130321514b003173266botox-01-1200x900-1

خیلی از چروکهای پوستی  مثل جای اخم، جین های افقی به دلیل انقباض عضلات چهره بوجود می آید. برای جلوگیری از بوجود امدن این چین ها و یا رفع آنها می توان سم بوتولینوم (بوتاکس) بکار برد

بوتاکس سمی عصبی است که از نوعی باکتری تهیه می شود و اگر مقادیر کمی از این سم به داخل عضلات خاصی تزریق شود، سبب فلج آن عضلات می شود. بدین ترتیب عضله دیگر نمی تواند منقبض شود و دیگر چین پوستی ایجاد نمی کند.بیائید 10نکتهمهم در ارتباط با بوتاکس را مرور کنیم:

 

1- بیشترین تاثیر تزریق بوتاکس در ثلث فوقانی صورت دیده می شود. به عبارت دیگر بوتاکس بر روی خطوط اخم، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط افقی پیشانی بیشترین تاثیر را دارد. البته از تزریق بوتاکس برای برطرف کردن خط خنده (در موارد خاص) و چین های دور لب هم استفاده می شود، اما فراموش نکنید، بهترین اثر در بالای صورت دیده می شود.

2- متاسفانه با گذشت زمان چین و چروک بر روی صورت ایجاد می شود. در ابتدا این چین ها تنها در زمان نشان دادن احساسات (اخم کردن، خندیدن یا لبخند زدن) قابل مشاهده هستند. این نوع چین ها را چین های فعال می نامند. با گذشت زمان (و افزایش سن) چین های فعال دائمی می شوند (چین های ثابت) و دیگر ربطی به انقباض عضلات در هنگام نشان دادن احساسات ندارند. تزریق بوتاکس در بیمارانی که چین های فعال دارند، بیشترین اثر را می گذارد. در بیمارانی که چین ثابت دارند، تاثیر تزریق آهسته تر و تجمعی تر است و ممکن است نیاز به 2 تا 3 جلسه درمانی پیاپی برای حصول نتیجه بیشتر باشد.

3- بهتر است از 2 هفته قبل از تزریق بوتاکس از مصرف آسپیرین، ویتامین E، سیر و جین سینگ که می توانند سبب خونمردگی شوند، خودداری کنید.

4- با تزریق بوتاکس می توان تعریق بیش از حد نواحی مختلف از جمله زیر بغل را کاهش داد.
5- بعد از تزریق بوتاکس برای 4 ساعت دراز نکشید، محل را دستکاری نکنید و از انجام فعالیت هایی که جریان خون صورت را افزایش می دهد (گرم کردن صورت، ورزش کردن) خودداری کنید.

6- ممکن است بعد از تزریق بوتاکس در قسمت های بالای صورت، دچار سردرد شوید. این نوع سردرد در مدت چند روز بعد از تزریق بدون درمان دارویی برطرف می شود، نگران نباشید. در ضمن یادتان باشد که تزریق بوتاکس می تواند سبب برطرف شدن میگرن بشود.

7- 2 هفته بعد از تزریق مجددا به پزشک مراجعه کنید. در صورت لزوم ترمیم با تزریق مقدار کمی بوتاکس صورت می گیرد.
8- معمولا برای تزریق بوتاکس نیاز به بی حسی نیست. در صورت لزوم می شود از کیسه یخ یا بی حس کننده موضعی در محل تزریق استفاده کرد.
9- 1 تا 2 هفته بعد از تزریق اثر آن کامل می شود. عجله نکنید! طول می کشد تا بوتاکس تاثیر کامل بگذارد و عضلات را فلج کند.
10- طول اثر بوتاکس (بسته به مقدار داروی تزریق شده و محل درمان و وضعیت خود بیمار) بین 3 تا 6 ماه است. درمان بعدی زمانی باید انجام شود که عضلات محل تزریق شروع به انقباض کردند.

منبع- مه شو