Baby_laughs

گرچه دل درد و گریه‌های مداوم در همه بچه‌‌ها گاهی و به دلایل مختلف اتفاق می‌افتد اما در این میان نوزادانی هستند که گریه‌های شدید و طولانی دارند که مهمترین علت آن کولیک است!

کولیک نیز یک مشکل شایع در بین نوزادان است. در این مطلب به برخی علایم موجود در نوزادان و شیر خواران که نشان دهنده کولیک در آنهاست به صورت پرسش و پاسخ اشاره می کنیم.

1-آیا گریه بیش از 2ساعت نوزاد در شبانه روز طبیعی می باشد؟

 بله این امرطبیعی می باشد. بعضی نوزادان سالم خیلی زیاد گریه می کنند. در نوزادان دارای کولیک این امر بسیار شایع است . اگر گریه نوزاد حداکثر تا 3ساعت در روز باشد ، به نظر هیچ دلیل خاصی ندارد ، هر کاری که برای توقف گریه او انجام می دهید  بی نتیجه است و اغلب اوقات در بعد از ظهر ها بوده  و آغاز و خاتمه مشخصی دارد ، عامل این گریه ها کولیک است.

2-کدام نوزادان بیشتر دچار کولیک می شوند؟

نوزادان در سن 6 هفتگی بیشترین علایم ناراحتی از کولیک را دارا می باشند .علایم کولیک در90 درصد نوزادان حداکثر تا 3 ماهگی بر طرف می شود و تنها در10 درصد آنها این علایم تا 4 ماهگی ادامه می یابد.به طور کلی کولیک هیچ دلیل شناخته شده ای ندارد.نوزادان دختر و پسر به یک اندازه به آن دچار می شوند.در نوزادان نارس به اندازه نوزادان طبیعی شایع است و تغذیه با شیر مادر یا شیر خشک نیز در آن بی تاثیر می باشد.

3-کودکان دچار کولیک در چه مواقعی بیشتر گریه می کنند؟

بعضی از نوزادان دچار کولیک ممکن است تمام روز را گریه کنند ولی بیشتر آنها گریه هایشان را برای بعد از ظهر و شب نگه می دارند!

4- چه عاملی بیشترین کولیک را ایجاد می کند؟

اگر نوزادتان کولیک دارد به این معناست که او هنوز نمی تواند خودش را آرام نگه دارد.این موضوع با بزرگتر شدن او تغییر می کند. نوزاد دچار کولیک ممکن است گاز زیادی دفع کند ، اما پزشکان مطمین نیستند که نفخ دلیل گریه هاست یا عامل دیگری این گریه ها را منجر می شود.اگر نوزادتان با شیر مادر تغذیه می شود به ندرت پیش می آید غذایی که مادر میل می کند منجر به تشدید کولیک در نوزاد می شود.

در چنین مواقعی بهتراست مادر غذاهایی مثل کافیین ، پیاز یا کلم را برای چند روزی قطع کند. اگر تغییری در وضعیت کولیک نوزاد ایجاد نشد مادر می تواند به رژیم غذایی معمول خود باز گردد.

5- مطمئن ترین راه برای بر طرف شدن کولیک چیست؟

بیشتر اوقات کولیک فقط می تواند تحمل شود نه درمان. فقط اگر گریه ها بیش از 4 ماهگی طول کشید به دکتر اطلاع دهید .

6- پروبیوتیک ها ممکن است به هضم کمک کنند پس آیا می توانند به کولیک هم کمک کنند؟

 هنوز پزشکان مطمین نیستند .پروبوتیک ها باکتری های روده را متعادل می سازند .اما نتایج تحقیقات در مورد تاثیر مثبت آن بر کولیک بسیار ضد و نقیض است.بعضی انواع پروبیوتیک ها به نظر بهتر از دیگر انواع در این مورد عملکرد دارند.

به نوزادتان بدون مشورت با پزشک پروبیوتیک ندهید.همچنین قبل از امتحان هر گونه داروی کولیک مثل گریپ واتر یا داروهای گیاهی مثل عرق بابونه یا رازیانه از دکتر سوال کنید.

7- آیا این درست است که نوزاد دچار کولیک را در معرض جریان هوای گرم و… قرار دهیم؟

بله .صدای آرام و یکنواخت فن یا جارو برقی ویا سشوار که اتاق مجاور روشن باشد ممکن اسن نوزادتان را آرام کند و کمک کند تا بهتر بخوابد . از دیگر مواردی که او را آرام می کند قنداق کردن است ، البته هرگز نگذارید تا او در حالت قنداق شده بخوابد.

همچنین قرار گرفتن در ماشین در حال حرکت و یک حمام گرم یا قرار دادن او در تاب مخصوص نوزادان و مکیدن پستانک و نهایتا در آغوش گرفتن و راه بردن او ممکن است در آرام کردن نوزاد موثر باشد.

8- آیا اگر والدین نوزاد دچار کولیک باشند احتمال اینکه نوزاد کولیک داشته باشد بیشتر می شود؟

خیر .کولیک ارثی نیست.تا یک سوم  کل نوزادان دچار کولیک می شوند چه والدینشان کولیک داشته باشند یا نه.

9-چگونه بفهمیم که گریه نوزاد نشانه یک بیماری و مشکل خاص است؟

 با وجودیکه کولیک نوزاد برای والدین بسیار سخت است ولی برای نوزاد امری بی ضرر است و آسیبی به او نمی زند. اما گاهی گریه هایی شبیه کولیک در نوزادان نشانه فتخ یا مشکل دیگریست.

صبر نکنید تا دوره سه یا چهار ماهه کولیک تمام شود ، بلکه همان ابتدا با دکتر در این مورد مشورت کنید. همچنین اگر نوزاد تب کرد یا به نظر می رسید که درد دارد ویا بی اشتها بود یا دچار اسهال یا استفراغ شد حتما با دکتر مشورت نمایید.

10-آیا می توان از بروز کولیک در نوزاد پیشگیری کرد؟

خیر.هیچ راهی ندارد که بتوانید تشخیص دهید که نوزاد شیرین و دلبندتان قرار است دچار کولیک شود.همچنین هیچ اقدام پیش گیرانه ای هم در این مورد وجود ندارد.فقط باید صبور باشید و در صورت نیاز از دیگران کمک بگیرید و گاهی برای پیاده روی با کالسکه بیرون بروید تا هم نوزادتان آرام تر شود و هم خودتان انرژی و روحیه از دست رفته تان را باز یابید.هرگز نوزادتان را برای اینکه آرام شود تکان ندهید