concentration_600x450

گرفتاریهای شغلی، مشغله های زندگی،  وقت کم آوردن  و بسیاری از مشکلات دیگر قسمتی از زندگی ما را تشکیل می دهند که روزانه با آنها مواجه می شویم و البته با این مشکلات برایتان اعصابی باقی نمی ماند. زمانیکه اعصاب خراب می شود  مشکلاتی مانند تنگی نفس و ضربان قلب بوجود می آید که بدنتان ر با مشکل مواجه می سازد
به جای اینکه بذارین اعصابتون اینقد بهم بریزه که به مرز دیوونگی برسین، این روشهای ساده رو که هنوز هم موثر هستن امتحان کنین تا در عرض ۵ دقیقه یا کمتر آرامش پیدا کنین.

شکلات برای رهایی
یک تکه شکلات (حدود ۴۰ گرم) میتونه فورا اعصابتون رو آروم کنه. به خاطر همینه که شکلات یه غذای راحت در نظر گرفته میشه. اما یادتون باشه که حتما شکلات تلخ بخورین (در حد اعتدال)، شکلات تلخ نه تنها هورمون ها رو تنظیم میکنه بلکه سوخت و ساز بدن رو هم ثابت میکنه.

آدامس بجوید
جویدن آدامس برای چند دقیقه میتونه اضطراب و سطح کورتیزول رو کاهش میده. عطر و طعمی که دوست دارین رو انتخاب کنین تا بیشتر توی روحیتون تاثیر بذاره.

 

02-junk-food-COMP-1295434

چای سبز برای آرامش اعصاب
چای سبز به خاطر فواید متعددی که برای سلامتی داره شناخته شدس. ماده شیمیایی ال-تیانین در چای سبز خشم و دیگر احساسات مخرب عصبی رو از بین میبره.

green_tea_600x450

 

روی نفس کشیدنتون تمرکز کنین
تنفس آرام و عمیق یکی از ساده ترین روشهاییه که میتونه فشار خون و ضربان قلب رو پایین بیاره. میتونین روش تنفس پرانایاما (نفس کشیدن از طریق بینی) رو تمرین کنین. این کار باعث میشه اضطراب و استرس عصبیتون از بین بره.

meditation4__600x450

 

مدیتیشن
پنج دقیقه مدیتیشن باعث میشه روحیتون عوض شده و ذهنتون هم آرام بشه. از جاهای شلوغ دور بشین و به یه جای آروم برین که بتونین روی نفس کشیدنتون تمرکز کنین و به افکارتون نظم بدین.

 

معکوس بشمارین
این یه آزمایش نیست، کمی زمان بذارین و به آرامی شروع کنین به معکوس شمردن از ۵۰ یا ۱۰۰٫ وقتی که تمرکزتون رو روی شمردن بذارین، نگرانی ها رو پشت سر میذارین. در این میان اعصابتون آروم شده و حس میکنین خیلی بهتر از قبل شدین.

 

 

آرموتراپی
آرموتراپی یعنی استفاده از روغن های ضروری برای تسکین حواس. روغن های ضروری توانایی تحریک گیرنده های بویایی در بینی شده و در بخشی از مغز تاثیر میذاره و احساساتتون رو تعدیل میکنه. استنشاق این عطرها اثر تسکین دهنده برای استرس و اضطراب داره. یه بطری کوچیک روغن اسطوخودوس، روغن درخت چای یا هر اسانسی که دوست دارین در اطرافتون داشته باشین و اجازه بدین که حواستون التیام پیدا کنه.

93178502_000_1_600x450

 

وقت بذارین و چیزای مثبت رو تجسم کنین
از جایی که اعصابتون رو متشنج میکنه دور شده و به سراغ تصورات مثبت یا خلاقانه برین و درباره چیزایی فکر کنین که شما رو خوشحال میکنه. میتونین به یه خاطره خوش فکر کنین یا در ذهنتون یه داستان خوب بسازین! القای چنین احساسات مثبتی روحیتون رو بهتر کرده و اعصاب ناراحتتون رو آروم میکنه.

 

چشماتون رو ببندین
چشماتون رو ببندین و از هر چیزی که اطرافتون اتفاق میفته جدا بشین. چند دقیقه سکوت بهتون کمک میکنه که دوباره به مسیر برگردین.

از یه توپ استرس استفاده کنین
وقتی اعصاب آرومی نداشته باشین معمولا سریع تحریک میشین. به جای اینکه وقتتون رو صرف عکس العمل نشون دادن به تحریک کنین یه توپ استرس بردارین و باهاش بازی کنین تا استرستون کم بشه.

 

دستتون رو ماساژ بدین
این کار برای کسانی که زیاد تایپ میکنن خیلی مفیده. کمی لوسیون به دستتون زده و خوب ماساژش بدین. تمرکز روی یه نقطه از عضله زیر انگشت شست، استرس و خستگی در گردن و شانه ها کاهش میده.

carpaloneg__600x450

 

مقداری آب سرد روی مچ دستتون بریزین
برخی از شریان های کلیدی زیر پوست مثل مچ دست و لاله گوش وجود دارن که اگه روشون آب سرد بریزین اعصابتون آروم میشه.

 

در معرض نور خورشید قراwashing-hands_600x450ر بگیرین
موندن در اتاقی که هیچ نور طبیعی نداره میتونه روی اعصاب تاثیری منفی بذاره. نور خورشید به عنوان درمانی برای افسردگی و دیگر بحران های عاطفی در نظر گرفته میشه. شما میتونین پنج دقیقه زیر آفتاب راه برین تا نورش در اعصابتون نفوذ کرده و آرومش کنه.

 

کشش
یه کشش سریع در عضلات میتونه تنش ها و خستگی رو از بین ببره، که این امر منجر میشه به آروم شدن کلی بدنتون.

موسیقی برای رهایی
هیچ بحثی نیست که موسیقی تاثیری مثبت روی احساساتمون داره. ازش استفاده کنین تا در شرایط استرس زا اعصابتون آروم بشه.

musictherapy1_600x450