leukaemia11

محققان آمریکایی در اواخر سال 2014 میلادی دارویی درست کرده‌اند که امید بخش  معالجه بیماران مبتلا به سرطان خون  محسوب می شود

محققان «مرکز سرطان Memorial Sloan Kettering» در نیویورک معتقدند تقریبا 15 درصد بیماران مبتلا به «سرطان لوسمی حاد میلوئیدی» (AML) دارای شکل جهش‌یافته‌ای از ژن IDH2 هستند. این ژن، پروتئینی تولید می‌کند که در متابولیسم سلولی نقش کلیدی دارد.

با این حال، زمانی که IDH2 جهش می‌یابد، به افزایش نوعی آنزیم 2-hydroxyglutarate منجر شده و این آنزیم مانع از تبدیل‌شدن گلبول‌های سفید نابالغ خون به گلبول‌های سالم و مبارزه‌کننده با عفونت می‌شود. در این جا، سلول‌های نابالغ انباشت می‌شوند تا این که تعداد آن‌ها بیش از سلول‌های عادی می‌شود و چنین موضوعی ابتلا به سرطان خون حاد را به دنبال دارد.

با این حال، داروی جدید دانشمندان به نام AG-221 فعالیت پروتئین جهش‌یافته‌ IDH2 را مسدود کرده و به گلبول‌های سفید نابالغ خون امکان می‌دهد به طور عادی رشد کنند.

به گفته تیم علمی، در حال حاضر، روش‌های سنتی درمان سرطان مانند جراحی، شیمی‌درمانی و پرتودرمانی برای نابودکردن سلول‌های سرطانی به کار می‌روند، اما این شیوه‌ها، سلول‌های سالم را تحت تاثیر قرار داده و بنابراین، عوارض جانبی دارند. این در حالی است که داروی AG-221 پروتئین IDH2 را هدف قرار می‌دهد و این موضوع سلول‌ها را دوباره به وضعیت سالمشان بازمی‌گرداند.

در پژوهش انجام‌شده، 45 بیمار مبتلا به سرطان خون IDH2 مثبت یا بدخیمی‌های خونی توانستند چرخه درمان را تکمیل کنند و واکنش مثبت آن‌ها به داروی جدید 56 درصد اعلام شد. 15 تن از این بیماران (33 درصد) بهبودی کامل حاصل کردند و 10 نفر (22 درصد) نیز بهبودی نسبی یافتند.

افزون بر این، واکنش‌های بیماران به درمان مداوم بودند و در این میان، تا به امروز بهبودی‌های کامل هشت ماه دوام آورده‌اند و هیچ نوع مرگ مرتبط با درمان نیز گزارش نشده است.

دکتر «ایتان ام. اشتاین»، رهبر ارشد این تحقیق، مدعی است داروی جدید، پتانسیل متحول‌کردن درمان سرطان خون و بدخیمی‌های خونی را دارد، با این حال به تحقیقات بیشتری در این زمینه نیاز است. وی امیدوار است این دارو در نهایت تاریخ سرطان خون و دیگر سرطان‌های بدخیم را متحول کند.

منبع : ایسنا