54586f3a1f292

مشکلاتی مانند تند خويي، خشونت، ناسازگاري، بي توجهي، انتظار بيش از حد، اضطراب ، ترس و رقابت هاي شديد، تبعيض، تنبيه بدني، تحقير و توهين و … سبب آزارهاي جسمي و رواني كودكان مي شود.

 

آیا سوءاستفاده‌ها کودکان تنها به روح آن‌ها آسیب می‌زند؟ پزشکان عقیده دارند سوءاستفاده‌هایی از کودک به هر نوعی که باشد؛ تنها موجب بروز مشکلات روحی می‌شود بلکه احتمال چاقی در کودکان را نیز افزایش می‌دهد.

به گزارش مجله پزشکی دکتر سلام به نقل از natureworldnews، بر اساس مطالعات پیشین سوءاستفاده از کودکان خطر ابتلا به افسردگی و اختلالات ذهنی را در آن‌ها افزایش می‌دهد. بعضی افرادی که در کودکی با یک آسیب روحی مواجه می‌شوند، احتمال دارد در بزرگ‌سالی به مشکلات جسمانی پیچیده و عجیبی مانند دیابت یا حتی نوع خاصی از دیابت دچار شوند.

بنا بر آخرین تحقیقات انجام‌شده، سوءاستفاده از کودکان به هر نوعی که باشد احتمال چاقی را 34 درصد در آن‌ها افزایش می‌دهد. تفکیک نتایج به‌دست‌آمده نشان داد، احتمال چاقی در کودکانی که مورد سوءاستفاده‌های عمومی قرارگرفته‌اند بیش از سایر گروه‌هاست چیزی نزدیک به 45 درصد. سوءاستفاده‌های روحی 36 درصد این احتمال را افزایش می‌دهد و سوءاستفاده‌های جنسی 31 درصد و در آخر سوءاستفاده‌های فیزیکی 28 درصد این احتمال را افزایش می‌دهد.

اگر کودکی به‌شدت مورد آزار و اذیت قرارگرفته باشد احتمال چاقی در او دو برابر (50 درصد بیشتر) می‌شود، اما اگر سوءاستفاده از کودک در حد متوسطی باشد این میزان چیزی حدود 13 درصد است. درواقع این تحقیق نشان داد چالش‌های دوران کودکی هرکسی در زندگی و آینده او تأثیر دارد به نحوی خود را نمایان می‌کند. استرس‌های ناشی از این وقایع سیستم ایمنی بدن را ضعیف و احتمال التهاب‌های بدنی را افزایش می‌دهند. درنتیجه فرد با مشکلات جسمانی بسیاری ممکن است مواجه شود.