OUTDOOR EXERCISE

دویدن متناوب می‌تواند روند پیری را در افراد کاهش دهد.محققان آمریکایی اعلام کردند دویدن به شکل متناوب و روی برنامه می‌تواند روند پیر شدن افراد را به شکل چشمگیری به تعویق بیندازند.

بررسی‌ها نشان داده است که برای افراد سالمند دویدن از پیاده‌روی مناسب‌تر است و کیفیت زندگی آنها را افزایش می‌دهد.

 مطالعات جدید در دانشگاه کلورادو و هامبولت نشان داده است، افراد سالمندی که چند بار در هفته‌ می‌دوند به اندازه افراد 20 ساله‌ای که پیاده روی می‌کنند انرژی مصرف می‌کنند. نتایج این مطالعات در مجله Plos one منتشر شده است.

افراد سالمندی که به صورت منظم می‌دوند نسبت به افراد سالمندی که زندگی ساکنی دارند یا فارادی که به طور منظم پیاده روی می‌کنند، سوخت ساز بهینه‌تری دارند. یکی از محققان دانشگاه هامبولت می‌گوید: سالهاست این باور وجود دارد که با بالا رفتن سن توانایی هوازی یا قدرت افراد کاهش می یابد و این برای دوندگان نیز همین طور است. آنچه که در این مطالعات دریافتیم این است که افراد سالمندی که می‌دوند در سوخت و ساز صرفه جویی بیشتری می‌کنند.

در این مطالعات از 15 مرد و 15 زن که به صورت متوسط 69 سال داشتند، خواسته شد که به صورت منظم بدوند یا راه بروند. این افراد سه بار در هفته‌ و در هر مرتبه 30 دقیقه‌ فعالیت داشتند و این کار را 9 ماه انجام دادند. بعد از این شش ماه از این افراد بر روی تردمیل تست گرفته شد و میزان مصرف اکسیژن و تولید دی اکسید کربن در آنها اندازه‌گیری شد.

بررسی‌ها نشان داد افرادی که به صورت منظم می‌دوند نسبت به افرادی که پیاده روی می‌کنند کارایی بهتری در راه رفتن دارند. افرادی که به صورت منظم فعالیت هوازی شدید می‌کنند به هنگام راه رفتن سوخت و ساز بهینه‌تری دارند. به طور کلی این مطالعات نشان داد که دویدن باعث می‌شود که روند پیری کندتر شود و افراد سالمند کارایی خوبی در فعالیت‌های روزانه مانند راه رفتن داشته باشند و کیفیت زندگی آنها افزایش می‌یابد.

پیاده روی تاثیرات مثبت زیادی بر روی سلامت دارد و از بیماری‌هایی مانند بیماری قلبی، دیابت و افسردگی جلوگیری می‌کنند. با این حال پیاده روی مداوم بر کارایی راه رفتن تاثیرگذار نیست.

محققان احتمال می‌دهند که این اختلاف به دلیل تاثیر دویدن بر سلول‌های ماهیچه‌ای باشد. افرادی که بیشتر و شدیدتر ورزش می‌کنند میتوکندری بیشتری در سلول ها دارند و بدین شکل انرژی لازم برای قدرتمند کردن ماهیچه های بزرگ بدن پیدا می‌کنند.