girl-is-crying

وقتی به خیلی از افراد توصیه می شود که از مواد شیرین استفاده نکنند، می گویند پس از محدود نمودن مواد شیرین، دچار ضعف، بی حالی، حالت افسردگی و گاهی سردرد می گردند. غافل از آن که هر چقدر از این نوع مواد غذایی بیشتر استفاده نمایند، بروز مجدد این حالات برای آنان بیشتر خواهد شد.

یک مطالعه که به تازگی انجام شده است نشان می دهد که مصرف مقدار زیاد مواد قندی نه تنها موجب افزایش وزن شده بلکه باعث ابتلا به افسردگی ، تشویش و اضطراب نیز می شود.

 محققان دانشگاه آتلانتای آمریکا با مطالعه بر روی موش ها متوجه شدند که مصرف یک رژیم غذایی مملو از فرکتوز در دوران نوجوانی موجب بدتر شدن افسردگی و تشویش می شود.

آنها همچنین خاطر نشان می کنند که مصرف مقدار زیاد مواد قندی موجب تغییر واکنش مغز به تنش نیز می شود.

فرکتوز قندی است که به طور طبیعی در میوه و سبزیجات یافت می شود اما به غذاهای پردازش شده و نوشیدنی ها نیز مانند بیسکوت و بستی افزوده می شود.

محققان متوجه شدند که فرکتوز با ابتلا به اپیدمی های جدی مانند سرطان ها ، بیماری قلبی ، فشار خون ، آسیب کبدی ، دیابت نوع دو و حتی زوال عقل ارتباط دارد.

اما اکنون محققان می گویند: مصرف زیاد قند موجب تحریک مسیری در مغز می شود که بر واکنش مغز به تنش اثر می گذارد.

این موضوع می تواند موجب وخیم تر شدن علائم مرتبط با افسردگی و تشویش شود.این اثرات به ویژه در سال های نوجوانی حائز اهمیت هستند.

قرار گرفتن طولانی مدت در معرض تنش می تواند موجب افزایش فشار خون ، سرکوب سیستم ایمنی بدن و افزایش خطر حمله قلبی و سکته مغزی شود.

محققان متوجه شدند که یک مسیر ژنتیکی در مغز که نقش اساسی در تنظیم روش پاسخ مغز به تنش ایفا می کند در نتیجه مصرف رژیم غذایی قندی تغییر می کند.

این یافته ها نشان می دهند که مصرف یک رژیم غذایی مملو از فرکتوز در سال های نوجوانی می تواند موجب تسریع رفتارهای افسردگی آور شود.