dormido
خوردن مقادیر بیشتری از غذاهای پرچرب مثل سیب‌زمینی و غذاهای سرخ‌کرده در طول روز، احساس خستگی و خواب‌آلودگی را تشدید می‌کند در حالی که مصرف کربوهیدرات‌ها در بالا بردن سطح هوشیاری افراد موثر است.

مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات‌ها، بر چگونگی خواب و بیداری در طول شبانه روز تاثیر گذاشته و احساس خواب آلودگی و خستگی را افزایش می‌دهند.
ابوالفضل وفایی‌نژاد متخصص غدد و متابولیسم افزود: بسیاری از افراد بدون داشتن بیماری و نارسایی خاصی، تنها با عادات غذایی نادرست خواب خوش را از خود سلب می‌کنند و از این موضوع رنج می‌کشند.
وی با بیان اینکه نحوه و نوع غذا خوردن تاثیر کاملا مشخصی در خواب شبانه روز دارد، تصریح کرد: برخی از مواد غذایی تاثیر بسیار خوبی در خواب آرام و عمیق دارند و در واقع با مصرف این مواد غذایی می‌تواند بسیار راحت خوابید.
وفایی‌نژاد با اشاره به تاثیر کربوهیدرات‌ها و پروتئین‌ها در خواب شبانه روز، تاکید کرد: مصرف غذاهای حاوی کربوهیدرات‌ها بر چگونگی و بیداری در طول شبانه روز تاثیر گذاشته و احساس خواب آلودگی و خستگی را افزایش می‌دهند.
وی یادآور شد: غذاهایی که غنی از کربوهیدرات هستند مانند نان و پاستا، ‌می توانند انسان را خسته کرده و در واقع احساس خواب را در انسان تقویت کنند.
وفایی‌نژاد خاطر نشان کرد: کربوهیدرات‌ها در ترکیب با پروتئین‌ها بیشتر موجب بروز احساس خواب آلودگی می‌شوند و به عنوان مثال مصرف نان و پنیر غذاهای سبکی برای قبل از خواب هستند.