هشدار جدی در رابطه با کاهش سن روسپی گری در ایران

 

طبق آمار مرکز پژوهش های مجلس سن” روسپی گری” در ایران به کم تر از 15سال کاهش یافته و این در حالی است که 11درصد از این آمار به شهر تهران اختصاص دارد.
“مهدیه فولادی “روانشناس بالینی در گفت و گو با خبرنگار دکتر سلام با اشاره به اینکه “روسپی گری “، تن فروشی یا فحشا از آثار ضد اخلاقی است که به عنوان ره آوردی از مدرنیته میتوان از آن یاد کرد افزود:
پدیده” روسپیگری” یکی از مسائل اجتماعی است که وجود آن می تواند باعث آسیب های جدی در سطح خانواده و در سطح وسیع تر جامعه شود.


این روانشناس بیان کرد: روسپی گری در کشور های غربی به عنوان یک شغل و حرفه محسوب میشود و این در حالیست که طبق آمار رسمی متاسفانه در ایران با کاهش چشم گیری در سن” روسپی گری” مواجه هستیم به طوری که این امر به سن کمتر از 15 سال رسیده است.
وی یکی از دلایل “روسپی گری “را دلایل اقتصادی دانست و افزود :مسائل فرهنگی و تماشا و الگو برداری از شبکه های غربی ضد اخلاقی و ضعف و پایین بودن کیفیت زندگی فردی و خانوادگی از دیگر موارد”اشاعه ی روسپی گری” می باشد.
این روانشناس ادامه داد: زمانی که افراد برای تماشا و پیگیری آثار غربی هجوم آوردند این امر قبح خود را از دست داده و ناهنجار ها در میان برخی خانواده ها به هنجار تبدیل شده و در نهایت منجر به عادی شدن این رفتار ها و عدم رعایت اخلاقیات میشود .
فولادی گفت: متـاسفانه امروزه آثار خوب مدرنیتـــه مدنظر است و به آثار بد آن توجهی نمی شــود.
وی اظهار داشت: عوامل موثر در گرایش به این پدیده می تواند در جهت پیشگیری و سلامت جامعه موثر باشد
فولادی در پایان خاطر نشان کرد: با توجه به تحقیقات صورت گرفته “روسپي گري” موجب افزايش تعداد بيماران مقاربتي و ايدزی، كم شدن آمار ازدواج و افزايش نرخ طلاق، تولد كودكان خياباني و كودكان ره يافت و افزايش سقط‏جنين‏هاي غيرقانوني و… مي‏شود.
“روسپی گری” همچنين تعداد كودكان مجهول الوالد و فاقد شناسنامه را افزايش مي‏دهدو اين كودكان مشكلات روحي و رواني زيادي دارند و براي جامعه مسئله‏ زا مي‏باشند.

 

این گزارش توسط خانم زینب نیک صفت ، جهت انتشار در مجله پزشکی دکتر سلام تهیه شده است. استفاده از آن فقط با ذکر منبع مجاز می باشد.