winter-warm-dress-baby

لباس کم پوشیدن برای کودک همیشه کم­ضررتر از لباس زیاد پوشیدن است. سعی نکنید با دستکش دستهای نوزاد را گرم کنید، چون حتی اگر لباس کافی هم به تن نوزاد بکنید دستهایش سرد خواهد بود.

اشتباهات رايج در زندگي، گاهي عواقبي را به همراه دارند که جبران ناپذير هستند و در اين مواقع تنها چيزي که به ذهن ميرسد اين است که چه بهتر بود خودسرانه اقدامي انجام نميشد.
در همين راستا روشهايي که براي نگهداري يا از بين بردن مشکلات نوزدان و شيرخواران به کار گرفته ميشود بسيار حائز اهميت است. معمولاً اقدام نادرستي که در فصول سرد سال از سوي والدين سر ميزند پوشاندن بيش از حد نوزادان است اين شيوه اشتباه با قرار دادن نوزاد در کنار يک وسيله گرمايشي مثل شوفاژ يا بخاري دو چندان ميشود.
دماي طبيعي و معمولي بدن نوزادان بين 23 تا 25 درجه است و بر همين اساس به والدين توصيه ميشود دماي محيط را به همين ميزان حفظ کنند تا به اين ترتيب نوزاد در شرايط طبيعي قرار داشته باشد ضمن اينکه به طور مداوم به نوزاد شير مادر خورانده شود.
اين در حالي است که برخي مادران به دليل باور نادرستي که دارند نوزاد را پوشانده و کنار بخاري يا شوفاژ قرار ميدهند غافل از اينکه با اين روش آب بدن نوزاد از دست رفته و دچار تب ميشود.
متاسفانه در اين مواقع از آنجا که مادر نميداند به دليل اشتباهي که صورت گرفته چنين وضعيتي پيش آمده است، گمان ميکند نوزاد دچار بيماري عفوني و در نهايت تب شده است.
در اين مواقع برخي از مادران دست به خود درماني و استفاده از داروهايي ميزنند که در مورد تاثيرآنها از قديميها و مادربزرگها شنيدهانديا اينکه نوزاد را نزد پزشک مي برند بدون اينکه در مورد شيوه مراقبت خود حرفي بزنند.
داغ بودن بدن نوزاد از ديدگاه پزشکان موضوع مهم و قابل پيگيري است از اين رو ممکن است پزشکان غافل از اقدام نادرستي که از سوي مادر نوزاد به کار گرفته شده است، آزمايشات و مصرف مکرر آنتي بيوتيک را تجويز کنند که به اين ترتيب حلقهاي معيوب را تکرار کرده و با اشتباه اوليه، عواقب ناگواري به سراغ نوزاد خواهد آمد.