eye

یک برنامه جدید غربالگری برای رتینوپاتی دیابتی اثبات کرد که از هر 5 بیمار مبتلا به  دیابت یک نفر دارای  نشانه های  عارضه  چشمی این بیماری  یا رتینوپاتی دیابتی است.

 نتایج این تحقیق درمجله  JAMA Ophthalmologyمنتشر گردید. این تحقیقات که توسط دانشمندان دانشگاه آلاباما در بیرمنگام انجام گردید نشان می دهد این مشکل بخصوص درمیان اقلیت های قومی بسیار شایع است.

نویسندگان مقاله می گویند: این تحقیق اهمیت غربالگری رتینوپاتی دیابتی را به تصویر کشیده است. آنها ابراز می کنند که میزان مراجعه ی فردی بیماران دیابتی برای معاینه ی چشم بروش مردمک متسع درسال گذشته برای کل جمعیت مورد مطالعه بسیار کاهش یافته است (32.2درصد)، به همین علت  غربالگری برای رتینوپاتی دیابتی می تواند نقش مهمی در شناسایی افرادیکه بطور معمول به مراقبت های سالانه ی چشمی (با مردمک متسع) دسترسی ندارد، بازی کند. رتینوپاتی دیابتی با قندخون بالا درمدت  طولانی سبب تضعیف و آسیب به رگهای خونی کوچک داخل شبکیه  می شود.

اگر چه مطالعه  بطور خاص در آمریکا انجام شده است اما یافته های آن برای کل جهان قابل بسط می باشد. به گزارش سازمان بهداشت ملی انگلستان تنها در انگلیس 1280 مورد جدید نابینایی به دلیل رتینوپاتی سالانه گزارش میشود این درحالی است که  4200 بیمار درمعرض خطر نابینایی  به دلیل رتینوپاتی وجود دارند.

 سازمان بهداشت ملی انگلیس به تمام افراد دیابتی بالاتر از یازده سال معاینات بررسی پشت چشم و تهیه ی فوتوگراف از شبکیه را سالانه  توصیه می کند. این دو آزمون به تشخیص رتینوپاتی دیابتی قبل از هر گونه تغییری دربینایی بیمار کمک می کنند.

منبع-diabetestma