panic-attacks

حمله پانیک یک اتفاق ناگهانی است که در شما ایجاد ترس می کند و باعث می شود بدن تان عکس العمل شدیدی در مقابل آن نشان دهد.

یک روانپزشک و متخصص اعصاب و روان ضمن ارایه توضیحاتی درباره بیماری پانیک، بر لزوم جلوگیری از اضطراب و استرس در اطرافیان مبتلایان به بیماری پانیک تاکید کرد.

دکتر علی قلعه‌ای‌ها اظهار کرد: پانیک، بیماری هراس است و گاهی به افراد حمله پانیک دست می‌دهد.

وی افزود: اگر فرد بیمار ترس از حمله پانیک داشته باشد و همچنان منتظر حمله باشد فرد به اصطلاح دچار اختلال پانیک شده است.

قلعه‌ای‌ها ادامه داد: مدت زمانی که حمله پانیک به افراد دست می‌دهد حداقل 10 دقیقه طول می‌کشد تا زمان حمله به اتمام رسد.

وی تصریح کرد: حالتی که به فرد بیمار دست می‌دهد حالتی مانند دیوانگی، علائمی مانند سکته و احساس خفگی دست می دهد اما اطرافیان بیمار باید بدانند این بیماری کشنده نیست.

این متخصص اعصاب و روان تصریح کرد: بیماری پانیک در افراد مختلف متفاوت است و تنها سه تا پنج درصد هر جامعه درگیر این بیماری هستند. گاهی برخی افراد از برخی حیوانات هراس دارند که ترس آنها فوبیا بوده و در افراد مختلف شدت و ضعف دارد.

وی گفت: بیماری پانیک به راحتی قابل درمان بوده و دو نوع درمان دارویی و رفتاری دارد که افراد می‌توانند با پیگیری مداوم نسبت به درمان بیماری خود اقدام کنند.

قلعه‌ای‌ها خاطرنشان کرد: بیماری پانیک در جامعه افزایش نیافته بلکه تشخیص پزشکان متخصص در این زمینه بهتر شده که موجب شناسایی این بیماری در افراد مبتلا شده است.

وی با بیان اینکه این بیماری به جنسیت افراد بستگی چندانی ندارد، گفت: بیماری پانیک در زنان جوان بیشتر از مردان است و این بیماری به گذشته افراد نیز مربوط می‌شود.

قلعه‌ای‌ها به اهمیت درمان این بیماری اشاره کرد و گفت: این بیماری باید در افراد مبتلا درمان شود؛ چراکه زمینه‌ساز بسیاری از بیماری‌ها خواهد بود که از جمله آنها می‌توان به افسردگی اشاره کرد.

این متخصص اعصاب و روان تاکید کرد: برای کاهش شدت این بیماری محدودیت‌های غذایی نیز وجود دارد که از جمله آنها شامل ممنوعیت مصرف کافئین و مواد غذایی استرس‌زاست.

وی یادآور شد: اطرافیان بیماران مبتلا به پانیک باید این بیماران را دلداری دهند، هیچ گاه آنها را تنها نگذارند. علائم بیماری پانیک با علائم پرکاری تیروئید مشابه بوده و بهتر است آزمایش تیروئید انجام شود تا این دو بیماری از یکدیگر تفکیک شود.