500x232x1349333391_pdt_1422-narenji-20130809.jpg,q1376053797.pagespeed.ic.IQ_r8PV0dO

 برخی از افراد هستند که به تاریخ انقضای داروها دقت نمی کنند، یا سواد ندارند یا تاریخها خوانا نیستند.  این قضیه در مورد کشور ما نیز بسیار شایع است. پس باید خود افراد به فکر سلامتی خود باشند. امروزه تکنولوژی جدید در مورد تاریخ انقضای داروها ابداع شده است که باهم می خوانیم.
خیلی ها ممکن است هنگام مصرف دارو به تاریخ مصرف آن دقت نکنند، مخصوصا افراد مسن (که اتفاقا داروهای بیشتری هم مصرف می کنند) معمولا به تاریخ مصرف داروهایشان دقت نمی کنند. در کشور ما این قضیه پیچیده تر هم می شود چرا که شرکتهای مختلف داروسازی ممکن است تاریخ مصرف خود را به شکلهای گوناگون شمسی، میلادی، سال در سمت چپ یا ماه در سمت چپ، درج کنند. که گاه باعث سردرگمی معدود افرادی که تاریخ را چک می کنند هم می شود.

داروهای تاریخ گذشته نه تنها خواص درمانی خود را از دست می دهند، بلکه ممکن است اثرات منفی روی مصرف کننده بگذارند یا حتی باعث مسمومیت او شوند.

اما یک اختراع جدید می تواند خیال همه را از نظر تاریخ مصرف داروها راحت کند. در طرح خلاقانه ای که آقا و خانم گوئل ارائه کرده اند، وقتی تاریخ مصرف دارو تمام می شود، اخطاری مبنی بر مصرف نکردن دارو در بسته بندی آن نشان داده می شود.

در این طرح که توانسته جایزه سال 2013 طراحی های رد دات را از آن خود کند، دو لایه برای چاپ روی بسته بندی داروها در نظر گرفته شده است. لایه رویی که مشخصات متداول و نام و دوزاژ دارو را نشان می دهد و لایه زیرین که حاوی جوهری است که به تدریج به لایه رویی نشت می کند و بعد از گذشتن زمان مورد نظر، پیام آن واضح و قابل خواندن می شود: «تاریخ گذشته، مصرف نکنید.» همزمان علامتهای ضربدر واضحی هم روی بسته بندی نقش می بندد.

به این ترتیب می توانیم مطمئن باشیم که حتی افراد بیسواد یا کم دقت هم هنگام برداشتن یک بسته داروی تاریخ گذشته متوجه آن می شوند و دیگر کسی نمی تواند داروی منقضی شده را به مردم بفروشد.