغ ، اشک ریزش، سرخی ملتحمه، پرخونی، ترشحات بینی را احساس می‌کند و سپس سردرد شروع می‌شود. میگرن به فواصل نسبتاً منظم یک تا دو هفته‌ای شروع می‌شود. ما بین این فواصل، بیماری خوش‌خیم می‌باشد. در اضطراب‌ها و استرس‌ها این موارد افزایش و در حین آرامش و خواب و استراحت کم می‌شود، ولی کاملاً از بین نمی‌رود.