dig2

محققان نخستین کار برای تولید  قرصی  که  قادر است  بجای کار با تردمیل  انجام دهد، این قرص که قادر است وزن را کنترل کند البته قادر به  انجام  همه  فواید  انجام ورزش نیست. پژوهشگران دو ترکیب را شناختند که می توانند در سلولهای بدن اضافه وزن را کنترل کنند.

 

 محققان سلولهای بنیادی دانشگاه هاروارد (HSCI) به سرپرستی دکتر Cowanسیستمی را ابداع کردند که ازسلولهای بنیادی انسان برای غربالگری ترکیباتی که پتانسیل تبدیل سلولهای چربی سفید (چربی بد) به سلولهای چربی قهوه ای (چربی خوب) را دارد، استفاده میکند. آنها تاکنون 2 ترکیب که این قابلیت  را درسلولهای انسان دارند،  شناسایی کرده اند.

 مسیرتولید دارویی موثر و ایمن  بر اساس  یافته های اخیر یک مسیر ساده نخواهد بود و این یافته ها باید توسط گروههای دیگری از محققان تکرار شده و اصلاح شوند تا تبدیل به یک درمان بالینی گردند.

با این حال دکتر Cowanمی گوید: این دو ترکیب کشف شده هر دو یک مولکول را هدف قرار می دهند که در پاسخ التهابی نقش دارد. بنابراین اگر از این دو ترکیب اولیه برای مدت  طولانی در انسان  استفاده  کنیم فرد درمعرض مشکلات و خطرات سیستم ایمنی قرار می گیرد، بنابراین  بحثهای زیادی علیه استفاده  از این ترکیبات اولیه بدون  ایجاد تغییراتی درآنها وجود دارد. با این وجود یکی از این دوترکیب دربازار وجود دارد و از طرف سازمان غذا و داروی آمریکا برای درمان آرتریت روماتوئید تایید شده است.

 سلولهای چربی سفید محل ذخیره ی انرژی بصورت چربی هستند و نقش مهمی در چاقی ، دیابت نوع 2 وسایر بیماریهای مرتبط مانند بیماری قلبی دارند. درحالیکه  چربی قهوه ای در موشها سبب کاهش سطح  تری گلیسریدها، کاهش مقاومت  به انسولین در دیابت نوع 2 و سوزاندن چربی سفید  می شود.

هنگامیکه بدن مقادیری بیش از نیاز خود انرژی دریافت می کند بصورت  چربی سفید ذخیره می گردد وهنگامیکه  مقادیر بسیار زیادی کالری از طریق مصرف مواد غذایی وارد بدن شده و به اندازه ی کافی سوزانده نشود، سلولهای  بنیادی  داخل بدن تولید  مقادیر زیادی سلولهای چربی سفید می کنند تا محل ذخیره ی چربی در بدن فرد افزایش یابد.

گروه دکتر Cowanدو مولکول کوچک را یافته اند که سلولهای بنیادی چربی را که به بطور طبیعی سلولهای چربی سفید تولید  می کنند وادار به تولید  سلولهای چربی قهو ه ای می کنند. این سلولهای چربی قهوه ای انرژی اضافه  را سوزانده  و به این ترتیب سایز و تعداد  سلولهای چربی سفید کاهش می یابد.

 نتایج این تحقیق  درمجله ی Nature Cell Biologyمنتشر گردید.

دکتر Cowanمی گوید: آنچه ما را واقعاً تحت تأثیر قرار داد ترکیباتی است که اثر مشابهی را بروی حیوانات دارند وهنگامیکه  این ترکیبات به حیوانات داده نمی شود این اثرات ناپدید می شود. اما آنچه ما در این تحقیق مشاهده کردیم تبدیل پایدار سلولهای چربی سفید  به سلولهای چربی قهوه ای بود.

 دکتر کوان  توضیح می دهد در بدن ما  بطور مداوم سلولهای چربی تجدید می شوند حال اگر به شما دارویی داده شود که سلولها را تبدیل می کند در این صورت سلولهای چربی جدید از نظر متابولیکی  فعال تر بوده و در  طول زمان  به سلولهای چربی قهوه ای تبدیل می شوند، به این ترتیب احتمال ابتلا به  دیابت نوع 2 یا هر بیماری دیگر که مرتبط با تجمع چربی است کاهش می یابد.

دکتر Cowanبیش از هفت سال است که بروی سلولهای چربی تحقیق می کند، او می گوید: من می خواستم از سلولهای چربی مشتق شده از سلولهای بنیادی به این منظور استفاده کنم و به درک بهتری از جنبه های مختلف دیابت نوع 2 و چاقی برسم و آزمایشگاه من هنوز به اینکار ادامه  می دهد، اما مسیر تا رسیدن به این هدف بسیار طولانی است.

او می گوید: درحالیکه  گروه های تحقیقاتی پروتوکل هایی را برای تولید سلولهای چربی از سلولهای بنیادی ارائه  کرده اند اما ما نمی توانیم  از هیچ یک از این پرتوکل ها استفاده  کنیم بنابراین ابتدا  3 تا 4 سال باید  برای تکمیل  پروتوکل خودمان برای تولید سلولهای چربی سفید و چربی قهوه ای تحقیق کنیم.

پروژه ی فعلی با همکاری شرکت داروسازی روشه انجام شد اما این کمپانی از ادامه ی مسیر تحقیق بروی  بیماریهای متابولیکی منصرف شده است .

دکتر کوان می گوید: ما این دو ترکیب را از میان حدود 1000 ترکیب یافته ایم واگر به کتابخانه ی دارویی شرکت های داروسازی دسترسی  داشته باشیم که 1.5تا 2  میلیون ترکیب دارویی  دارند، احتمالاً تعداد  دیگری  ترکیب را که چنین اثری دارند، می توانیم  شناسایی  کنیم . دکتر کوان درحال حاضر با چندین  کمپانی داروسازی  درباره ی  ادامه ی این کار در حال  مشورت  است.علاوه  براین یک همکار درآلمان  این دو ترکیب  را بروی  موشها  آزمایش کرده است . دکتر کوان می گوید: بنظر می رسد این دو ترکیب بروش یکسانی بروی موش تأثیر می گذراند اما هنوز نمی دانیم  چه تأثیرات دراز مدت متابولیکی  یا ایمنی بر جا خواهند گذاشت.

دکتر کوان می گوید: خبر خوب یا خبر بد اینست که علم  بکندی پیشرفت می کند، تنها اثبات یک مفهوم زمان زیادی به طول می انجامد. ما فکر می کنیم  کار با سلولهای بنیادی به کشف  داروها و درمانهای جدید خواهد  انجامید  و حال  این مسئله  در حال وقوع است یک دهه  کار علمی  سخت در حال ثمره  دادن  است.

منبع-diabetestma