natural_oils

روغن های طبیعی گیاهی از جمله داروهای طبیعی و پرخاصیتی هستند که امروزه استفاده از آن ها برای درمان و تسکین بسیاری از بیماری های جسم و روح  توصیه و تجویز می شود.

استفاده از روغن هاي طبيعي راهکار خوبي براي بهبود سلامت کلي بدن است، از جمله سرماخوردگي، آنفلوآنزا، آرام کردن اعصاب، بهبود خلق و خو و … روغن هاي طبيعي، حاوي ترکيب هاي اصلي گياهي است. قرن هاست از اين فرآورده ها استفاده و داروي موثري محسوب مي شود.

اما قبل از استفاده از هر نوع روغن، بايد کمي درباره آن اطلاعات کسب کنيد؛ زيرا اگرچه مصرف بسياري از روغن ها بلامانع است اما برخي از آن ها مانند کافور سمي است و بايد به ميزان خيلي کم مصرف شود و بدون رقيق کردن نبايد مصرف شود. برخي از روغن ها نيز به صورت غليظ مي تواند به دندان آسيب برساند يا باعث حساسيت شود، اما روغن هاي مفيد براي سلامتي کدام است؟

نعناع

اين روغن کاربرد و خواص متعددي دارد، از جمله آسان کردن روند هضم، آرام کردن عصب، تسکين ناراحتي معده، کاهش التهاب و دور نگه داشتن حشرات.

استوقودوس

آرام کننده اعصاب و کاهش دهنده تب و فشارخون است. در صورت استفاده موضعي، التهاب و درد ناشي از گزيدگي حشرات را کاهش مي دهد.

اکاليپتوس

بوي تندي دارد، اما داراي خاصيت ضدالتهابي، ضداحتقان، خوشبو کننده، ضدعفوني کننده و ضد باکتريايي است.

ليمو

از روغن طبيعي غليظ ليمو استفاده هاي متعددي مي شود از جمله اين که ضدباکتريايي و تميز کننده ضدويروسي است. علاوه بر آن، تسکين دهنده و درمان کننده آکنه، زخم خراش و بريدگي است.

پرتقال

اين روغن نه تنها ضدباکتري عالي است بلکه با تأثيرات استرس مقابله مي کند.

وانيل

پس از يک روز سخت کاري، وانيل به تسکين عصب و ايجاد آرامش در بدن کمک مي کند.

رزماري

علاوه بر اين که حشرات را دور نگه مي دارد، از شوره سر، خارش هاي دردناک و گزيدگي ها نيز پيشگيري مي کند. رشد مو را تحريک مي کند، قدرت حافظه، تمرکز و خلاقيت را بالا مي برد.

ميخک

استفاده موضعي از روغن اين ادويه خاصيت ضدالتهابي و تسکين دهنده دارد. استفاده از آن، دندان درد را تا مراجعه به دندان پزشک، آرام مي کند. استنشاق آن سينوس ها را باز مي کند و از گرفتگي بيني جلوگيري مي کند.